Jak ochránit chodník před náledím?
12.01.2008
Podlahové vytápění je již u nás poměrně oblíbené a celkem často používané, hlavně u novějších objektů. Obdobné systémy se však dají použít nejen v interiéru, ale i pro vytápění venkovních ploch. Že je to zbytečný luxus? Ano i ne.
Jistě, trochu pohybu při odhazování sněhu nikomu neuškodí, navíc při současných změnách klimatu není jisté, jak dlouho ještě bude v zimě bývat sníh… Ale přece jen se najdou důvody, proč venkovní vytápění použít.
Typickým příkladem aplikace jsou vjezdy do garáže, které někdy bývají kvůli nedostatku místa dosti prudké, hlavně když je garáž pod úrovní terénu. Takové plochy se upravují jen obtížně, vzniká problém, kam se sněhem a i přes pravidelnou údržbu se na nich objevuje námraza. Vjet nebo vyjet v zimě se za daných podmínek může stát nebezpečným, někdy dokonce nemožným. Samozřejmě můžeme solit, ale to neprospívá ani přírodě, ani autu. Sůl, jak známo, podporuje korozi, takže mít ji hned u garáže není zrovna moudré. Vytápěný vjezd je proto ideálním řešením.
Podobně uvítají vytápění před vchodem nebo na venkovním schodišti třeba vaši prarodiče, kteří tím budou vystaveni menšímu riziku úrazu. Podnikatelské subjekty zase využívají vytápění pro nakládací rampy apod. Důvodů pro instalaci vytápěcích systémů se zkrátka najde dost, i když je to někdy jen lenost nebo naopak nedostatek času kvůli pracovnímu vytížení.
Obdobně jako v interiéru, i pro venkovní vytápění se dají použít jak elektrické topné kabely, tak horkovodní rozvody. Druhý zmiňovaný způsob je však méně vhodný, neboť exteriérové použití horkovodních rozvodů je vzhledem k podmínkám (velké změny teplot i pod bod mrazu) náročnější na uložení trubek, spoje a pochopitelně i na topné médium, které musí být mrazuvzdorné.
Jednodušší je pokládka topných kabelů, respektive topných rohoží. Vše je podobné jako v interiéru, jen kabely bývají dimenzovány pro vyšší výkon a všechny materiály musejí být mrazuvzdorné. Instalace je možná téměř do všech povrchů – pod dlažbu keramickou, kamennou i betonovou (vč. zámkové, která je však pro velkou tloušťku méně vhodná), pod asfalt, nebo přímo do betonu. Výkon závisí právě na materiálu plochy, na hloubce uložení topných kabelů, na lokálních podmínkách (vystavení větru a ochlazování), dá se však říci, že se pohybuje od 90 až do 400 W/m2 (nejčastěji kolem 300 W/m2). Raději situaci konzultujte s odborníkem, ať po jedné zimě nezjistíte, že musíte celou plochu znovu rozkopat a kupovat „silnější“ kabely. Topné kabely se ukládají do betonové mazaniny nebo do pískového lože. Dáváme je co nejblíže k povrchu, pro zvýšení účinnosti je vhodné je zespodu tepelně izolovat od podkladu nestlačitelným a nenavlhavým materiálem (např. polyuretan), nebo 15 až 30 cm silnou vrstvou kameniva (frakce 16-32 mm), které zároveň funguje jako drenáž. Neměli bychom zapomenout na vyhřívání odvodňovacích žlábků, jinak se nám v prostoru může začít hromadit roztátá voda.
Samostatnou kapitolou je regulace. Nejjednodušší je prostý vypínač, ale tím se neřeší problémy s nenadálým sněžením nebo námrazou v noci apod. Proto když už vytápěné venkovní plochy máme, je nejlepší osadit je systémem automatické regulace s vlhkostními a teplotními čidly, který vyhřívání zapíná vždy, když je potřeba.
Firem nabízejících montáž venkovního vytápění je dost, stačí si vybrat. Možná je i instalace svépomocí, chce to však už jisté znalosti a nejlépe i zkušenosti. Prvky pro elektrické venkovní vytápění vyrábějí např. dánská firma Devi nebo tuzemští výrobci V-System či Fenix s produkty Ecofloor.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firem
Články s podobnou tématikou
Elektrické topné fólie
Teplovodní podlahové vytápění
Elektrické teplo domova
Teplo, které se nevyčerpá
Komfortní systém vytápění a větrání
Jak snížít a uspořit výdaje za teplo
Teplo domova
Jakou krytinu na podlahové vytápění?
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekcích
Alternativní a ekologické tepelné zdroje
Voda, plyn a topení
Článek byl zobrazen 8270 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Moduliving - modulární domy a chaty jsou o 30% levnější než klasické stavby
Modulární domy jsou budoucností výstavby. Stavba je rychlá, přesná a o 30% levnější než klasické stavby. Díky flexibilitě dům poroste s vaší rodinou. A může se s vámi i přestěhovat.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevostavby na klíč - od výběru pozemku po realizaci domu
V LAS dřevostavby věříme, že stavět se má zodpovědně a ekologicky, se vztahem k přírodě a dalším generacím. Proto jsme se zamilovali do dřeva a stavbám z něj se věnujeme víc než deset let.
Další články na téma Alternativní a ekologické tepelné zdroje

Energetická náročnost budov
Nedávno prošel v Poslanecké sněmovně zákon upravující směrnici EU o energetické náročnosti budov. Cílem této směrnice je co nejvyšší snížení spotřeby energie na vytápění budov, čímž se výrazně zvýší úspory českých domácností. Všechny nemovitosti již dnes nesou označení o své energetické náročnosti, podobně jako je tomu například u spotřebičů.

Aktivní a energeticky soběstačné domy jsou zcela nezávislé na okolí
Nároky člověka na bydlení jsou rok od roku vyšší. Nejenže chceme bydlet kvalitně, pohodlně a ve zdravém prostředí, chceme také, aby to bylo co nejlevnější. Řešením jsou aktivní a energeticky soběstačné domy, které na svůj provoz nepotřebují odebírat žádnou energii – jednoduše si ji vyrábějí samy.

Turbowenty – nové siluety nad městem
Léta neúprosně ubíhají a podepisují se na našich nemovitostech. Přicházejí na řadu rekonstrukce a s tím spojená otázka. Jak zabezpečit kvalitně a efektivně izolační vlastnosti vytápěné nemovitosti? U nových staveb i rekonstrukcí je většinou hlavním cílem nejnižší spotřeba tepla, která se vedle zateplení řeší i utěsněním oken a vchodových dveří.

Vytápění: Jaký zdroj zvolit?
Vytápění je jednou z nejvyšších položek domácích výdajů. Proto je rozhodnutí o jeho zdroji jednou z nejdůležitějších, které při rekonstrukci či stavbě domu uděláte. Správně zvolené vytápění vám nejen ušetří peníze, ale také zpříjemní bydlení.

Jak vybrat správný kotel? Poradíme vám
Výběr správného kotle pro rodinný domek, byt či chatu rozhodně není jednoduchá záležitost. Nabídka kotlů na trhu je poměrně široká. Jak tedy při výběru postupovat?

Tepelná čerpadla – energie ze vzduchu, země i vody
Energie zadarmo je snem každého. Zabezpečit to beze zbytku při současném stavu techniky není reálné. Všude kolem nás však existuje tzv. „volná energie“, a již dnes máme řadu komerčních technických zařízení, které nám umožňují levně ji získávat a následně využívat.

Přepis energií: Jak na to snadno a rychle?
Zdají se vám vaše účty za elektřinu moc vysoké? Snažíte se snížit spotřebu, ale přesto platíte hodně? V tom případě jste možná přemýšleli i nad změnou dodavatele. V dnešní době to zvládnete snadno a rychle z pohodlí domova. Podívejte se, jak na to.

Fotovoltaická elektrárna – jistá investice
Fotovoltaika zažívá v roce 2009 boom nebývalých rozměrů. Státem garantovaná podpora ve formě dotovaných výkupních cen dává investorům jistotu rychlé návratnosti se zajímavým efektem - úsporou nákladů na nákup elektrické energie. Přitom na střeše RD ji může mít téměř každý.