Postavte si fotovoltaickou elektrárnu sami
08.06.2009
Fotovoltaická elektrárna pro kutily znamená zajímavou úsporu v počátečních nákladech. Máte "zlaté ručičky"? Pojďme se podívat na instalaci na klasickou taškovou střechu. Uvidíte, že to je snadné?
Většina střech v našich zemích je tašková, někdo říká křidlicová. Této střeše se budeme věnovat. Analogický postup samozřejmě lze uplatnit i u dalších typů krytiny, např. různých šindelů, plechů či lepenek, jen kotvící prvek bude jiný než níže popsaný.
Tašková střecha má jednu základní přednost - snadno ji rozeberete a zase složíte aniž byste ji poškodili. Z tohoto pozitiva vychází základ montáže fotovoltaické elektrárny. Tam kde navíc je pod střechou volný půdní prostor, můžete si udělat větší otvor kudy vytáhnete vše potřebné.
Samotná montáž začíná montáží střešních háků které přichytnete na trámy nebo kontra-latě vruty s šestihrannou hlavou 8x50-120, tady se hodí utahovačka. Střešní hák musí být položen nad spodní tašku s dostatečnou vůlí, aby v zimě tašky nepopraskaly jak se hák vlivem nízké teploty začne smršťovat. Horní tašku, která hák přiklopí a z větší části schová, je třeba vybrousit tak, aby pěkně dolehla a ani vzlínající voda se do střechy nedostala.
1. střecha 2. háky 3. zábrus
Podle typu speciálních nosníků, které stejně jako další konstrukční materiál zakoupíte na serveru www.nemakej.cz, pak kladete nosné střešní háky v rozestupu 1-2 m. Pro uchycení speciálních nosníků ke střešním hákům slouží tzv. T-šrouby, které se do nosníku kdekoli zasunou do drážky. Spoj drží pevně díky matice s límcem, která se zařeže mezi drážky háku. Nosníky se dají spojovat pomocí spojek a lze takto vytvořit libovolnou délku.
4. nosník 5. kraje 6. mezi panely
Každý panel leží na 2 nosnících. Nosníky se umísťují tak, aby byly od kraje panelu vzdáleny přibližně 10-30% délky panelu. Uchycení panelu na předpřipravený nosník se děje pomocí krajových a středových úchytek. Každá úchytka znamená mezeru mezi panely 2 cm, proto s tímto údajem při výpočtu potřebné délky nosníků musíte počítat. Uchycení krajních a středových úchytek se provádí pomocí imbusových šroubů zašroubovaných do čtvercových matic zasunutých do drážky nosníku.
Celý systém je variabilní, nehraje se přesně na centimetry. Spojovací a uchytávací materiál je dural nebo nerez, takže konstrukce je navěky.
Při kladení panelů na předpřipravenou konstrukci bychom měli mít už připravené kabely pro svod jednotlivých sérií panelů. Musíme totiž počítat s tím, že na každý střídač nelze připojit libovolné množství panelů. Panely se proto spojují do sérií a série se spojují paralelně buď na střeše nebo až ve střídači. Na serveru www.nemakej.cz lze kromě konstrukčního materiálu zakoupit i fotovoltaické stavebnice, kdy v každé stavebnici je přesně dáno kolik sérií a panelů v sérii bude a jak vše zapojit. Ve stavebnici dostanete i speciální kabely pro fotovoltaiku a hlavně konektory pro připojení panelů.
Jakmile máme na střeše panely pospojované a kabely dotažené do místa, kde bude střídač, vrhneme se na zapojení střídače a rozvaděče fotovoltaického systému. Pokud nejste elektrikáři, nebo si třeba napoprvé netroufáte, domluvte si montáž střídače a rozvaděče od odborníků z www.nemakej.cz - svépomocná montáž FVE Vás přijde podstatně levněji a pár tisíc za odborné zapojení nebudou vyhozené prostředky, navíc takováto montáž spadá do kategorie s 9% DPH.
Související články:
Fotovoltaická elektrárna - jistá investice
Kontakt:
Ing. Vladimír Růžička
tel. : 603 872 069 (prac. dny 8-16 hod.)
VR OZE systems s.r.o.
783 57 Tršice 54
www.nemakej.cz
e-mail:info@nemakej.cz
- PR článek -
Článek byl zobrazen 19300 krát.
Diskuze k článku
Fotovoltaika svépomocí
Karel Brich | 23.02.2023 19:22:23
Upozorňuji na zákon č. 406/2000 Sb. v platném znění, §10d, odst.2: (2) Osoba oprávněná provádět instalaci je povinna zajistit výkon odborných činností spočívajících v instalaci vybraných zařízení vyrábějících energii z obnovitelných zdrojů pouze fyzickými osobami, které jsou držiteli osvědčení o profesní kvalifikaci pro příslušnou činnost podle zákona o uznávání výsledků dalšího vzdělávání ne staršího než 5 let.
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Alternativní a ekologické tepelné zdroje

Máte fotovoltaiku a chcete tepelné čerpadlo?
Aby fungovala úzká spolupráce tepelného čerpadla a fotovoltaických systému včetně bateriového úložiště, je nutné mít systémy řízeny z jednoho místě a nejlépe z tepelného čerpadla. Pokud navíc umí tepelné čerpadlo číst předpověď osvitu a spotové ceny, tak také umí správně naladit svůj chod.

Nová konstrukční řada tepelných čerpadel země/voda STIEBEL ELTRON pro rodinné domy
V letošním roce přichází německá firma STIEBEL ELTRON s novou generací tepelných čerpadel země-voda pro rodinné domy. Nové přístroje nahradí doposud nabízené kompaktní modely WPF..E/cool bez ohřívače vody a WPC (cool) s vestavěným ohřívačem vody. Novými společnými prvky obou typových řad jsou: zvýšené topné faktory, nový regulátor, vysoká míra integrace, snížení hlučnosti, zlepšení transportních možností a nový design.

Infrapanely hřejí jako slunce
Infračervené topné panely neboli infratopení je předmětem mnoha diskuzí a zájmu široké veřejnosti už delší dobu. Klasická kachlová kamna jsou dodnes zdrojem tepla, který pracuje na základě infračerveného sálání. První centrální vytápění znali už staří Římané. Pracovalo na bázi teplovlnného topení s ohledem na přírodní způsob života a zdravého bydlení. Jak v současnosti obstojí nejpoužívanější systémy topení proti infratopení?

Údržba fotovoltaických elektráren pomocí termokamer
Fotovoltaické elektrárny zažily boom především v roce 2010, ale i dnes se těší velké popularitě. Ceny jejich instalací se sice již výrazně snížily, ale přesto jsou nejvyšším počátečním nákladem. Vyrobená elektřina však zajišťuje návratnost počáteční investice, která může být prodloužena i o několik let, pokud jsou panely udržovány v ideální kondici.

Tepelná čerpadla a další vychytávky, které šetří vaši peněženku
Také už máte po krk vysokých účtů za topení? S pomocí dotace na pořízení tepelného čerpadla se dostanete do okamžiku, kdy budete bytovou jednotku vytápět zcela ekologickým způsobem topení. Máme pro vás přichystány ale i další užitečné tipy, se kterými doma ušetříte.

Kvalita, funkčnost a jistota – to je gabotherm!
Užívejte výhod podlahového vytápění bez obav ze závad, nehod a poškození, které by stály nemalé finanční prostředky. Kvalitní podlahové vytápění s trubkami gabotherm® tyto obavy odstraní a můžete mít jistotu, že na dlouhá léta máte vystaráno.

Tepelné čerpadlo nejen do novostavby
Každý, kdo staví nebo rekonstruuje rodinný dům, řeší více či méně ekonomickou stránku výstavby a provozu domu. Klíčovým problémem je pak volba způsobu vytápění. O výhodách tepelných čerpadel slýcháme téměř denně, ne všichni stavebníci si ale uvědomují, že se investice do čerpadla skutečně vyplatí.

Vytápění klimatizací – je výhodné a pro koho je vhodné?
Klimatizaci v domě mámě většinou spojenou s chlazením interiérů během parných letních dnů. Klimatizační jednotku lze však využívat i během podzimu a zimy k vytápění. Jak to funguje a je to vůbec výhodné?