Reklama

Vše o vytápění 3. – Sálavé infrapanely

Poslat upozornění na tento článek emailem Vytisknout článek

17.10.2013

Vytápění domácností pomocí infrapanelů dnes není ještě příliš rozšířené, přitom právě topné panely přináší nejlevnější způsob, jak vytápět domy, byty či kanceláře pomocí elektrické energie. Infrapanely jsou díky technologii sálavého vytápění schopny předat teplo okolní stavební konstrukci a hloubkově ji prohřát. Je tak zajištěna dokonalá tepelná pohoda interiéru.

Infrapanely jsou poměrně novým a moderním způsobem vytápění, proto jsou pro mnoho lidí ještě velkou neznámou. Infrapanely však mají mnoho výhod, díky kterým by stálo za to pouvažovat nad jejich koupí.

Snadné pořízení i instalace infrapanelů

První výhodou je fakt, že přechod na vytápění pomocí topných panelů není nijak složitý a to hned z několika důvodů. Pořízení infrapanelů nezruinuje vaši peněženku. Nízké pořizovací náklady však nejsou tím jediným, proč jsou topné panely stále oblíbenější. Neméně potěší také jejich snadná instalace, kterou zvládnete svépomocí. Abyste si mohli topné panely doma nainstalovat, nepotřebujete provádět žádné velké stavební zásahy, náklady na instalaci topných panelů jsou tak nulové. Stačí je zapojit do zásuvky, což zvládne i naprostý laik. Místnost je pak do 20 minut příjemně vytopená. Pro instalaci na zeď či strop lze využít montážní sadu, která bývá součástí balení. Pokud s infrapanely počítáme již při projektování domu, instalaci přímo na zeď či strop zajistí elektrikář a žádné kabely ani zásuvky nebudou vidět. Pro laika bude na zdi jen obraz, tabule či zrcadlo.


Dekorace a topení v jednom, to jsou infrapanely. Foto: Wellina

Tepelná pohoda

Infrapanely přinesou do vaší domácnosti pohodlí, komfort a zajistíte si jimi spolehlivé topení. Tepla, které topné panely vytváří, si budete užívat nejen Vy, ale i několik dalších generací. A to vše bez nutnosti dalších investic. Infrapanely dokážou nahřát stěny na teplotu okolo 20 stupňů Celsia. Docílí tak rovnoměrného rozložení tepla v místnostech a tedy i lepšího tepelného hospodaření. Teplo se nešíří pouze směrem ke stropu, ale vytváří efekt tzv. teplé podlahy, díky čemuž si budete připadat, jako byste měli doma instalováno podlahové vytápění. Pomocí infrapanelů je tak možné uspořit až 40% nákladů na vytápění v porovnání s konvenčním vytápěním. Nedochází totiž ke zbytečnému přetápění. Jejich instalace je velmi vhodná také pro nezateplené objekty, jimž zajišťují rovněž nejnižší možné provozní náklady.

Bezpečné a zdravé vytápění

Vytápění pomocí infratopení má blahodárný vliv na zdraví člověka. Vzhledem k tomu, že u nich nedochází k žádné cirkulaci vzduchu a tedy ani k víření prachu, jsou infrapanely vhodné i do místností, které obývají alergici. Jelikož panely trvale vysoušejí zdivo, je tak zabráněno také vzniku plísní. Panely jsou navíc naprosto bezpečné, jsou vybaveny kontrolními čidly, které je chrání před přehřátím a poškozením. Přestože se nahřívají na vysokou teplotu, jsou díky speciálnímu povrchu i při těchto teplotách bezpečné na dotyk. Topné panely mají navíc také mnohem nižší ekologickou zátěž, čímž přispívají k ochraně životního prostředí. Infrapanely jsou celkově označovány za jeden z nejzdravějších způsobů vytápění.

Jak infrapanely fungují?

Infrapanely fungují na principu sálavého vytápění, kterému se říká rovněž infračervené vytápění. U konvekčního vytápění je ohříván vzduch, který následně teplo předává do předmětů. U sálavého vytápění je tomu však naopak. Topné panely se jednoduše zahřejí elektrickou energií na dostatečně vysokou teplotu, která se pohybuje okolo 100 stupňů Celsia. Infrapanely poté ze sebe vydávají infračervené paprsky, kterými se ohřívají okolní předměty v místnosti (stěny, podlaha, nábytek). V těchto předmětech teplo z 85% zůstává a pouhých 15% se odrazí do prostoru. Teplota okolních předmětů je tak mnohem vyšší, než teplota vzduchu. Tím dochází k akumulaci tepla a úspoře provozních nákladů. Primárně totiž neohřívají vzduch, ale předměty v místnosti.


Infrapanely můžou mít také podobu sloupu, který lze libovolně přemísťovat v prostoru. Foto: Redwell

Kam se umisťují?

Infrapanely je ideální instalovat proti masivním zdem s nejvyšší akumulací tepla. Jejich místěním proti vzdálenější stěně je dosaženo primárního ohřátí větší plochy místnosti a tím dojde k vyšší účinnosti vytápění. Infrapanely se nedoporučuje instalovat naproti oknům ani do jejich blízkosti, protože by infračervené paprsky procházely skrze okno ven a tím by sálavé teplo unikalo místo toho, aby bylo kumulováno ve zdi. Tepelné panely proto instalujte doprostřed stěny do výšky obrazu, aby tepelné sálání směřovalo co nejvíce do prostoru a nahřálo všechny pevné předměty v místnosti. Možné je take umístění infrapanelu je strop. Výhodou je, že právě stropy jsou ve většině případů prázdné a bílé infrapanely na nich esteticky ani dispozičně nijak nepřekážejí. Infrapanel instalovaný na stropě navíc přímo vytápí podlahu, která tak bude jako první příjemně vyhřátá.

Funkční i líbivé

Infrapanely jsou v současnosti vyráběny z mnoha materiálů, liší se provedením a například typem rámu - ten může být dřevěný, hliníkový, skleněný či lakovaný. Pěkně vypadají například panely tvořené kombinací skla a eloxovaného hliníku. Infrapanely mají kvalitní křemičitý topný povrch z hrubšího materiálu, luxusnější jsou pak skleněné infrapanely bez rámů, jejichž čelní stěna je tvořena speciálním bezpečnostním kaleným sklem. Vybírat tak můžete podle možností vaší peněženky.


Topný infrapanel jako tabule. Foto: Wellina

Velkým hitem poslední doby se však stávají také infrapanely s obrazovým motivem, kterým se jednoduše říká “topné obrazy”. Jsou vytvářeny pomocí nejmodernějších technologií a spojuje se v nich jak funkčnost, tak i estetika. Od klasických infrapanelů se liší tím, že jejich povrch není bílý, ale tvořený malbou (firmy mají své vlastní vzorníky, z nichž je možné si vybírat), případně námětem, který si zákazník sám dodá. Může jít o jakýkoliv obrázek či fotografii. Na infrapanely se aplikují foto fólie, které se dají jednoduše zase odstranit a vyměnit, pokud by se daný motiv okoukal. Výhodou topných obrazů je to, že si každý může vytvořit takový topný panel, který bude designově ladit s jeho interiérem. Zajímavé jsou rovněž infrapanely ve formě zrcadla, které se odlišují tím, že jejich povrchem je zrcadlo. Hodí se zejména do koupelen, ale jistě je využijete i jinde.

- jpa -

Článek byl zobrazen 16832 krát.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

infrapanely

H.Troppová | 14.01.2019 12:23:51

Dotaz: Chtěla bych přitápět místnost pomocí infrapanelu. Je vhodné umístit panel na šikmý podhled? Děkuji za odpověď

Odpovědět

 

Dotaz

Stoklasa | 10.05.2017 08:47:44

Jak velký panel byc asi potřeboval do dřevěné zahradní chatky,zateplené 10cm vaty o rozměru 4,5 × 4 x2

Odpovědět

 

Topeni

Zdeněk | 08.03.2016 06:36:11

Dobry den , Začátkem zimy jsem si nechal nainstalovat infra panely od firny do stareho domu. 1.V koupelne mam na obkladech stále srazenou vodu a na WC taky. Na obvodových zdech ,zed je z trupli 70 cm nebo zdivo 45cm . Co stím.
2. Moje představa byla ze když si sednu na prkenko WC bude ohrate a ne studene. 3. Mame plovoucku, dlazbu v kuchini před panelem dlažba je studena( panel na stene 800W) a mel jsem predstavu ze to ohreje tu dlazbu. 4.Tam kde mame skrine se me dela vlhko a plisen, i za valendou v děčkem pokoji. Je to jen na obvodových zdech rodineho domu která není zateplen. Dekuji Vam za informace

K topeni: me to moc natchlo u jednoho kamaráda, který to mel doma mel teplou podlahu jako kyz by mel podlahovku a me je zima od nohou.

Odpovědět

 

Re: Topeni

| 26.01.2017 18:48:50

Do starého domu počítejte o 1,5 až 2násobek vatáže více,než vám napočítají od firmy.Počítají tak,aby jim kalkulace vyšla co nejméně a zákazník potom trpí.

Odpovědět

 

Re: Topeni

| 26.01.2017 19:00:47

Platí zásada na 1Kubík Nový dům:koupelna a WC 60watů,pokoje 50watů,chodby a předsíně 40 Watů

Starý dům – minimálně násobek 1,5,jak na nový. Je to na pořízení dražší,ale super na teplotní pohodu.

Odpovědět

 

Kontextová reklama

  • Dětský rostoucí nábytek přímo od výrobce

    Pořiďte dětem kvalitní rostoucí nábytek, který jim vydrží až do dospělosti a přispěje k jejich zdravému růstu. Rostoucí stoly a židle MAYER CZ - zdravé sezení pro děti od 4 do 18 let.
  • Tepelná čerpadla Mach – Chameleon

    Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
  • Kvalitní nábytek české výroby

    Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.

Další články na téma Alternativní a ekologické tepelné zdroje

Elektrické topné fólie

Elektrické topné fólie

Nároky na bydlení se rok od roku zvyšují a požadavky, se kterými se stavěly domy před desetiletími, jsou těch dnešních odlišné. Liší se nejen samotné uspořádání místností, ale především vybavení, použité materiály a také způsob vytápění. Hitem v nabídce posledních let jsou elektrické topné fólie.

 
Fotovoltaická elektrárna na (téměř) rovné střeše

Fotovoltaická elektrárna na (téměř) rovné střeše

Fotovoltaické panely nemusí být jen na šikmé střeše, i rovná střecha má své kouzlo. Dnes se podíváme na instalaci fotovoltaické elektrárny na rovnou střechu a uvidíte, že i pro Vás to může být zajímavá příležitost jak dosáhnout na dotované výkupní ceny.

 
Infrapanely hřejí jako slunce

Infrapanely hřejí jako slunce

Infračervené topné panely neboli infratopení je předmětem mnoha diskuzí a zájmu široké veřejnosti už delší dobu. Klasická kachlová kamna jsou dodnes zdrojem tepla, který pracuje na základě infračerveného sálání. První centrální vytápění znali už staří Římané. Pracovalo na bázi teplovlnného topení s ohledem na přírodní způsob života a zdravého bydlení. Jak v současnosti obstojí nejpoužívanější systémy topení proti infratopení?

 
Fotovoltaické systémy

Fotovoltaické systémy

Solární systémy mezi ekologické zdroje energie již pronikly a uplatnění při stavbách budov nachází stále častěji. Využívají se k vytápění i ohřevu vody, ale trochu stranou zůstává jiný fenomén – vlastní výroba elektřiny ze světla pomocí fotovoltaických systémů.

 
Vše o vytápění 3. – Sálavé infrapanely

Vše o vytápění 3. – Sálavé infrapanely

Vytápění domácností pomocí infrapanelů dnes není ještě příliš rozšířené, přitom právě topné panely přináší nejlevnější způsob, jak vytápět domy, byty či kanceláře pomocí elektrické energie. Infrapanely jsou díky technologii sálavého vytápění schopny předat teplo okolní stavební konstrukci a hloubkově ji prohřát. Je tak zajištěna dokonalá tepelná pohoda interiéru.

 
Sálavé topení a sálavá topidla jsou úsporná a vhodná pro alergiky

Sálavé topení a sálavá topidla jsou úsporná a vhodná pro alergiky

Mnoho lidí si myslí, že vytápět elektřinou je příliš drahé. Ovšem existují i taková topidla, která toto zažité tvrzení vyvrací. K těm patří zejména moderní sálavá topidla, která jsou velmi hospodárná, zajišťují vysoký komfort a jejich pořizovací cena není nijak závratná. Navíc mají díky principu sálavého vytápění také příznivý vliv na lidské zdraví.

 
Jak se nebát zdražování energií v roce 2012?

Jak se nebát zdražování energií v roce 2012?

Titulní stránky novin plní zprávy, že velké energetické společnosti chystají v tomto roce zdražování cen energií. Bez energie se neobejde žádná domácnost, ale jak se zdražování bránit? Buď přestanete svítit, topit a večeři si budete připravovat na ohni po vzoru dávných předků, nebo můžete zvolit takový způsob vytápění, který je energeticky nenáročný, ale zároveň natolik účinný, aby bylo doma stále příjemné teplo. Jedním takovým způsobem jsou infrapanely Wellina od rakouského výrobce Redwell Manufaktur GmbH.

 
Klimatizace, tepelné čerpadlo či nucené větrání s rekuperací – jak účinně a ekonomicky ochladit v létě domácnost?

Klimatizace, tepelné čerpadlo či nucené větrání s rekuperací – jak účinně a ekonomicky ochladit v létě domácnost?

V případě aktivního ochlazování domácnosti sahají tuzemští uživatelé nejčastěji po klimatizaci. V posledních letech jsou však dostupné i jiné alternativy, zejména pak invertorová tepelná čerpadla či systémy řízeného větrání s rekuperací. Jaké jsou výhody a nevýhody všech tří řešení? Jak si stojí z hlediska možných úspor? A umí případně zužitkovat i odpadní energii? Nejen na tyto otázky odpovídá následující článek.

 

Zpět na předchozí stránku

Reklama

Náš tip

WPC TERASA – STÁLÁ BARVA, SNADNÁ ÚDRŽBA

Komfortní terasa do zahrady i k bazénu. Minimální nároky na údržbu – stálá barva a dlouhá životnost i bez natírání. Kvalitní dřevoplast evropské výroby, plný profil prken. Široká nabídka odstínů. Kalkulace zdarma.

 

Multifunkční zahradní tyč

Multifunkční tyče jsou kouzelným a praktickým doplňkem Vašich relaxačních a pěstebních ploch. Nejčastěji se používá jako stojan na krmítko, ptačí budku nebo pro maketu havrana, který plaší ptactvo od vašich ovocných stromů a keřů.

 

Zápach eliminují bakterie do septiků

Rychlejší rozklad biologických látek a eliminaci zápachu ze septiku a suchých wc zajišťují bakterie Jenor.

 

MASIVNÍ POSTELE A LOŽNICE

Masivní postel z dubu model JESSIE splní nejpřísnější nároky na retro design a moderní funkčnost ložnice z masivního dřeva. Právě díky tomuto materiálu je rám celé postele stabilní.

 

DLAŽBA, KTERÁ OKOUZLÍ VAŠI ZAHRADU

S jarem přichází touha trávit více času na terase a zahradě. Nechte se inspirovat krásnou dlažbou, dlaždicemi, ploty a prvky zahradní architektury Semmelrock a splňte si sen o krásné zahradě.

 

Zelené stěny - dokonalá imitace

Umělé zelené stěny jsou velmi trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Navíc jsou prakticky jediným řešením v interiérech s nedostatečným přirozeným světlem nebo s náročnými klimatickými podmínkami. Nevyžadují žádné stavební a jiné úpravy.

 

Reklama

Firmy z oboru

ROMOTOP - výrobce krbových kamen

Proč ROMOTOP? Firma patří mezi evropské lídry výrobců krbových kamen, krbů a krbových vložek. Připojte se do naší velké rodiny, která čítá téměř milion spokojených zákazníků po celém světě.

KORADO - český výrobce radiátorů

Otopná tělesa pro vás vyrábíme už více než 50 let. V našem portfoliu najdete nejen radiátory RADIK ale i koupelnové žebříky, designová tělesa, konvektory a rekuperace.

Topné folie MAXECO 3. generace

Topný systém MAXECO - moderní, zdravý a úsporný zdroj tepla. Má široké využití pro rodinné domy, průmyslové a hospodářské stavby, nevyjímaje terária, voliéry.

Nejčtenější z této rubriky

Vaše nápady: Stavba zahradního krbu I.

Vaše nápady: Stavba zahradního krbu I.

Posezení u zahradního krbu je aktuální již v tomto období. My vám přinášíme podrobný návod na jeho stavbu na základě zkušenosti našeho čtenáře.

 

Teplo chytře

Teplo chytře

Ekonomické stavby jako první z velkých stavitelů zavedly masivní podporu vytápění pomocí tepelných čerpadel. Na důvody tohoto rozhodnutí jsme se zeptali generálního ředitele společnosti pana Davida Mencla a manažera projektu pana Martina Protivy.

 

Venkovní ohniště - koupit hotové nebo vyrobit svépomoci?

Venkovní ohniště - koupit hotové nebo vyrobit svépomoci?

Ohniště je oblíbenou součástí venkovního sezení. Kdo negriluje nebo alespoň neopéká párky, jako kdyby vůbec nebyl. Mít zahradu bez ohniště je obrovská škoda, zejména pro domácí kutily, kteří si jej hravě sestaví i sami. A ti méně zruční si můžou vybrat z široké nabídky ohnišť v obchodech.

 

Vše o vytápění 7. – výběr radiátoru

Vše o vytápění 7. – výběr radiátoru

Při výběru nového radiátoru do domu či bytu se mnoho lidí zaměřuje především na design, protože chtějí, aby vkusně doplňoval interiér. Primární funkcí tohoto topného tělesa je však produkce tepla. Dnes naštěstí již existují takové radiátory, v nichž se spojuje obojí. Stačí si jen vybrat správný materiál, tvar a velikost radiátoru.

 

Teplovodní vs. elektrické podlahové vytápění – výhody a nevýhody jednotlivých typů

Teplovodní vs. elektrické podlahové vytápění – výhody a nevýhody jednotlivých typů

Podlahové vytápění řadíme jednoznačně ke komfortním typům vytápění bytů a domů. Má mnohé výhody, mezi nimiž je i úspora energií, a to je v dnešní době prioritní. Z hlediska rozložení otopných těles v místnostech a rozložení teploty vzduchu v interiéru má právě podlahové topení nejlepší možnosti. Podlahové vytápění řadíme mezi velkoplošné sálavé typy vytápění.

 

Je libo klobásky z domácí udírny?

Je libo klobásky z domácí udírny?

Máte rádi domácí klobásky? A co třeba uzený sýr? Že ano? Pak by možná nebylo od věci popřemýšlet nad domácí udírnou. Stačí k tomu poměrně nevelká zahrádka, nějaký ten materiál a trocha zručnosti.

 

Malá domácí větrná elektrárna

Malá domácí větrná elektrárna

O tzv. alternativních zdrojích elektrické energie se stále více mluví (ale už mnohem méně se v tomto směru dělá). Mají mnoho zarytých příznivců i neméně zarytých odpůrců. Totéž se týká i větrných elektráren. My se teď však nebudeme zabývat velkými větrnými elektrárnami, ale pouze těmi malými pro domácí použití.

 

Vybíráme elektrický bojler – inteligentní bojler ví, kdy se chodíme koupat

Vybíráme elektrický bojler – inteligentní bojler ví, kdy se chodíme koupat

Chceme-li mít teplou vodu k dispozici okamžitě a v dostatečném množství, musíme si správně vybrat způsob, kterým ji budeme ohřívat. Efektivní a bezproblémový ohřev vody zajistí elektrické bojlery, které v současnosti patří mezi vůbec nejžádanější metody ohřevu vody. Dnes již existují i inteligentní bojlery, které si vaši spotřebu vody pamatují a šetří vám peníze.

 

Další z této rubriky

Výměnou radiátoru je možné ušetřit za vytápění tísíce korun ročně

Výměnou radiátoru je možné ušetřit za vytápění tísíce korun ročně

Věděli jste, že zastaralá topná zařízení zvyšují náklady na spotřebu energie? Pokud chcete, aby vaše peníze, které za teplo dáváte, byly odteď vynakládány co nejefektivněji, vyměňte vaše staré radiátory za modernější a úspornější. Není to nijak složité, tento úkol s přehledem zvládnou i domácí kutilové. Stačí si nechat poradit, jaké zařízení je právě pro vás vhodné.

 

Komfortní systém vytápění a větrání

Komfortní systém vytápění a větrání

Za optimálních podmínek, kdy dům nebo byt svým zateplením a utěsněním splňuje požadavky nízkoenergetických staveb, je možné využít sdružený systém teplovzdušného vytápění a větrání s rekuperací, finančně poměrně nenáročný a energeticky velmi úsporný.

 

Vše o vytápění 2. - Krbová kamna na pelety

Vše o vytápění 2. - Krbová kamna na pelety

Kdo zvažuje, jak co nejefektivněji, úsporně a téměř bez práce vytápět domácnost, měl by se rozhodnout pro krbová kamna na pelety. Nabízí inteligentní řešení vytápění – díky časovému spínači je možné je zapálit i na dálku. Hodí se do rodinných domů, do bytů, na chaty i chalupy. Jde o skvělou alternativu krbu či krbových kamen, bez prašnosti a kouře.

 

Fotovoltaické systémy

Fotovoltaické systémy

Solární systémy mezi ekologické zdroje energie již pronikly a uplatnění při stavbách budov nachází stále častěji. Využívají se k vytápění i ohřevu vody, ale trochu stranou zůstává jiný fenomén – vlastní výroba elektřiny ze světla pomocí fotovoltaických systémů.

 

Teplovodní vs. elektrické podlahové vytápění – výhody a nevýhody jednotlivých typů

Teplovodní vs. elektrické podlahové vytápění – výhody a nevýhody jednotlivých typů

Podlahové vytápění řadíme jednoznačně ke komfortním typům vytápění bytů a domů. Má mnohé výhody, mezi nimiž je i úspora energií, a to je v dnešní době prioritní. Z hlediska rozložení otopných těles v místnostech a rozložení teploty vzduchu v interiéru má právě podlahové topení nejlepší možnosti. Podlahové vytápění řadíme mezi velkoplošné sálavé typy vytápění.

 

Co byste měli zvážit před pořízením kotle aneb jak ulehčit své peněžence.

Co byste měli zvážit před pořízením kotle aneb jak ulehčit své peněžence.

Teplo – nejpodstatnější položka v rodinném rozpočtu. Neustále přemýšlíme, jak ušetřit a hlavně – jak šetřit na těch správných místech. Právě s touto problematikou počítáme při výběru kotle a při rozhodování, jaké palivo zvolit.

 

Kompletní řešení vytápění pro váš dům

Kompletní řešení vytápění pro váš dům

Vybíráte nové radiátory? Rekonstruujete nebo stavíte? Poradíme vám, kde najdete vše pod jednou značkou.

 

Domácí posezení u ohně

Domácí posezení u ohně

Pohodlně sedíte rozvaleni v křesle a pomalu usrkáváte z kouřícího šálku vonící kávu. Je příjemné teplo a vy pozorujete plamínky, skotačící v krbu a vrhající odlesky do intimního přítmí pokoje. Je pro vás taková představa příjemná? Pokud ano, proč ji nerealizovat? Kromě onoho křesla a kávy je pro to potřeba to nejdůležitější – krb.

 

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

TureckoDovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.

Mapa webu | nastavit jako domovskou stránku

© Bydlení pro každého  |  webdesign a programování: weto.cz webdesign
TOPlist RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom