Teplovodní podlahové vytápění
14.07.2007
Nejstarším zdrojem vytápění bylo otevřené ohniště, avšak už ve starověku lidé zjistili, jak je příjemné „mít nohy v teple“. Proto byly vymyšleny různé systémy podlahového vytápění. Tehdy si je mohly dovolit jen bohatší vrstvy, ačkoliv v antických městech bývalo podlahové vytápění i v mnoha veřejných budovách.
V současnosti se podlahové vytápění opět postupně rozšiřuje a objevuje se v mnoha novostavbách, a to buď v provedení s elektrickým topným kabelem, nebo jako teplovodní. My se tentokrát zaměříme na druhý jmenovaný systém.
Podlahové vytápění obecně má řadu výhod, mezi než patří zejména tepelná pohoda díky nízkému tepelnému spádu. Co to znamená? Tradiční radiátory ohřívají prostor z jednoho místa, a to relativně vysoko nad podlahou, takže rozložení teplot je velmi nerovnoměrné. Rozdíl teplot na podlaze a u stropu – tedy teplotní spád – někdy dosahuje až 8° C. U vytápění podlahového však teplo postupuje plynule od spodu a teplotní spád bývá téměř zanedbatelný, nejčastěji kolem 3° C. Rovněž pocit tepla se u člověka dostavuje při reálně nižší teplotě vzduchu, než u radiátorů. Vzhledem k menším teplotním rozdílům také nedochází k tak velké cirkulaci vzduchu, což značně omezuje prašnost v místnosti.
Teplovodní podlahové topení pracuje s nižšími teplotami než radiátory, takže vzduch v místnosti se méně vysušuje. Z hlediska estetiky i účelnosti je jistě výhodou, že v pokoji nejsou žádné radiátory, a nic tak nebrání libovolnému rozmístění nábytku. A konečně, při správném navržení systému dochází k nezanedbatelným úsporám energie, zejména ve spojení s nízkoteplotními zdroji tepla (tepelná čerpadla, solární či zásobníkové systémy apod.).
Tím se pomalu dostáváme ke konstrukci teplovodního podlahového vytápění. Ideální je, když je takové topení implementováno již přímo do projektu a celá stavba domu je navržena s ohledem na jeho použití. Tím dosáhneme optimální účinnosti a efektivnosti. Montáž podlahového vytápění do staršího objektu je samozřejmě možná, ovšem měly by být splněny určité podmínky. Samozřejmostí je zateplení obvodových stěn, stejně jako izolace oken a dveří. V budově nemá vznikat zbytečný průvan, ale na druhou stranu musí konstrukce umožňovat jistou míru výměny vzduchu, aby nedocházelo k vlhnutí stěn, vzniku plísní apod.
V zásadě se používají dva způsoby pokládky podlahového vytápění, tzv. „mokrý“ a „suchý“. Mokrý systém je tvořen soustavou trubek položených na tepelné izolaci a krycí fólii, zalitých betonovou nebo samonivelační anhydritovou směsí. Tato metoda je méně finančně nákladná, vyžaduje však větší zručnost a kvalitu práce. Navíc se hodí jen do objektů s dostatečnou únosností podlahy.
Jinou variantou mokrého systému je pokládka speciální systémové desky s vylisovanými výstupky, do nichž se potrubí montuje. Deska má po obvodu zámky, umožňující libovolné spojování a sestavování ploch. Jde o rychlý a jednoduchý způsob montáže.
Tam, kde není možné podlahy více zatěžovat (např. u dřevostaveb), se používá suchý systém. Zde se opět pokládají systémové desky s izolací, do nichž se vloží teplovodivé lamely z pozinkovaného plechu a následně trubky. Montáž je rovněž velmi rychlá, vyžaduje však zkušenost a přesnost. Systém může začít vytápět prakticky okamžitě, na rozdíl od mokrého, kde musí nejdříve dojít k pozvolnému vyschnutí a vytvrzení směsi. Podlaha má také díky nižší akumulaci značně menší tepelnou setrvačnost.
Co se týče trubek, většinou se používají plastové. Jsou vyrobeny z materiálu s velkou chemickou odolností, vynikají pružností, pevností a odolností vůči poškození. Někdo upřednostňuje potrubí měděné, které je však pro tuto aplikaci méně vhodné a přitom znatelně dražší.
Má teplovodní podlahové vytápění vůbec nějaké nevýhody? Jistě, většinou jsou to vyšší investiční náklady (ačkoliv u novostaveb se rozdíly již stírají, nehledě na budoucí úspory), ale zejména velká tepelná setrvačnost. Ta bývá řešena doplňkovými lokálními topnými tělesy, např. přímotopy. Důležité je také sledovat limitní teplotu povrchu podlahy z hlediska zdravotního a brát v úvahu použití různých podlahových krytin a možnost jejich ovlivnění či dokonce narušení vytápěním. Více se dočtete v článku Jakou krytinu na podlahové vytápění?
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firmy Giacomini
Články s podobnou tématikou
Elektrické teplo domova
Teplo, které se nevyčerpá
Komfortní systém vytápění a větrání
Jak snížít a uspořit výdaje za teplo
Teplo domova
Jakou krytinu na podlahové vytápění?
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekcích
Alternativní a ekologické tepelné zdroje
Voda, plyn a topení
Článek byl zobrazen 21029 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Alternativní a ekologické tepelné zdroje
Tepelná čerpadla a další vychytávky, které šetří vaši peněženku
Také už máte po krk vysokých účtů za topení? S pomocí dotace na pořízení tepelného čerpadla se dostanete do okamžiku, kdy budete bytovou jednotku vytápět zcela ekologickým způsobem topení. Máme pro vás přichystány ale i další užitečné tipy, se kterými doma ušetříte.
POROTHERM Si nabízí cestu k úsporám nákladů na vytápění
Letos nám ceny energií opět otevřou peněženky o trochu více. Tomu odpovídá i zvyšující se zájem o tuto problematiku zejména při navrhování rodinného domu.
Olejové radiátory – jak fungují, kam se hodí a jaké jsou jejich výhody?
Vytápění je jedním z nejdůležitějších hledisek při zařizování bydlení. Bez tepla to nejde a je třeba se rozhodnout, co pro vás bude tím nejlepším řešením. Pokud se však chcete spolehnout na elektřinu a potřebujete vytopit například jen určité místnosti, zkuste olejový radiátor. Jeho nesporné výhody určitě oceníte.
Jak na ekologické vytápění rodinného domu
Mnohé majitele rodinných domů dnes při rozhodování o způsobu vytápění objektu zajímá kromě tradičních (a samozřejmě stále důležitých) parametrů jako efektivita či cena, také to, jak je daný způsob vytápění ekologický. Stopa, kterou bude jejich dům zanechávat na životním prostředí, jim není lhostejná, a to je jistě správné. Jaké reálné možnosti ale mají?
Jak fungují a kam se hodí topné koberce?
Také vás neustále trápí studené nohy? Je vám doma zima od podlahy? Tento problém můžete vyřešit instalací podlahového vytápění, nebo mnohem levněji pořízením topného koberce. Jsou úsporné a zároveň velmi efektivní. Jak topné koberce fungují a kde všude je možné je použít si povíme v následujícím článku.
Opravdu se vyplatí pořízení tepelného čerpadla?
Tepelná čerpadla dokáží výrazně uspořit náklady na vytápění. Jsou vysoce ekologická a stala se tak oblíbeným alternativním zdrojem obnovitelné energie. V současnosti existuje několik druhů tepelných čerpadel a tak vybrat to správné, aby byl provoz opravdu úsporný, není zrovna jednoduché. Na co si musíme dát pozor? A jaká je vůbec návratnost takové investice?
Když potřebujete řešení levného tepla či chladu, přichází na řadu GT-ENERGY
Společnost GT-ENERGY vybírá pro své klienty už více než 20 let nejlepší dostupná tepelná čerpadla. S více než 15 000 instalovanými tepelnými čerpadly, patří mezi nejvýznamnější firmy působící v oblasti dodávek zdrojů tepla a chladu. Mezi referenční projekty patří např. ZOO v Ústí nad Labem, AZ TOWER Brno, OC Chodov, nebo BOSCH.
Úsporné vytápění s důrazem na design
Současný vývojový trend v oblasti moderního způsobu vytápění udávají otopná konvektorová tělesa značky Licon. Představují zcela unikátní spojení špičkového technického provedení a moderního designu s akcentem na eleganci, čistotu a preciznost zpracování. Devízou těchto vysoce účinných konvektorů je především jejich značně ekonomický provoz, šetrnost k životnímu prostředí a bezkonkurenční variabilita.