Rekuperace – i větrání musí být řízené
01.10.2009
Čerstvý vzduch je jednou ze základních potřeb člověka. Jeho nedostatek může vést k únavě, bolestem hlavy nebo poruchám spánku. Především moderní budovy s velmi dobrým těsněním a izolací bývají nedostatečně větrané. Dnešní okna těsní téměř dokonale a přitom nás stále rostoucí ceny tepla velmi rychle odnaučují větrat otevřenými okny.
Nedostatek vzduchu ve stavbách zvyšuje nepříjemnou vlhkost, která podporuje vznik plísní. Sprchováním, mytím, vařením a přirozeně také dýcháním uvolňuje průměrná rodina každý den formou páry až 12 litrů vody. Nutně přichází otázka, jak při zavřených oknech zajistit ekonomické vytápění domu a zároveň přijatelnou vlhkost?
Úspory energií jsou jedním ze způsobů jak snížit výdaje rodinného rozpočtu. Pro snížení energetických ztrát je vhodné nejen zateplení, ale také řízené větrání s rekuperací.
Systém kontrolovaného větrání
Optimální poměr mezi potřebnou hygienickou výměnou vzduchu a ekonomickými náklady zajistí systém kontrolovaného větrání. Řízeným větráním se zvyšuje komfort bydlení, neboť větrání už není potřeba.
Řízené prostorové větrání vyměňuje spotřebovaný vzduch domu neustále za přefiltrovaný, kyslíkem obohacený vzduch. Spotřebovaný vzduch se odvádí, čerstvý vzduch se přivádí do obytných místností. Zároveň pak nekolísá teplota v domě a hluk zůstává za jeho zdmi.
Bez pravidelného větrání se neobejdou ani naše domy a byty. Větráním však především v chladnějších dnech uniká drahé teplo. Jak tedy dilema úspora versus vzduch vyřešit? Vhodným řešením může být rekuperace.
Co je to rekuperace vzduchu?
Rekuperace je založena na předávání tepla mezi odcházejícím a přicházejícím vzduchem. Je to jednoduchý, ale přitom efektivní způsob jak ušetřit za teplo. Během vaření nebo při koupání v teplé vodě se do vnitřních prostor domu uvolňuje velké množství tepla, jehož výroba stála nemálo peněz. Rekuperace vzduchu tedy znamená zpětné získávání tepla z odpadního vzduchu pro další využití.
Rekuperace vzduchu je vlastně energeticky úsporná technologie, při níž teplý vzduch (odváděný při řízeném větrání z obytných prostor) předehřívá ve speciálním zařízení (rekuperačním výměníku) čerstvý vzduch přiváděný do interiéru. Tím dochází jen k výměně vzduchu, nikoliv ztrátě tepla jak tomu je při větrání okny.
Pokud se do systému řízeného větrání zapojí rekuperační jednotka, pak odcházející ohřátý znečištěný vzduch předá své teplo čistému chladnému vzduchu přicházejícímu z exteriéru. Příchozí a odchozí vzduch se přitom nikdy nepotkají, pouze si přes speciální výměník předají teplotu. Vydýchaný vzduch (často okořeněný různými vůněmi – například z kuchyně) je odveden ven i s pachy. Při největších mrazech je rekuperace schopna zajistit, aby do místnosti proudil předehřátý vzduch o minimální teplotě 18 °C. V letním parnu je naopak možné do místnosti vhánět ochlazený vzduch.
Je logické, že v období letního žáru by místo příjemně svěžího vzduchu přicházel z venkovního prostředí vzduch ohřátý. To se řeší pomocí tzv. zemního registru, který slouží k přirozenému chlazení objektů v letním období a pro předehřev větracího vzduchu v topném období. Zároveň chrání rekuperační výměník před namrzáním. Zemní registr se skládá z potrubí vedeného v zemi v délce 20 až 25 m, vstupní šachty a nadzemního krytu šachy s filtrem.
Liché obavy
Obáváte se obtěžujícího průvanu? Průvan nehrozí, protože vzduch se v celém objektu vymění za poměrně dlouhou dobu (2 až 3 hodiny). Takové množství přiváděného vzduchu pohodlně ohřeje běžné vytápění. A co když třeba v prostoru před domem doje k úniku nebezpečné látky při havárii cisterny? Nepřivede systém řízeného větrání z venku do domu kontaminovaný vzduch? V takovém případě lze systém jednoduše jedním tlačítkem vypnout. Vypnout můžete i v méně závažných případech – určitě stačí, když v sousedství někdo roztápí dřevěné uhlí na grilování.
Rady pro dobrý nákup
Pokud uvažujete o koupi rekuperační jednotky , jedním z klíčových kritérií, které byste měli při výběru zohlednit je její účinnost . Jde o to, kolik tepla je rekuperační zařízení schopno převést z odpadního vzduchu do čerstvého. Nespokojte se s tvrzením, že má účinnost 90 %.
Chtějte vědět, zda se jedná o účinnost při maximálním větracím výkonu nebo jen o teoretickou účinnost, kterou jednotka dosahuje při nejmenším větracím množství. Účinnost totiž klesá se zvyšujícím se průtokem vzduchu . Dalšími kritérii, na něž byste se měli výrobce zeptat, je hlučnost jednotky, příkon ventilátorů a izolovanost rekuperace, tedy možný únik tepla nebo přepravovaného vzduchu.
Autor: Alexandra Rohanová
Foto: archiv firem Schiedel, Jape
Články s podobnou tématikou
Rekuperace v domácnostech
Komfortní systém vytápění a větrání
Větrat lze i se zavřenými okny
Článek byl zobrazen 17920 krát.
Diskuze k článku
Koupelna s rekuperací
Petr | 28.07.2015 21:17:03
Dali jsme si větrací jednotku s rekuperací Korasmart 1200 do koupelny a jsme s ní velice spokojeni. Sama automaticky spíná dle aktuální vlhkosti a koupelna se vůbec nezamlžuje. Čerstvý ohřátý vzduch vháněný do místnosti je velice příjemný a vytváří v koupelně příjemné prostředí.
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Klimatizace a vzduchotechnika
Stropní ventilátory s funkcí reverzace užijete v létě i v zimě
V povědomí lidí panuje názor, že službu stropních ventilátorů využijeme jen pro letní sezónu a s jejím koncem ztrácí své kouzlo a hlavně užitek. Není tomu tak. Stropní ventilátory s funkcí reverzace výborně využijete i v zimním provozu a ještě k tomu ušetříte až 10 procent energie na vytápění. Jak je to možné?
Zařízení na řízené větrání - proč ho mít v domácnosti?
Přestože máme doma spoustu zařízení pro udržení komfortu bydlení, zapomínáme často na to nejdůležitější. Máme doma teplo, teplou vodu, v létě si případně interiér klimatizujeme, ale zapomínáme na čerstvý vzduch, který dýcháme a který má dopad na naše zdraví, náladu i pracovní výkony. Větrání okny zejména v zimě se ale stává drahým zlozvykem a není zdaleka tak účinné.
Jak fungují ochlazovače vzduchu a kdy jsou lepší než klimatizace?
V letních vedrech je jakékoliv ochlazení vítané. Ovšem ne každý snese klasickou klimatizaci. Dobrou alternativou jsou ochlazovače vzduchu, které jsou jakýmsi kompromisem mezi ventilátorem a klimatizací.
Výhody teplovodního podlahového topení s možností chlazení
Teplovodní podlahové topení s možností chlazení představuje moderní a efektivní řešení pro vytápění i klimatizaci obytných a komerčních prostor. V kombinaci s tepelným čerpadlem se navíc jedná o ekonomické řešení zajišťující celoroční komfort.
Klimatizace do bytu, rodinného domu i kanceláře
Klimatizace už dnes nejsou žádným luxusem, ale stávají se běžným vybavením domů a bytů. Jejich posláním už není pouze ochlazovat, ale umožňují i další úpravy vzduchu, jako je jeho topení, ionizace, filtrace a čištění vzduchu. Moderní klimatizační jednotky nabízí společnost Tramonta Klima, která se zabývá jejich kompletní dodávkou, montáží i servisem.
Sálavé chlazení stropem, které lze využít i pro vytápění
Systém chlazení stropem Univenta DELGADO je moderní a energeticky úsporný způsob chlazení budov, který zároveň nabízí architektonicky čisté řešení. Jak funguje chlazení s výkonem až 70 W/m2, které lze zároveň využít pro vytápění?
Vytápění klimatizací – je výhodné a pro koho je vhodné?
Klimatizaci v domě mámě většinou spojenou s chlazením interiérů během parných letních dnů. Klimatizační jednotku lze však využívat i během podzimu a zimy k vytápění. Jak to funguje a je to vůbec výhodné?
Rekuperace – i větrání musí být řízené
Čerstvý vzduch je jednou ze základních potřeb člověka. Jeho nedostatek může vést k únavě, bolestem hlavy nebo poruchám spánku. Především moderní budovy s velmi dobrým těsněním a izolací bývají nedostatečně větrané. Dnešní okna těsní téměř dokonale a přitom nás stále rostoucí ceny tepla velmi rychle odnaučují větrat otevřenými okny.