Jak skladovat dřevo na topení
12.08.2010
Stále platí, že nejlevnější topení je dřevem. Dřevo na topení jako každý přírodní materiál pracuje, mění tvar i rozměr, sesychá a bobtná, ohýbá se, a přesto by jeho uskladnění venku ani vevnitř neměl být problém. Dřevo vzniklo venku, a tak postačí ho opatřit stříškou. Jisté nebezpečí může spočívat ve vlhnutí od terénu, ale slunce či mráz kvalitu dřeva nemění.
Pokud jste zastánci čistého topení, určitě bude pro vás vhodnou volbou dřevo, a pak můžete mít, co se týče ekologie čisté svědomí. Dřevo při spálení vyprodukuje jen tolik oxidu uhličitého, jako bychom totožné množství dřeva nechali jednoduše zetlít. Jedinou nevýhodou levného topení dřevem je fakt, že s jeho přípravou se pořádně nadřete.
Základním předpokladem pro skladování dřeva venku je splnit nutnost suchého prostoru. Na příliš suché uskladněné dřevo je však třeba dát také pozor, protože by mohlo být velmi náchylné na samovznícení. Venku mimo dům slouží pro uskladnění dřeva nejčastěji regály pro skladování dřeva, kůlny na dřevo, nejrůznější přístřešky a zastřešené prostory či přímo zděné stavby pro uskladnění dřeva.
K rozdělení dřeva na stavební a palivové dochází hned po vytěžení. Palivové dřevo je takové, které nelze využít jinak než ke spálení. Dřevo určené ke spalování by nemělo být vlhké a mělo by být staré minimálně 2 roky od pokácení a nařezání. Ať už máte starý či nový kotel, svoji službu vykoná optimálně, jen pokud bude dřevo kvalitní a dostatečně proschlé. Výrobci kotlů, krbů a kamen doporučují, aby vlhkost dřeva na topení nepřesáhla 20 procent. Dobře proschlé dřevo poznáte podle toho, že jsou na něm časté praskliny anebo podle toho, že má jiný zvuk než vlhké, když s dvěma polínky klepnete o sebe. Když hoří proschlé dřevo, projevuje se to vyšší teplotou plamene a podstatně nižší tvorbou nežádoucích zplodin. Oproti mokrému dřevu je tedy jeho spalování nejen ekonomické, ale také ekologické.
Pak už si od dodavatele můžete vybrat dřevo k topení tříděné nebo ve směsi z různých listnáčů či jehličnanů. Naštípané dřevo s délkou polínek zhruba 33 cm má samozřejmě vyšší cenu. Někteří obchodníci nabízejí kromě naštípaného dřeva taky třísky na podpal, piliny nebo dřevní odštěpky. Třísky se používají jen při roztápění. Přikládat je v průběhu topení by bylo stejně neekonomické jako topit dřevem příliš přesušeným. A to je zásadní důvod, proč není doporučováno skladovat palivo ze dřeva ve velkém teple hned vedle krbu či kotle.
Při vytápění je nejdůležitějším faktorem vlhkost dřeva. Pokud bude dřevo hodně vlhké, budeme mít při nižší výhřevnosti ještě mnohem vyšší spotřebu. Proto je vhodné nechávat vlhčí dřevo dosušit. Z toho důvodu se neobejdeme bez neustálé rezervy suchého topiva. Zcela standardním postupem je mít zásobu na dvě, případně i tři sezóny předem.
Zásady skladování
Dřevo vhodné pro topení v krbových kamnech je zapotřebí skladovat na krytém, větraném místě, chráněném před deštěm. Pro skladování a případné další vysoušení dřeva je rozhodně zapotřebí dostatek prostoru. I zakoupené a již opracované dřevo je ještě nutné zpracovat. Palivové dřevo obvykle pořizujeme v podobě polen. Polena je nutné napřed naštípat na poloviny nebo čtvrtiny a ponechat řádně proschnout. Půlky i čtvrtky ještě musíme dále nařezat, neboť by se nám nevešly do kotle. Už naštípaná polena od dodavatelů jsou skutečně o poznání dražší, a proto jedna z nejdůležitějších věcí snad každého chataře či chalupáře je kvalitní a ostře nabroušená sekera. Pokud vytápíte rodinný dům pouze palivovým dřevem, je zapotřebí mít v zásobě alespoň 40 metrů krychlových paliva včetně rezervy pro schnutí.
Skladování vevnitř
Dřevo na topení je vděčný materiál, ale je zapotřebí s ním patřičně zacházet. Zejména je citlivé na vlhkost, a proto se má vždy skladovat v suchu. Pro uskladnění dřeva uvnitř rodinného domu slouží nejčastěji koše na dřevo z nejrůznějších materiálů. Můžou být proutěné, skleněné, nerez, černé i kované. Dopravu a skladování palivového dřeva usnadňují koše na dřevo na kolečkách. Jejich doporučené zatížení je maximálně 20 kg palivového dřeva.
-ar-
Foto: Blomus
Články s podobnou tématikou
Spalování dřeva patří k nejlevnějším způsobům vytápění
Příslušenství ke krbu
Pelety - palivo budoucnosti
Topíme dřevem
Vytápět plynem - ano či ne?
Článek byl zobrazen 17529 krát.
Diskuze k článku
Radek | 13.07.2021 10:41:22
Dobrý den, děkuji za informativní článek. Nedávno jsem našel také docela dobrou radu, že se vyplatí najít takové místo, které bude vzdušné a dobře větrané.
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Paliva a topiva
Palivové dřevo nebo brikety - čím si zatopit a ušetřit?
S blížícím se podzimem se řada z nás těší na příjemné teplo, které se rozline po domácnosti, když se zatopí v krbu nebo krbových kamnech. Aby mohlo být doma teplo, je ale potřeba pořídit nějaké palivo. A zde přichází otázka - které? Mezi časté volby patří palivové dřevo nebo brikety. Jak je to u nich s výhřevností, dobou hoření a hlavně cenou?
Jak skladovat dřevo na topení
Stále platí, že nejlevnější topení je dřevem. Dřevo na topení jako každý přírodní materiál pracuje, mění tvar i rozměr, sesychá a bobtná, ohýbá se, a přesto by jeho uskladnění venku ani vevnitř neměl být problém. Dřevo vzniklo venku, a tak postačí ho opatřit stříškou. Jisté nebezpečí může spočívat ve vlhnutí od terénu, ale slunce či mráz kvalitu dřeva nemění.
Biomasa – palivo budoucnosti
Ze všech stran se na nás valí informace o tom, kterým palivem se vyplatí topit nejvíce, a je pravdou, že všichni stavebníci tuto otázku více či méně řeší. Při výčtu způsobů vytápění s nízkými náklady a zároveň šetrnými k přírodě nesmíme opomenout spalování biomasy.
Chcete se vyznat ve světě uhlí?
Chcete se dozvědět užitečné informace o uhlí a topení s ním? V následujících řádcích se dozvíte, jaké druhy uhlí jsou běžně dostupné na trhu, odkud se získává, jaké kusy se hodí pro vaše topeniště, a jak uspořit čas společně s námahou při jeho uskladnění. Přidáme tip, kdy je vhodný čas na nákup.
4+1 důvod, proč zvolit pelety na zatápění
V poslední době stoupá obliba malých dřevěných válečků jménem pelety. Jsou určené pro spalování ve vysoce efektivních automatických kotlích. Slyšeli jste o nich a stále přemýšlíte, jestli si moderní způsob topení pořídíte? V následujících řádcích se dozvíte více informací.
Dřevěné zlato jménem peleta
Uživatelé topných zařízení v domácnostech se často stávají účastníky dohadů, na kom že je řada se zatopením. Kámen, nůžky, papír ….a na koho to padne dnes? Tento rozhodovací proces se stane minulostí díky kotli na pelety.
Proč si vybrat dubové palivové dřevo na topení?
Dub zaujme svým majestátním kmenem, který odolává divokému počasí. Od dávných věků jej mnoho kultur uctívalo jako symbol síly a vytrvalosti. Dubové palivové dřevo je velmi kvalitní a patří mezi oblíbená topiva. V následujících řádcích se dozvíte, proč si jej vybrat na topení.
Vyvracíme mýty o uhlí
Dnešní doba, je ve znamení ochrany životního prostředí. To je zajisté chvályhodné. Ale ekologický postoj je v některých otázkách využití fosilních paliv a zejména uhlí nespravedlivě přísný a nepřesný. V tomto článku se podíváme na tyto účelové polopravdy týkající se uhlí.