Reklama

Solární systémy - moderní úspora

Poslat upozornění na tento článek emailem Vytisknout článek

28.08.2013

Solární panely dnes již nejsou jen nadstandardní záležitostí, jako tomu bylo v minulých letech, ale představují vhodný způsob ohřevu vody. Poptávka po solárních systémech pro výrobu tepla tak v České republice v poslední době roste a kolektory jsou již běžnou součástí plánů a projektů majitelů rodinných domů.

Za zvýšený zájem o solární systémy může především neustálý růst energií. Vždyť ceny energií se v posledních letech každoročně zvyšují o 10 až 15%. Každá domácnost, která využívá k ohřevu vody elektrický bojler a nemá sníženou sazbu, zaplatí každý den za vodu 50 - 70 Kč. V případě solárních panelů postačí pouhá 1 koruna na provoz čerpadla. Tento článek vás seznámí s tím, z čeho se solární zařízení skládá a na co lze použít. 

solární panely

V domácnostech můžeme teplo ze solárních panelů využívat třemi způsoby:

TV - ohřev pitné vody na teplou vodu (vhodná pro mytí, koupání a sprchování) 
BAZ - ohřev vody ve venkovním i vnitřním bazénu
AKU - ohřev vody pro podporu vytápění v akumulační nádobě

Když mluvíme o solárních zařízeních, nejde pouze o solární panely, ale jejich součástí je ještě řada dalších nutných prvků. Samotné solární panely představují pouze 30% z celkové ceny solárního zařízení. Je nutné vždy kupovat celý systém a ne pouze jednotlivé komponenty. Mezi další prvky patří:

- hnací sada (čerpadlo, teploměry, průtokoměr, tlakoměr) 
- montážní sada (konstrukce na upevnění kolektorů)
- propojení (trubky, hadice, armatury, izolace)
- regulace (řídí celý systém a informuje uživatele)
- náplň (nemrznoucí směs)
- elektrické prvky (kabely, jističe, stykače)
- spotřebiče (zásobník, akumulátor, výměník)

Vzhledem k tomu, že není možné v článku popsat všechny prvky, zaměříme se jen na ty nejdůležitější.

Solární kolektory mohou být ploché, nebo trubicové. U plochých vybírejte ty se selektivní vrstvou, protože jsou vhodné pro všechny aplikace. Vynikají navíc vysokou životností a splňují i vysoké nároky na estetiku. Trubicové solární kolektory jsou vakuové a tak mají menší tepelné ztráty. Cenově však vycházejí dráž, proto doporučujeme je používat zejména u systémů pracujících s vyššími teplotami.

solární panely

Solární kolektory Reflex RSK II

Díky technologii zploštělých trubek a také zmenšením rozteče mezi trubkami mohlo dojít k výraznému zlepšení přestupu tepla z absorbéru do teplonosné látky, čímž byla zvýšena účinnost kolektoru. Jelikož parametry kolektorů RSK II dosahují špičkových hodnot, je možné tyto kolektory zařadit mezi nejlepší výrobky na trhu. Jejich nízká cena v této kategorii obzvláště vynikne.

Solární kolektory se nejčastěji montují nad střešní krytinu. Ostatní způsoby montáže jsou: do střechy, na fasádu či na vodorovnou plochu (volná montáž). Původně se na nosné konstrukce používaly žárově zinkované materiály, ale dnes se z hlediska delší životnosti již standardně používají konstrukce z nerezové oceli kombinované s hliníkovými profily. Kolektory je nejlepší orientovat na jih, ale možná je také orientace na východ nebo západ - nikdy je nemontujte na sever! Ideální sklon kolektorů je mezi 35˚ až 65˚. Většinou se kopíruje střešní sklon.

Co se týče regulace, používá se různá a typ je určován podle počtu spotřebičů. Většina regulací je vybavena uživatelsky velice příjemným grafickým displejem. Na regulaci se připojují teplotní čidla, hnací čerpadla a eventuálně i přepínací ventily pro další spotřebiče tepla. 

solární panely

Solární regulace TR 0603 mc

Moderní solární regulace je uzpůsobena pro ovládání až tří různých spotřebičů tepla a veškerá provozní data je možné zaznamenávat na SD kartu.

Aby bylo využito solárního tepla, je teplonosnou látkou nemrznoucí směs na bázi nejedovatého polypropylen-glykolu. Ta se ohřívá v kolektorech a ochlazuje ve spotřebičích. Pohyb kapaliny je zajištěn čerpadlem. 

U spotřebičů patří mezi nejčastěji používané zásobníkové ohřívače nebo akumulační zásobníky. Zásobníkové ohřívače představují obvykle smaltované nádoby, v jejichž plášti je pitná voda a ve výměníku glykolová směs. Pro případy, kdy nesvítí slunce, je zásobník vybaven elektrickou topnou tyčí, případně dalším výměníkem pro dohřev teplé vody kotlem. Solární neboli akumulační zásobníky jsou speciální nádoby vybavené více výměníky, u nichž v plášti je topná voda. V jednom z výměníků je solární směs a v dalších výměnících se průtokem ohřívá voda pitná. U tohoto moderního řešení je možné na jeden zásobník napojit několik zdrojů (krb, tepelné čerpadlo, kotel) a mnoho spotřebičů (podlahové topení, radiátory, bazén, teplou vodu). 

solární panely

Zásobníky Reflex

V bohatém sortimentu můžete najít nejen akumulační zásobníky a smaltované ohřívače v různých provedeních, ale také oblíbené kombinované zásobníky s průtokovým ohřevem teplé vody.

V současnosti je možné na solární zařízení čerpat různé dotace, čímž se veškeré instalace zásadně zlevňují. Je rovněž možné využít i solární pakety za velmi výhodné ceny - např. dva kolektory RSK II 21, zásobník TV 200 litrů včetně veškerých hlavních komponent pořídíte za 44.990,- Kč bez DPH. Nejběžnější paket zahrnující dva větší kolektory RSK II 25 a 300litrový bivalentní zásobník se dá koupit za 52.990,- Kč bez DPH. Tento paket již bez problémů zvládne ohřát teplou vodu pro 4-5 lidí a ušetřit tak dle instalace 50 – 60 % placené energie z elektřiny, plynu apod.

Pro bližší informace a návrhy solárních systémů kontaktujte:

REFLEX CZ, s.r.o. 
Sezemická 2757/2
193 00 Praha 9
www.reflexcz.cz

Telefon: 272 090 311
E-mail: reflex@reflexcz.cz

Firma Reflex CZ, s.r.o. si za dobu svého působení na českém trhu vybudovala pověst dodavatele spolehlivých expanzních a odplyňovacích systémů, nepřímotopných ohřívačů teplé vody, akumulačních zásobníků, deskových výměníků tepla a samozřejmě i solárních systémů. Vždy jsou na prvním místě požadavky zákazníka a vhodné technické řešení kompletních systémů, nikoliv jen prodej jednotlivých dílů. Úspěch tohoto způsobu prodeje dokazuje i to, že výrobky značky Reflex jsou k dostání ve většině odborných velkoobchodů po celé republice.

- PR článek -

Článek byl zobrazen 8882 krát.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

Nenalezen žádný záznam

Kontextová reklama

Další články na téma Alternativní a ekologické tepelné zdroje

Jak využít solární energii doma a na zahradě?

Jak využít solární energii doma a na zahradě?

Solární energie – dvě slova, která jsou v posledních letech skloňována ve všech pádech. A není divu. Neustálé zdražování energií a s tím spojených nákladů na bydlení nutí většinu z nás zamyslet se nad tím, jak je snížit. Ohřev vody, vytápění i světlo a elektřina vůbec, není toho málo. A právě solární energie může být výborným řešením a jedním z doplňkových náhradních zdrojů.

 
Turbowenty – nové siluety nad městem

Turbowenty – nové siluety nad městem

Léta neúprosně ubíhají a podepisují se na našich nemovitostech. Přicházejí na řadu rekonstrukce a s tím spojená otázka. Jak zabezpečit kvalitně a efektivně izolační vlastnosti vytápěné nemovitosti? U nových staveb i rekonstrukcí je většinou hlavním cílem nejnižší spotřeba tepla, která se vedle zateplení řeší i utěsněním oken a vchodových dveří.

 
Tepelné čerpadlo Chameleon jako řídící energetická jednotka

Tepelné čerpadlo Chameleon jako řídící energetická jednotka

Současná situace s cenami energií doslova nahrává spojení tepelného čerpadla s fotovoltaickou elektrárnou. Tímto spojením očekáváme maximální provozní úsporu nakupované energie, a tím pádem i nižší provozní náklady. Aby tomu tak bylo, je zapotřebí pochopit celou řadu vlivů, které do celého dění tzv. vstupují.

 
Solární systémy - moderní úspora

Solární systémy - moderní úspora

Solární panely dnes již nejsou jen nadstandardní záležitostí, jako tomu bylo v minulých letech, ale představují vhodný způsob ohřevu vody. Poptávka po solárních systémech pro výrobu tepla tak v České republice v poslední době roste a kolektory jsou již běžnou součástí plánů a projektů majitelů rodinných domů.

 
Jak vybrat správný kotel? Poradíme vám

Jak vybrat správný kotel? Poradíme vám

Výběr správného kotle pro rodinný domek, byt či chatu rozhodně není jednoduchá záležitost. Nabídka kotlů na trhu je poměrně široká. Jak tedy při výběru postupovat?

 
Designové radiátory a jejich pestré formy

Designové radiátory a jejich pestré formy

Designové radiátory pomalu ale jistě nahrazují ty staré, nevzhledné a často také zbytečně robustní. To ale neznamená, že na trhu nenajdete klasiku či retro, i zde můžeme hovořit o neobyčejném designovém zpracování, vhodném do moderní domácnosti. Designové radiátory můžou vypadat různě, proto si zde uveďme alespoň základní typy a formy. Váš výběr pak bude snadnější. A pokud si vůbec nevíte rady, zeptejte se rovnou zkušeného řemeslníka.

 
Vhodné vytápění novostaveb? Můžete ušetřit desetitisíce!

Vhodné vytápění novostaveb? Můžete ušetřit desetitisíce!

Hledáte vytápění nejvýhodnější z hlediska provozních a pořizovacích nákladů, které splní vaše náročné požadavky na snadnou a přesnou regulaci, bezhlučný a bezporuchový provoz s nulovými náklady na revize, opravy a údržbu a které bude navíc příjemně hřát a dokonale splyne s interiérem? Ideálním řešením jsou infrapanely Wellina.

 
Jaké tepelné čerpadlo vybrat a proč?

Jaké tepelné čerpadlo vybrat a proč?

Na často kladené dotazy: „Jaké tepelné čerpadlo si mám dát „vzduch/voda“ , „země/voda“ nebo „voda /voda“?“ NENÍ těžké odpovědět. Obecně se už ví, že pořizovací náklady na tepelné čerpadlo jsou vyšší, ale tepelná čerpadla mají celou řadu praktických výhod.

 

Zpět na předchozí stránku

Reklama

Náš tip

Parní sprchové boxy vyrobené v Česku

Sprchové koupelnové zařízení 2 v 1 parní sprchový box je sprchový kout kombinovaný s parní saunou, která je připravena kdykoliv k použití. Teplota páry je nastavitelná od 25 - 60 °C. Česká výroba, odborná montáž, prodloužená záruka na 5 let.

 

Katalog projektů rodinných domů

Alice 1.01 - projekt bungalovu představuje rodinný přízemní dům klasického tvaru o bytové jednotce 3+kk a užitné ploše 68,93 m2 což zajišťuje pohodlné užívání třem osobám (případně i čtyřem osobám).

 

Hliníková okna – to nejlepší pro váš dům

Hliníková okna jsou tím nejlepším, co si můžete pořídit. Vynikají extrémně dlouhou
životností, izolačními vlastnostmi a moderním vzhledem. Využijte nezávazné kalkulace zdarma.

 

Polštáře pro zdravý a kvalitní spánek

Kvalitní a správně zvolený polštář je základem zdravého spánku. Máme pro Vás širokou nabídku polštářů z dutého vlákna, zdravotních či anatomických.

 

Reklama

Firmy z oboru

ROMOTOP - výrobce krbových kamen

Proč ROMOTOP? Firma patří mezi evropské lídry výrobců krbových kamen, krbů a krbových vložek. Připojte se do naší velké rodiny, která čítá téměř milion spokojených zákazníků po celém světě.

KORADO - český výrobce radiátorů

Otopná tělesa pro vás vyrábíme už více než 50 let. V našem portfoliu najdete nejen radiátory RADIK ale i koupelnové žebříky, designová tělesa, konvektory a rekuperace.

Topné folie MAXECO 3. generace

Topný systém MAXECO - moderní, zdravý a úsporný zdroj tepla. Má široké využití pro rodinné domy, průmyslové a hospodářské stavby, nevyjímaje terária, voliéry.

Nejčtenější z této rubriky

Vaše nápady: Stavba zahradního krbu I.

Vaše nápady: Stavba zahradního krbu I.

Posezení u zahradního krbu je aktuální již v tomto období. My vám přinášíme podrobný návod na jeho stavbu na základě zkušenosti našeho čtenáře.

 

Teplo chytře

Teplo chytře

Ekonomické stavby jako první z velkých stavitelů zavedly masivní podporu vytápění pomocí tepelných čerpadel. Na důvody tohoto rozhodnutí jsme se zeptali generálního ředitele společnosti pana Davida Mencla a manažera projektu pana Martina Protivy.

 

Venkovní ohniště - koupit hotové nebo vyrobit svépomoci?

Venkovní ohniště - koupit hotové nebo vyrobit svépomoci?

Ohniště je oblíbenou součástí venkovního sezení. Kdo negriluje nebo alespoň neopéká párky, jako kdyby vůbec nebyl. Mít zahradu bez ohniště je obrovská škoda, zejména pro domácí kutily, kteří si jej hravě sestaví i sami. A ti méně zruční si můžou vybrat z široké nabídky ohnišť v obchodech.

 

Vše o vytápění 7. – výběr radiátoru

Vše o vytápění 7. – výběr radiátoru

Při výběru nového radiátoru do domu či bytu se mnoho lidí zaměřuje především na design, protože chtějí, aby vkusně doplňoval interiér. Primární funkcí tohoto topného tělesa je však produkce tepla. Dnes naštěstí již existují takové radiátory, v nichž se spojuje obojí. Stačí si jen vybrat správný materiál, tvar a velikost radiátoru.

 

Teplovodní vs. elektrické podlahové vytápění – výhody a nevýhody jednotlivých typů

Teplovodní vs. elektrické podlahové vytápění – výhody a nevýhody jednotlivých typů

Podlahové vytápění řadíme jednoznačně ke komfortním typům vytápění bytů a domů. Má mnohé výhody, mezi nimiž je i úspora energií, a to je v dnešní době prioritní. Z hlediska rozložení otopných těles v místnostech a rozložení teploty vzduchu v interiéru má právě podlahové topení nejlepší možnosti. Podlahové vytápění řadíme mezi velkoplošné sálavé typy vytápění.

 

Je libo klobásky z domácí udírny?

Je libo klobásky z domácí udírny?

Máte rádi domácí klobásky? A co třeba uzený sýr? Že ano? Pak by možná nebylo od věci popřemýšlet nad domácí udírnou. Stačí k tomu poměrně nevelká zahrádka, nějaký ten materiál a trocha zručnosti.

 

Malá domácí větrná elektrárna

Malá domácí větrná elektrárna

O tzv. alternativních zdrojích elektrické energie se stále více mluví (ale už mnohem méně se v tomto směru dělá). Mají mnoho zarytých příznivců i neméně zarytých odpůrců. Totéž se týká i větrných elektráren. My se teď však nebudeme zabývat velkými větrnými elektrárnami, ale pouze těmi malými pro domácí použití.

 

Vybíráme elektrický bojler – inteligentní bojler ví, kdy se chodíme koupat

Vybíráme elektrický bojler – inteligentní bojler ví, kdy se chodíme koupat

Chceme-li mít teplou vodu k dispozici okamžitě a v dostatečném množství, musíme si správně vybrat způsob, kterým ji budeme ohřívat. Efektivní a bezproblémový ohřev vody zajistí elektrické bojlery, které v současnosti patří mezi vůbec nejžádanější metody ohřevu vody. Dnes již existují i inteligentní bojlery, které si vaši spotřebu vody pamatují a šetří vám peníze.

 

Další z této rubriky

Jak a podle čeho vybrat průtokový ohřívač vody?

Jak a podle čeho vybrat průtokový ohřívač vody?

Průtokový ohřívač je nejrychlejší a nejekonomičtější způsob, jak získat teplou užitkovou vodu. Využití najde v domácnostech i ve firmách, v hotelech a restauracích nebo ve veřejných budovách. Jaké parametry je nutné sledovat při výběru průtokového ohřívače?

 

Teplovodní podlahové vytápění

Teplovodní podlahové vytápění

Nejstarším zdrojem vytápění bylo otevřené ohniště, avšak už ve starověku lidé zjistili, jak je příjemné „mít nohy v teple“. Proto byly vymyšleny různé systémy podlahového vytápění. Tehdy si je mohly dovolit jen bohatší vrstvy, ačkoliv v antických městech bývalo podlahové vytápění i v mnoha veřejných budovách.

 

Také platíte za drahé teplo? My už ne!

Také platíte za drahé teplo? My už ne!

Neustále rostoucí náklady za topení – ohraná písnička, ale zároveň problém, který se dotýká nás všech a před kterým se nevyplácí utíkat, pokud to nechceme pocítit na vlastních peněženkách.

 

Jaké radiátory zvolit právě do vašeho interiéru?

Jaké radiátory zvolit právě do vašeho interiéru?

Zvažujete výměnu stávajícího systému topení? Rozhodli jste se investovat do radiátorů? Potom jsme si právě pro Vás připravili takový malý souhrn, který Vám může s výběrem pomoci.

 

Vyplatí se tepelné čerpadlo vzduch/voda?

Vyplatí se tepelné čerpadlo vzduch/voda?

Víte, že tepelná čerpadla vzduch/voda jsou nejjednodušším typem čerpadel a zároveň se nejlépe hodí do našich klimatických podmínek? Hned vám řekneme, proč se tento typ čerpadla vyplatí i k vám domů.

 

Fotopříběh unikátního tepelného čerpadla vzduch/voda i voda/voda zároveň

Fotopříběh unikátního tepelného čerpadla vzduch/voda i voda/voda zároveň

Níže najdete fotopříběh tepelného čerpadla MACH AKU S na rodinném domě v Plavsku. Jedná se o unikátní tepelné čerpadlo typu vzduch/voda a zároveň i voda/voda, které umí efektivně využívat kvalitní vakuové solární panely firmy Thermosolar. Teplo ze solárního systému je využíváno k ohřevu vody v zásobníku a také i k přímému ohřevu chladiva v chladícím okruhu tepelného čerpadla, a to i při minimální teplotě např. kolem 0°C a zataženém počasí.

 

Ušetřete za topení až několik tisíc ročně. Změňte dodavatele!

Ušetřete za topení až několik tisíc ročně. Změňte dodavatele!

Ušetřit peníze za topení můžete několika způsoby. Můžete si pořídit tepelného čerpadlo nebo kvalitně zateplíte dům, což vyžaduje nemalou investici. Pak můžete přestat topit a začít doma chodit v péřové bundě, ale to asi není ta nejlepší cesta. Existuje ale i velmi jednoduchá a přitom efektivní cesta k úspoře. Stačí změnit dodavatele energií a užívat si teplo domova bez velkých nákladů.

 

Kotel je srdce domácnosti: Jak na jeho výběr?

Kotel je srdce domácnosti: Jak na jeho výběr?

Vytápění a ohřev vody je zásadní položkou na každém rodinném rozpočtu. A s ním úzce souvisí, jaký kotel k vytápění a ohřevu vody používáte. Jak vybrat ten, který je pro vaši domácnost nejvhodnější?

 

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

TureckoDovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.

Mapa webu | nastavit jako domovskou stránku

© Bydlení pro každého  |  webdesign a programování: weto.cz webdesign
TOPlist RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom