Jaké tepelné čerpadlo vybrat a proč?
22.12.2020
Na často kladené dotazy: „Jaké tepelné čerpadlo si mám dát „vzduch/voda“ , „země/voda“ nebo „voda /voda“?“ NENÍ těžké odpovědět. Obecně se už ví, že pořizovací náklady na tepelné čerpadlo jsou vyšší, ale tepelná čerpadla mají celou řadu praktických výhod.
- jejich provoz je levný
- bezobslužný
- umí i chladit dům
- jsou šetrné k životnímu prostředí
- umí vytápět bazén
- nebo také smysluplně spolupracovat s novými technologiemi, které se do domu instalují. Jsou to fotovoltaické elektrárny, bateriové uložiště, inteligentní řídící systémy atd.
Takže před odpovědí na otázku: „Co nám doporučíte za systém tepelného čerpadla?“ si nejprve musíme se zákazníkem vyjasnit odpovědi na následující otázky:
Budete chtít i dům chladit?
Budete instalovat fotovoltaickou elektrárnu?
Uvažujete o bateriovém uložišti?
Budete mít podlahové vytápění?
Budete mít v budoucnu vyhřívaný bazén?
Jak budete celý systém regulovat?
Pokud si uděláte jasno ve výše uvedených otázkách a znáte na ně odpověď, tak můžete začít řešit, jaké tepelné čerpadlo bude pro Vás nejvýhodnější. Máte-li představu jen o vytápění domu a ohřevu teplé užitkové vody, tak máte v základu tři možnosti.
Nejčastějším řešením je tepelné čerpadlo vzduch/voda, které bere teplo z okolního vzduchu. Pak následuje systém země/voda. Tady máte k dispozici nejčastější tři možnosti, odkud budete brát teplo:
1. zemní kolektor
2. zemní vrty
3. zemní energetické koše.
Každé toto řešení má své výhody a nevýhody. Jak správně v základu zjistit výhody a nevýhody daného řešení? Je důležité znát energetickou náročnost neboli tepelnou ztrátu domu. Když máte malou energetickou náročnost kolem 4-5 kW, je možné zvolit energetické koše. Když máme vyšší energetickou náročnost než 5 kW, tak můžete zvolit hlubinný vrt (nejčastěji 100 m hluboký), nebo zemní plošný kolektor. Pro zemní kolektor potřebujete mít k dispozici plochu zahrady přibližně trojnásobnou než jakou plochu budete v domě vytápět. Např. budete-li vytápět 150 m2 domu, tak potřebujete přibližně 450 m2 plochy pro zemní kolektor. Bližší informace najdete třeba ve videu:
Uvažujete-li o domu, který bude vybavený rozsáhlejším systémem na regulaci, budete požadovat i chlazení, tak tady se nabízí úvaha o systému země/voda. Systém vzduch/voda není úplně vhodný z toho důvodu, že když budete chladit dům tímto systéme, tak veškeré odpadní teplo, které vzniká odvádíte do okolního vzduchu a máte je takzvaně ztracené.
Když použijete systém země/voda, tak můžete zemní kolektor použít i pro následující možnosti:
1. K pasivnímu chlazení domu.
2. K maření přebytků výkonu z fotovoltaické elektrárny k regeneraci zemního kolektoru
3. Při aktivním chlazení tepelným čerpadlem se regeneruje zemní kolektor odpadním teplem.
Ve spojitosti s instalací tepelného čerpadla je důležité se ještě zmínit o variantách otopného systému. Pokud máte jednopodlažní dům, je vhodné mít podlahové vytápění v celém domě a v koupelnách instalovat, jak podlahové vytápění, tak „žebřík“ - ten pouze na elektrickou energii.
Máte-li dům i s podkrovím, kde se nacházejí převážně dětské pokoje a ložnice rodičů, pak je vhodné zvážit instalaci radiátorů. V přízemí může být podlahové vytápění. Je dobré mít dva nezávislé topné okruhy – tedy dvě oběhová čerpadla, každé pro jedno podlaží zvlášť s vlastním provozním termostatem.
Chcete-li dům chladit, můžete podlahové vytápění doplnit o tzv. jednotky „fancoily“, které se vyrábějí ve dvou provedeních - nástěnné (jako radiátory) nebo podstropní.
Na závěr bychom pro Vás měli pár rad:
Sami si určete Vámi požadovanou teplotu v pokojích.
Dobře si promyslete, jaký otopný systém nebo systém chlazení Vám bude vyhovovat, a to jak
Vašeho pohledu, co se Vám líbí, tak z pohledu praktičnosti na údržbu a servis.
Tepelné čerpadlo si nechte nainstalovat od zkušené firmy s delší tradicí a servisní činností.
Existují i kvalitní tepelná čerpadla vzduch/voda, která neodtávají příliš často, mají velmi propracovaný systém regulace a existuje i jedinečný systém, který při odtávání nemá výpadek topného výkonu.
Autor: Stanislav Mach, v oblasti vytápění rodinných domů se pohybuje více jak 25 let.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 7588 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Alternativní a ekologické tepelné zdroje
Tepelné čerpadlo a jeho správné umístění v domě
Tepelné čerpadlo je jedno z nejekologičtějších a nejúspornějších způsobů vytápění našich domů, ale i ono se přizpůsobuje novým trendům v bydlení. Postupem času a snahou o maximální využití plochy se domy vyvíjejí tak, že se už nepočítá s dostatečně velkou technickou místností v domě. Tyto, dnes tak už malé technické místnosti, majitelky domu obsadí např. mrazákem, automatickou pračkou, regály na různé věci pro údržbu domu a podobně. Nezbývá tedy nic jiného, než začít hledat jiné vhodné místo pro umístění tepelného čerpadla.
Alternativní zdroje energie a jejich financování
Při současném zdražování obvyklých zdrojů energie, začíná mnoho lidí opravdu seriózně zvažovat využívání zdrojů alternativních. Co jejich využití znamená a jak se projeví v kapsách domácností?
Úsporná energetická fólie ušetří výdaje za vytápění
Hledáte způsob, jak ušetřit peníze za vytápění, jednou z variant je použití úsporné energetické fólie d-c-fix.
Optimalizované solární pakety značky Buderus
V současné době všichni chceme snížit své platby za teplo a tak hledáme možné úspory energie. Jednou z možností, jak výrazně ušetřit, je zachycování sluneční energie. Tato energie dopadá neustále a zcela zdarma na naše střechy a je škoda ji nevyužít. V tomto Vám poradí firma Buderus
Sálavé elektrické vytápění a energeticky úsporné domy
Výstavba nízkoenergetických až pasivních domů se stala standardem, a to nejen kvůli neustále rostoucím cenám energií. Nové technologie výstavby vyžadují rovněž přehodnocení, jakým způsobem vytápění tyto moderní stavby osadit. Drahé a složité technologie ustupují a do popředí se dostává úporné, komfortní a levné sálavé vytápění – tzv. infrapanely neboli infratopení.
Ohřev vody Sluncem – fototermicky nebo fotovoltaicky?
Využití energie Slunce k přímému ohřevu vody je u nás už skoro tradiční záležitostí. I když se zatím nemůžeme počtem instalací v poměru k počtu budov srovnávat např. s Rakouskem. Ztrátu momentálně mírně dotahujeme díky pobídce z programu Zelená úsporám.
POROTHERM Si nabízí cestu k úsporám nákladů na vytápění
Letos nám ceny energií opět otevřou peněženky o trochu více. Tomu odpovídá i zvyšující se zájem o tuto problematiku zejména při navrhování rodinného domu.
Dokonalé tepelné čerpadlo může být i krásné
Seznamme se s unikátním systémem tepelných čerpadel nové generace s plně automatizovaným provozem, v elegantní¬m designu, tichým chodem a dalšími poutavými vlastnostmi.