Postavte si fotovoltaickou elektrárnu sami
08.06.2009
Fotovoltaická elektrárna pro kutily znamená zajímavou úsporu v počátečních nákladech. Máte "zlaté ručičky"? Pojďme se podívat na instalaci na klasickou taškovou střechu. Uvidíte, že to je snadné?
Většina střech v našich zemích je tašková, někdo říká křidlicová. Této střeše se budeme věnovat. Analogický postup samozřejmě lze uplatnit i u dalších typů krytiny, např. různých šindelů, plechů či lepenek, jen kotvící prvek bude jiný než níže popsaný.
Tašková střecha má jednu základní přednost - snadno ji rozeberete a zase složíte aniž byste ji poškodili. Z tohoto pozitiva vychází základ montáže fotovoltaické elektrárny. Tam kde navíc je pod střechou volný půdní prostor, můžete si udělat větší otvor kudy vytáhnete vše potřebné.
Samotná montáž začíná montáží střešních háků které přichytnete na trámy nebo kontra-latě vruty s šestihrannou hlavou 8x50-120, tady se hodí utahovačka. Střešní hák musí být položen nad spodní tašku s dostatečnou vůlí, aby v zimě tašky nepopraskaly jak se hák vlivem nízké teploty začne smršťovat. Horní tašku, která hák přiklopí a z větší části schová, je třeba vybrousit tak, aby pěkně dolehla a ani vzlínající voda se do střechy nedostala.
1. střecha 2. háky 3. zábrus
Podle typu speciálních nosníků, které stejně jako další konstrukční materiál zakoupíte na serveru www.nemakej.cz, pak kladete nosné střešní háky v rozestupu 1-2 m. Pro uchycení speciálních nosníků ke střešním hákům slouží tzv. T-šrouby, které se do nosníku kdekoli zasunou do drážky. Spoj drží pevně díky matice s límcem, která se zařeže mezi drážky háku. Nosníky se dají spojovat pomocí spojek a lze takto vytvořit libovolnou délku.
4. nosník 5. kraje 6. mezi panely
Každý panel leží na 2 nosnících. Nosníky se umísťují tak, aby byly od kraje panelu vzdáleny přibližně 10-30% délky panelu. Uchycení panelu na předpřipravený nosník se děje pomocí krajových a středových úchytek. Každá úchytka znamená mezeru mezi panely 2 cm, proto s tímto údajem při výpočtu potřebné délky nosníků musíte počítat. Uchycení krajních a středových úchytek se provádí pomocí imbusových šroubů zašroubovaných do čtvercových matic zasunutých do drážky nosníku.
Celý systém je variabilní, nehraje se přesně na centimetry. Spojovací a uchytávací materiál je dural nebo nerez, takže konstrukce je navěky.
Při kladení panelů na předpřipravenou konstrukci bychom měli mít už připravené kabely pro svod jednotlivých sérií panelů. Musíme totiž počítat s tím, že na každý střídač nelze připojit libovolné množství panelů. Panely se proto spojují do sérií a série se spojují paralelně buď na střeše nebo až ve střídači. Na serveru www.nemakej.cz lze kromě konstrukčního materiálu zakoupit i fotovoltaické stavebnice, kdy v každé stavebnici je přesně dáno kolik sérií a panelů v sérii bude a jak vše zapojit. Ve stavebnici dostanete i speciální kabely pro fotovoltaiku a hlavně konektory pro připojení panelů.
Jakmile máme na střeše panely pospojované a kabely dotažené do místa, kde bude střídač, vrhneme se na zapojení střídače a rozvaděče fotovoltaického systému. Pokud nejste elektrikáři, nebo si třeba napoprvé netroufáte, domluvte si montáž střídače a rozvaděče od odborníků z www.nemakej.cz - svépomocná montáž FVE Vás přijde podstatně levněji a pár tisíc za odborné zapojení nebudou vyhozené prostředky, navíc takováto montáž spadá do kategorie s 9% DPH.
Související články:
Fotovoltaická elektrárna - jistá investice
Kontakt:
Ing. Vladimír Růžička
tel. : 603 872 069 (prac. dny 8-16 hod.)
VR OZE systems s.r.o.
783 57 Tršice 54
www.nemakej.cz
e-mail:info@nemakej.cz
- PR článek -
Článek byl zobrazen 18987 krát.
Diskuze k článku
Fotovoltaika svépomocí
Karel Brich | 23.02.2023 19:22:23
Upozorňuji na zákon č. 406/2000 Sb. v platném znění, §10d, odst.2: (2) Osoba oprávněná provádět instalaci je povinna zajistit výkon odborných činností spočívajících v instalaci vybraných zařízení vyrábějících energii z obnovitelných zdrojů pouze fyzickými osobami, které jsou držiteli osvědčení o profesní kvalifikaci pro příslušnou činnost podle zákona o uznávání výsledků dalšího vzdělávání ne staršího než 5 let.
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Alternativní a ekologické tepelné zdroje
Výhody teplovodního podlahového topení s možností chlazení
Teplovodní podlahové topení s možností chlazení představuje moderní a efektivní řešení pro vytápění i klimatizaci obytných a komerčních prostor. V kombinaci s tepelným čerpadlem se navíc jedná o ekonomické řešení zajišťující celoroční komfort.
Radiátor jako umělecké dílo - kamenné designové radiátory
V dnešní době již nemusí být moderní radiátory pouhým zdrojem tepla. Umí navíc interiér zchladit, rozsvítit a ozdobit. Designové radiátory Cinier se hodí do každého interiéru a splynou s interiérem natolik, že nepoznáte, že se jedná o radiátor.
Klimatizace, tepelné čerpadlo či nucené větrání s rekuperací – jak účinně a ekonomicky ochladit v létě domácnost?
V případě aktivního ochlazování domácnosti sahají tuzemští uživatelé nejčastěji po klimatizaci. V posledních letech jsou však dostupné i jiné alternativy, zejména pak invertorová tepelná čerpadla či systémy řízeného větrání s rekuperací. Jaké jsou výhody a nevýhody všech tří řešení? Jak si stojí z hlediska možných úspor? A umí případně zužitkovat i odpadní energii? Nejen na tyto otázky odpovídá následující článek.
Solární systémy - moderní úspora
Solární panely dnes již nejsou jen nadstandardní záležitostí, jako tomu bylo v minulých letech, ale představují vhodný způsob ohřevu vody. Poptávka po solárních systémech pro výrobu tepla tak v České republice v poslední době roste a kolektory jsou již běžnou součástí plánů a projektů majitelů rodinných domů.
Světová premiéra v otopných tělesech LICON
Český výrobce otopných těles, společnost LICON má připravenou světovou novinku, která bude poprvé použita právě v podlahových konvektorech s ventilátorem LICON. O co se jedná?
Obrazy, které topí a šetří – infratopení Wellina
Způsob vytápění domů a bytů v dnešní době určuje zejména cena energií a pořizovací náklady. Infratopení Wellina představuje účinný a dostupný způsob vytápění s nízkými provozními náklady a bezúdržbovým provozem.
Tepelné čerpadlo a jeho správné umístění v domě
Tepelné čerpadlo je jedno z nejekologičtějších a nejúspornějších způsobů vytápění našich domů, ale i ono se přizpůsobuje novým trendům v bydlení. Postupem času a snahou o maximální využití plochy se domy vyvíjejí tak, že se už nepočítá s dostatečně velkou technickou místností v domě. Tyto, dnes tak už malé technické místnosti, majitelky domu obsadí např. mrazákem, automatickou pračkou, regály na různé věci pro údržbu domu a podobně. Nezbývá tedy nic jiného, než začít hledat jiné vhodné místo pro umístění tepelného čerpadla.
Jak ochránit chodník před náledím?
Podlahové vytápění je již u nás poměrně oblíbené a celkem často používané, hlavně u novějších objektů. Obdobné systémy se však dají použít nejen v interiéru, ale i pro vytápění venkovních ploch. Že je to zbytečný luxus? Ano i ne.