Jak ochránit chodník před náledím?
12.01.2008
Podlahové vytápění je již u nás poměrně oblíbené a celkem často používané, hlavně u novějších objektů. Obdobné systémy se však dají použít nejen v interiéru, ale i pro vytápění venkovních ploch. Že je to zbytečný luxus? Ano i ne.
Jistě, trochu pohybu při odhazování sněhu nikomu neuškodí, navíc při současných změnách klimatu není jisté, jak dlouho ještě bude v zimě bývat sníh… Ale přece jen se najdou důvody, proč venkovní vytápění použít.
Typickým příkladem aplikace jsou vjezdy do garáže, které někdy bývají kvůli nedostatku místa dosti prudké, hlavně když je garáž pod úrovní terénu. Takové plochy se upravují jen obtížně, vzniká problém, kam se sněhem a i přes pravidelnou údržbu se na nich objevuje námraza. Vjet nebo vyjet v zimě se za daných podmínek může stát nebezpečným, někdy dokonce nemožným. Samozřejmě můžeme solit, ale to neprospívá ani přírodě, ani autu. Sůl, jak známo, podporuje korozi, takže mít ji hned u garáže není zrovna moudré. Vytápěný vjezd je proto ideálním řešením.
Podobně uvítají vytápění před vchodem nebo na venkovním schodišti třeba vaši prarodiče, kteří tím budou vystaveni menšímu riziku úrazu. Podnikatelské subjekty zase využívají vytápění pro nakládací rampy apod. Důvodů pro instalaci vytápěcích systémů se zkrátka najde dost, i když je to někdy jen lenost nebo naopak nedostatek času kvůli pracovnímu vytížení.
Obdobně jako v interiéru, i pro venkovní vytápění se dají použít jak elektrické topné kabely, tak horkovodní rozvody. Druhý zmiňovaný způsob je však méně vhodný, neboť exteriérové použití horkovodních rozvodů je vzhledem k podmínkám (velké změny teplot i pod bod mrazu) náročnější na uložení trubek, spoje a pochopitelně i na topné médium, které musí být mrazuvzdorné.
Jednodušší je pokládka topných kabelů, respektive topných rohoží. Vše je podobné jako v interiéru, jen kabely bývají dimenzovány pro vyšší výkon a všechny materiály musejí být mrazuvzdorné. Instalace je možná téměř do všech povrchů – pod dlažbu keramickou, kamennou i betonovou (vč. zámkové, která je však pro velkou tloušťku méně vhodná), pod asfalt, nebo přímo do betonu. Výkon závisí právě na materiálu plochy, na hloubce uložení topných kabelů, na lokálních podmínkách (vystavení větru a ochlazování), dá se však říci, že se pohybuje od 90 až do 400 W/m2 (nejčastěji kolem 300 W/m2). Raději situaci konzultujte s odborníkem, ať po jedné zimě nezjistíte, že musíte celou plochu znovu rozkopat a kupovat „silnější“ kabely. Topné kabely se ukládají do betonové mazaniny nebo do pískového lože. Dáváme je co nejblíže k povrchu, pro zvýšení účinnosti je vhodné je zespodu tepelně izolovat od podkladu nestlačitelným a nenavlhavým materiálem (např. polyuretan), nebo 15 až 30 cm silnou vrstvou kameniva (frakce 16-32 mm), které zároveň funguje jako drenáž. Neměli bychom zapomenout na vyhřívání odvodňovacích žlábků, jinak se nám v prostoru může začít hromadit roztátá voda.
Samostatnou kapitolou je regulace. Nejjednodušší je prostý vypínač, ale tím se neřeší problémy s nenadálým sněžením nebo námrazou v noci apod. Proto když už vytápěné venkovní plochy máme, je nejlepší osadit je systémem automatické regulace s vlhkostními a teplotními čidly, který vyhřívání zapíná vždy, když je potřeba.
Firem nabízejících montáž venkovního vytápění je dost, stačí si vybrat. Možná je i instalace svépomocí, chce to však už jisté znalosti a nejlépe i zkušenosti. Prvky pro elektrické venkovní vytápění vyrábějí např. dánská firma Devi nebo tuzemští výrobci V-System či Fenix s produkty Ecofloor.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firem
Články s podobnou tématikou
Elektrické topné fólie
Teplovodní podlahové vytápění
Elektrické teplo domova
Teplo, které se nevyčerpá
Komfortní systém vytápění a větrání
Jak snížít a uspořit výdaje za teplo
Teplo domova
Jakou krytinu na podlahové vytápění?
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekcích
Alternativní a ekologické tepelné zdroje
Voda, plyn a topení
Článek byl zobrazen 9634 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Alternativní a ekologické tepelné zdroje
Tepelné čerpadlo nejen pro vytápění
Tepelné čerpadlo má ducha geniálního vynálezce, po kterém je pojmenovaná základní fyzikální jednotka teploty. Jde o lorda Kelvina. Vynález si nechal patentovat v 19. století. Jde o přelomovou technologii, která si umí brát energii z okolního vzduchu. Ze vzduchu, který je pro všechny volně dostupný. William Thomson, jak se vlastním jménem lord Kelvin jmenoval, se zabýval termodynamikou a využitím tepla.
Bio krby aneb krby bez komína
Jestliže si chcete doma vychutnávat kouzlo přírodního ohně a plápolajících plamenů, ale zároveň byste se rádi vyhnuli všem starostem s instalací a provozem klasického krbu nebo kamen, pořiďte si biokrb. Jde o novou generaci krbů, které je možné instalovat, kdekoliv vás napadne. Biokrby nepotřebují totiž dřevo, elektřinu, plyn ani komín – jsou zcela nenáročné.
Dřevostavby je levnější vytápět elektřinou než plynem. Jak je to možné?
Výstavba nízkoenergetických až pasivních dřevostaveb je moderním trendem zejména z důvodu rostoucích cen energií. Charakteristickým rysem těchto staveb jsou velmi nízké tepelné ztráty a tedy i nízká potřeba tepelné energie. Pokud jste zvolili tento typ stavby, zvolili jste také správný způsob vytápění?
Nové technologie odečtu spotřeby energií výrazně šetří náklady
V prosinci vešla v platnost nová směrnice EU řešící problematiku dálkového měření spotřeby vody a energií. Takzvaný Smart Metering pomůže nejen domácnostem, ale i firmám ušetřit náklady vynaložené na energie v řádu 20% ročně. Jde o ucelený systém dálkového sběru dat z měřičů elektřiny, plynu, studené i teplé vody.
Chcete více nezávislosti na dodavatelích energie?
V současné době je trendem v bydlení v rodinných domech zateplovat, dávat na střechy termické a fotovoltaické solární panely, instalovat tepelná čerpadla. Tato všechna opatření jsou dělána s jediným cílem, co nejvíce ušetřit na provozu. Jedním z řešení je i akumulace do kamenného prachu.
Moderní a úsporné vytápění konvektory MINIB
Společnost MINIB, s.r.o., se již od roku 1999 zabývá výrobou a vývojem podlahových, nástěnných, samostojných a speciálních otopných a dochlazovacích konvektorů. Jsou to speciální tělesa, u nichž je teplo či chlad převáděn do vytápěné či dochlazované místnosti prouděním - konvekcí.
Kdy už je klimatizace NUTNÁ?
Kdo by si měl pořídit klimatizaci? I když tropických dnů je v české kotlině mnohem méně než těch mrazivých, přibývá stále více domácností i jiných prostor, které chtějí letní přehřívání řešit instalací klimatizační jednotky.
Turbowenty – nové siluety nad městem
Léta neúprosně ubíhají a podepisují se na našich nemovitostech. Přicházejí na řadu rekonstrukce a s tím spojená otázka. Jak zabezpečit kvalitně a efektivně izolační vlastnosti vytápěné nemovitosti? U nových staveb i rekonstrukcí je většinou hlavním cílem nejnižší spotřeba tepla, která se vedle zateplení řeší i utěsněním oken a vchodových dveří.