Jak nejlépe vytápět dům: kotlem, tepelným čerpadlem nebo klimatizací?
09.12.2021
Ať už vybíráte zdroj vytápění do novostavby nebo rekonstruujete starší dům, rozhodně byste svou volbu měli vždy pečlivě zvážit. Náklady na vytápění totiž tvoří jednu z největších položek rodinného rozpočtu. Dříve než vás zláká nízká pořizovací cena zdroje vytápění, spočítejte si, jak se s daným typem vytápění vyšplhají vaše celoroční náklady. Svou roli také hraje, do jaké stavby vytápění pořizujete.
Kotle na tuhá paliva, plyn či elektřinu?
Tradičním řešením zejména ve starších domech je vytápění kotlem na tuhá paliva. Kotel na uhlí sice vytopí celý rodinný dům velmi rychle a levně, jeho obsluha a údržba je však poměrně náročná, navíc emisně už takové kotle budou stát od září příštího roku mimo zákon. Právě proto je tu nová vlna kotlíkových dotací, případně také Nová zelená úsporám. Po deseti letech možnosti získat na výměnu neekologického kotle dotaci, se tyto státní podpory blíží ke svému konci. Není tedy na co čekat.
Pokud jste majiteli nízkoenergetického či pasivního domu nebo malého zatepleného bytu, pak je pro vás ideální volbou vytápění elektřinou. Pro ostatní typy staveb je však tento způsob zbytečně nákladný.
Tam, kde je k dispozici plynová přípojka, je a nějakou dobu ještě bude nejvýhodnější vytápění plynovým kotlem. I na nový plynový kondenzační kotel se nové dotace vztahují. Plyn se však bude výhledově zdražovat. Tam, kde plynová přípojka chybí, je nejlepší volbou tepelné čerpadlo.
Tepelné čerpadlo šetří přírodu i energii
S rostoucími cenami za plyn a elektřinu roste zájem o vytápění s využitím obnovitelných zdrojů energie. Na jejich pořízení lze také využít zmiňované dotace, díky nimž se vykompenzuje počáteční vyšší investice, která se však u běžného rodinného domu vrátí během prvních let provozu. Tepelná čerpadla patří k nejúspornějším způsobům vytápění. Ve srovnání s plynovými kotli sníží náklady na vytápění na polovinu. Jsou navíc ekologická a nenáročná na obsluhu.
Klimatizace nejen pro chlazení
Na principu tepelného čerpadla fungují také klimatizace do domu či bytu, které dokážou nejen v létě účinně chladit, ale v zimě také topit. Vnitřní jednotku lze umístit na stěnu, parapet nebo do podhledu. Díky svému designu navíc dokonale zapadnou do celkového vzhledu vašeho interiéru. Pomocí klimatizace můžete vytápět i více místností, stačí si pořídit multisplit klimatizaci, kdy lze venkovní jednotku připojit až k pěti jednotkám vnitřním, které můžete rozmístit po celém bytě. Jednotlivé místnosti pak lze jednoduše regulovat zvlášť přesně podle potřeb.
Účinným a levným zdrojem vytápění může být například nástěnná a parapetní klimatizace Perfera, která využívá až 80 % obnovitelné energie ze vzduchu. Díky funkci Heat Booster navíc vytopí interiér o 14 % rychleji než běžná klimatizace. Během mrazivého a sychravého počasí vás také potěší funkce, která dokáže simulovat sálavé teplo.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 4801 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Alternativní a ekologické tepelné zdroje
Kdy už je klimatizace NUTNÁ?
Kdo by si měl pořídit klimatizaci? I když tropických dnů je v české kotlině mnohem méně než těch mrazivých, přibývá stále více domácností i jiných prostor, které chtějí letní přehřívání řešit instalací klimatizační jednotky.
Infrapanely - studie prestižní univerzity přinesla překvapivé výsledky
Na Aristotelově univerzitě v Thessaloniki provedli odborníci ze strojírenské fakulty výzkum v rámci projektu firmy Redwell Manufaktur GmbH, při kterém byly porovnány běžné topné systémy. Studie se zaměřila na energetickou účinnost, tepelnou pohodu, náklady a ekologičnost vybraných topných zařízení.
Tepelná čerpadla – energie ze vzduchu, země i vody
Energie zadarmo je snem každého. Zabezpečit to beze zbytku při současném stavu techniky není reálné. Všude kolem nás však existuje tzv. „volná energie“, a již dnes máme řadu komerčních technických zařízení, které nám umožňují levně ji získávat a následně využívat.
Fotovoltaická elektrárna – jistá investice
Fotovoltaika zažívá v roce 2009 boom nebývalých rozměrů. Státem garantovaná podpora ve formě dotovaných výkupních cen dává investorům jistotu rychlé návratnosti se zajímavým efektem - úsporou nákladů na nákup elektrické energie. Přitom na střeše RD ji může mít téměř každý.
Instalace tepelných čerpadel Buderus
Tepelná čerpadla se stále více dostávají do popředí zájmu zákazníků hledajících technologii zaručující v současnosti, ale i budoucnosti nízké provozní náklady za vytápění a ohřev teplé či bazénové vody. Ve spolupráci technických specialistů značky Buderus s montážními firmami se realizovala řada instalací pro zákazníky, kteří neváhali a rozhodli se investovat do tohoto moderního zdroje vytápění.
Tepelná čerpadla TRAMONTA KLIMA šetří peníze i životní prostředí
S rostoucími cenami energií je třeba uvažovat, jak co nejvíce ušetřit za vytápění. Topným zařízením budoucnosti jsou tepelná čerpadla, jejichž pořízení má nesporné výhody. Již nebudete závislí na dodávkách zemního plynu a získáte velmi účinný zdroj tepla.Tepelná čerpadla tak poskytují vysoký uživatelský komfort.
Elektrické přímotopy s akumulací
Debaty o tom, zda je lepší přímotop nebo akumulační kamna, jsou dlouhodobé a neutuchající. Pokud chcete konečně slyšet pravdu, je prostá – nedá se to jednoznačně říci. Záleží totiž na mnoha faktorech, jako je konkrétní typ topidel a jejich rozmístění, odběrní tarif, a především konstrukce budovy a řešení jejího zateplení.
Údržba fotovoltaických elektráren pomocí termokamer
Fotovoltaické elektrárny zažily boom především v roce 2010, ale i dnes se těší velké popularitě. Ceny jejich instalací se sice již výrazně snížily, ale přesto jsou nejvyšším počátečním nákladem. Vyrobená elektřina však zajišťuje návratnost počáteční investice, která může být prodloužena i o několik let, pokud jsou panely udržovány v ideální kondici.