Jak ochránit chodník před náledím?
12.01.2008
Podlahové vytápění je již u nás poměrně oblíbené a celkem často používané, hlavně u novějších objektů. Obdobné systémy se však dají použít nejen v interiéru, ale i pro vytápění venkovních ploch. Že je to zbytečný luxus? Ano i ne.
Jistě, trochu pohybu při odhazování sněhu nikomu neuškodí, navíc při současných změnách klimatu není jisté, jak dlouho ještě bude v zimě bývat sníh… Ale přece jen se najdou důvody, proč venkovní vytápění použít.
Typickým příkladem aplikace jsou vjezdy do garáže, které někdy bývají kvůli nedostatku místa dosti prudké, hlavně když je garáž pod úrovní terénu. Takové plochy se upravují jen obtížně, vzniká problém, kam se sněhem a i přes pravidelnou údržbu se na nich objevuje námraza. Vjet nebo vyjet v zimě se za daných podmínek může stát nebezpečným, někdy dokonce nemožným. Samozřejmě můžeme solit, ale to neprospívá ani přírodě, ani autu. Sůl, jak známo, podporuje korozi, takže mít ji hned u garáže není zrovna moudré. Vytápěný vjezd je proto ideálním řešením.
Podobně uvítají vytápění před vchodem nebo na venkovním schodišti třeba vaši prarodiče, kteří tím budou vystaveni menšímu riziku úrazu. Podnikatelské subjekty zase využívají vytápění pro nakládací rampy apod. Důvodů pro instalaci vytápěcích systémů se zkrátka najde dost, i když je to někdy jen lenost nebo naopak nedostatek času kvůli pracovnímu vytížení.
Obdobně jako v interiéru, i pro venkovní vytápění se dají použít jak elektrické topné kabely, tak horkovodní rozvody. Druhý zmiňovaný způsob je však méně vhodný, neboť exteriérové použití horkovodních rozvodů je vzhledem k podmínkám (velké změny teplot i pod bod mrazu) náročnější na uložení trubek, spoje a pochopitelně i na topné médium, které musí být mrazuvzdorné.
Jednodušší je pokládka topných kabelů, respektive topných rohoží. Vše je podobné jako v interiéru, jen kabely bývají dimenzovány pro vyšší výkon a všechny materiály musejí být mrazuvzdorné. Instalace je možná téměř do všech povrchů – pod dlažbu keramickou, kamennou i betonovou (vč. zámkové, která je však pro velkou tloušťku méně vhodná), pod asfalt, nebo přímo do betonu. Výkon závisí právě na materiálu plochy, na hloubce uložení topných kabelů, na lokálních podmínkách (vystavení větru a ochlazování), dá se však říci, že se pohybuje od 90 až do 400 W/m2 (nejčastěji kolem 300 W/m2). Raději situaci konzultujte s odborníkem, ať po jedné zimě nezjistíte, že musíte celou plochu znovu rozkopat a kupovat „silnější“ kabely. Topné kabely se ukládají do betonové mazaniny nebo do pískového lože. Dáváme je co nejblíže k povrchu, pro zvýšení účinnosti je vhodné je zespodu tepelně izolovat od podkladu nestlačitelným a nenavlhavým materiálem (např. polyuretan), nebo 15 až 30 cm silnou vrstvou kameniva (frakce 16-32 mm), které zároveň funguje jako drenáž. Neměli bychom zapomenout na vyhřívání odvodňovacích žlábků, jinak se nám v prostoru může začít hromadit roztátá voda.
Samostatnou kapitolou je regulace. Nejjednodušší je prostý vypínač, ale tím se neřeší problémy s nenadálým sněžením nebo námrazou v noci apod. Proto když už vytápěné venkovní plochy máme, je nejlepší osadit je systémem automatické regulace s vlhkostními a teplotními čidly, který vyhřívání zapíná vždy, když je potřeba.
Firem nabízejících montáž venkovního vytápění je dost, stačí si vybrat. Možná je i instalace svépomocí, chce to však už jisté znalosti a nejlépe i zkušenosti. Prvky pro elektrické venkovní vytápění vyrábějí např. dánská firma Devi nebo tuzemští výrobci V-System či Fenix s produkty Ecofloor.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firem
Články s podobnou tématikou
Elektrické topné fólie
Teplovodní podlahové vytápění
Elektrické teplo domova
Teplo, které se nevyčerpá
Komfortní systém vytápění a větrání
Jak snížít a uspořit výdaje za teplo
Teplo domova
Jakou krytinu na podlahové vytápění?
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekcích
Alternativní a ekologické tepelné zdroje
Voda, plyn a topení
Článek byl zobrazen 9726 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Stýská se vám po létě? Pořiďte si bazén se zimní slevou!
Využijte nejvýhodnějších cen plastových bazénů MACHOV během zimních měsíců. Odolné bazény s unikátní konstrukcí, se zastřešením a zárukouTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Stavební systém VELOX od firmy HOFFMANN Chrudim
Využijte zkušeností lídra a výhradního partnera výrobny stavebního systému VELOX. Již přes 2900 realizací stavebního systému VELOX energeticky úsporných, nízkoenergetických a pasivních staveb za posledních 32 let. Zkušenost. Kvalita. Serióznost.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.
Další články na téma Alternativní a ekologické tepelné zdroje
Konvektory, moderní způsob vytápění
Ještě stále se trápíte s nevýkonnými starými radiátory? Hledáte způsob, jak vytopit váš dům, byt nebo kanceláře snadno, rychle a navíc za málo peněz? Řešení máte na dosah ruky. Na český trh ho přináší společnost Licon a jmenuje se konvektor. Konvektorové vytápění významně snižuje náklady na topení.
Jak nejlépe vytápět dům: kotlem, tepelným čerpadlem nebo klimatizací?
Ať už vybíráte zdroj vytápění do novostavby nebo rekonstruujete starší dům, rozhodně byste svou volbu měli vždy pečlivě zvážit. Náklady na vytápění totiž tvoří jednu z největších položek rodinného rozpočtu. Dříve než vás zláká nízká pořizovací cena zdroje vytápění, spočítejte si, jak se s daným typem vytápění vyšplhají vaše celoroční náklady. Svou roli také hraje, do jaké stavby vytápění pořizujete.
Teplo – náš největší záškodník
Každá mladá rodina začíná plánování nového bydlení tím, že řeší vzhled domu, pak místnosti, pak okolí, infrastrukturu, dopravu, samozřejmě i cenu. Někteří jsou již osvícení nebo poučení nezdary svých přátel a ví, že mají dbát na solidní konstrukci, elektrické rozvody a vodoinstalaci, neplesnivějící zdi, zateplení fasády, tří čtyř nebo nejlépe pětivrstvá skla v oknech kvůli úniku tepla atd. Přestože se snažíte zvažovat všechny aspekty, stejně časem skončíte u ceny a fotografií zahrady.
Jak fungují automatické kotle na pelety a kolik lze při vytápění ušetřit?
Pořídit si nový kotel není levná záležitost. Aby měla taková investice smysl, je dobré se nejprve seznámit s jednotlivými typy kotlů, jejich účinností, způsobem ovládání i náklady na provoz. Jedním z oblíbených způsobů vytápění jsou automatické kotle na peletky. Proč? Jejich ovládání je komfortní a náklady na výtápění velmi nízké.
Nová řada tepelných čerpadel země / voda STIEBEL ELTRON
Nové tepelné čerpadlo konstrukční řady WPF 5-16 E/cool STIEBEL ELTRON přesvědčí vysokým stupněm integrace. Kromě agregátu tepelného čerpadla a bezpečnostních prvků je v přístroji vestavěna expanzní nádrž primárního a sekundárního okruhu, energeticky úsporné oběhové čerpadlo primárního a sekundárního okruhu, pružné tlakové připojovací hadice, měřič tepla a elektroměr.
Vyplatí se tepelné čerpadlo vzduch/voda?
Víte, že tepelná čerpadla vzduch/voda jsou nejjednodušším typem čerpadel a zároveň se nejlépe hodí do našich klimatických podmínek? Hned vám řekneme, proč se tento typ čerpadla vyplatí i k vám domů.
Základy o tepelných čerpadlech
Tepelné čerpadlo patří mezi často diskutovaná témata. Faktem je, že je stále rozšířenější, dokonce každá desátá novostavba u nás bývá tepelným čerpadlem osazována.
Zdražování energií? Víme, jak se mu vyhnout!
Stále rostoucí ceny energií nás nutí s jejich spotřebou nakládat stále efektivněji. Zpravidla největší položkou jsou náklady na vytápění a ohřev TUV. Většina současných topných systémů je však limitována principem předávání tepelné energie do prostoru konvekčním prouděním teplého vzduchu.