Vytápění starého domu
22.08.2008
Česká republika patří naštěstí mezi země s poměrně velkým množstvím historických památek, máme celé vesnice a městské čtvrti pocházející z dob minulých. Z toho ale také vyplývá fakt, že mnoho lidí bydlí v poměrně starých domech.
Dnešní životní styl a představy o pohodlí se však velmi liší od doby, kdy byly tyto domy postaveny, proto se musíme vypořádávat s různými úpravami a rekonstrukcemi. Mezi základní problémy patří otázka vytápění starých domů. Bohužel, jde o velmi komplexní problematiku s mnoha proměnnými, takže žádné univerzální řešení neexistuje. Můžeme si proto obecně říci, jaké jsou možnosti, konkrétní řešení pro daný objekt je ale vhodné svěřit odborníkovi.
Zateplit dům či nikoliv
Záleží na mnoha faktorech – konstrukci a materiálu domu (kámen, cihla pálená či nepálená, dřevo…), jeho technickém stavu, poloze (hory, slunná nížina, vlhká půda…), předpokládaném způsobu využívání a v neposlední řadě na našich nárocích a finančních možnostech. Než budeme řešit problém vytápění, musíme si především položit otázku – budeme dům zateplovat? Staré stavby většinou nemívají valnou tepelnou izolaci, například tlusté kamenné zdi sice mají výborné akumulační vlastnosti, ovšem s termoizolačními už je to horší. Ale zateplování starého domu má mnoho záludností, spojených především s vlhkostí. Zdi bez hydroizolace se po zateplení často „potí“, vlhkost může mít na svědomí plísně, odpadávání omítek atd. Proto je nutné postupovat komplexně.
Problémy s vlhkostí se někdy dají řešit „podřezáním“ domu, možné je částečné odkopání a odvětrání základů, vložení distanční izolace, doplnění drenáží, použití větracích kanálků apod. Promyšlená musí být i samotná tepelná izolace, a to z hlediska materiálu, tloušťky, parozábran, příp. použití odvětrané fasády apod. U historických objektů k tomu přistupuje nutnost nebo dobrovolné rozhodnutí zachovat v co největší míře původní vzhled. Když to shrneme, jde o obrovské množství problémů a samozřejmě také o velké peníze. I proto mnoho lidí na zateplení starých objektů rezignuje a raději se soustředí na nalezení nejlevnějšího způsobu vytápění. Ceny energií ovšem stále stoupají, takže je otázkou, co je výhodnější…
Vytápění starého domu tedy musí brát ohled na stav tepelné izolace a další okolnosti. U nezateplených objektů není špatnou volbou moderní kotel na dřevo. Má vysokou účinnost a díky zásobníku není nutné často přikládat, dřevo přitom stále patří mezi nejlevnější suroviny. Výhoda je, že tento kotel se dá použít i po případném pozdějším zateplení domu. Vytápění plynovým kotlem s radiátory je pochopitelně také možné, ale dosti se prodraží. Když už jej v domě máme instalován, je vhodné zauvažovat nad doplněním okruhu krbovými kamny s výměníkem, což může ušetřit mnoho peněz a navíc poskytne neopakovatelné kouzlo a teplo ohně. Naopak použití elektrických přímotopů ve starém nezatepleném objektu může být důvodem k ekonomicky motivované sebevraždě.
V některých starých budovách se s úspěchem používá teplovodní podlahové vytápění v kombinaci s jinými metodami, ať už „poháněné“ plynem, nebo tuhými palivy. Jeho výhoda je i ta, že často pomáhá dosušovat vlhké paty zdí. Avšak i s vlhkostí je lépe zacházet opatrně. Pokud u některých starých domů dosud vlhké zdivo příliš vysušíte, začne se drolit, zeď si může sedat a praskat…
U zatepleného objektu, kde nejsou problémy s vlhkostí, se dá zvolit prakticky jakákoliv metoda vytápění. Z dlouhodobého hlediska bude výhodné třeba tepelné čerpadlo, ač musíme počítat s větší počáteční investicí.
Vytápění starého domu je zkrátka složitou záležitostí, kterou není radno podceňovat. Nenaleťte první firmě, která vám dá nabídku, ale porovnávejte vždy více možností, a to z dlouhodobého hlediska. Samozřejmě nevíme, co bude v budoucnu, ale nelze asi čekat pokles cen surovin pro vytápění, ani stavebních prací.
Autor: Michal Hamšík
Články s podobnou tématikou
Toužíte po historické nemovitosti?
Jaké máme možnosti ohřevu vody
Starý nebo nový byt?
Tipy jak ušetřit doma energii
Elektrické přímotopy s akumulací
Topíme dřevem
Vytápíme infra kamny
Článek byl zobrazen 25402 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Alternativní a ekologické tepelné zdroje

Fotovoltaická elektrárna pro každého
O tom jak si sami postavit fotovoltaickou elektrárnu na šikmé či rovné střeše jsme už tady psali. Je však nutno ještě objasnit spoustu mýtů, které solární elektrárny v současnosti obcházejí, čtěte dále a uvidíte, že mít svou vlastní elektrárnu na střeše rodinného domku není žádný problém.

Teplovodní podlahové vytápění
Nejstarším zdrojem vytápění bylo otevřené ohniště, avšak už ve starověku lidé zjistili, jak je příjemné „mít nohy v teple“. Proto byly vymyšleny různé systémy podlahového vytápění. Tehdy si je mohly dovolit jen bohatší vrstvy, ačkoliv v antických městech bývalo podlahové vytápění i v mnoha veřejných budovách.

Přemýšlíte o tepelném čerpadle? Český výrobce nabízí záruku 10 let na vše
Tepelné čerpadlo vzduch-voda v kombinaci s fotovoltaikou je v současnosti nejvýhodnějším způsobem vytápění a ohřevu vody. A díky štědrým dotacím je výrazně nižší i pořizovací cena celého systému. Teď už jen zbývá vybrat si toho správného dodavatele.

Jak využít solární energii doma a na zahradě?
Solární energie – dvě slova, která jsou v posledních letech skloňována ve všech pádech. A není divu. Neustálé zdražování energií a s tím spojených nákladů na bydlení nutí většinu z nás zamyslet se nad tím, jak je snížit. Ohřev vody, vytápění i světlo a elektřina vůbec, není toho málo. A právě solární energie může být výborným řešením a jedním z doplňkových náhradních zdrojů.

Chcete topit levně, ekologicky a bez námahy?
Stavíte nebo opravujete rodinný dům? Chcete topit levně a neničit životní prostředí? Pak právě pro vás jsou určená tepelná čerpadla. Tepelná čerpadla jsou zařízení sloužící k vytápění rodinných domů, bytových domů či průmyslových objektů, stejně jako obecně známé plynové či elektrické kotle nebo kotle na tuhá paliva. Čím se však odlišují tepelná čerpadla od ostatních dříve uvedených zdrojů tepla?

Tepelná čerpadla v komerčních objektech
V současné době se převážná většina tepelných čerpadel instaluje v rodinných domech, ať už v novostavbách nebo starších domech. Tento stav vychází ze skutečnosti, že rostoucí ceny energií se přímo dotýkají provozních nákladů těchto domů a tím přímo „kapsy“ jejich majitelů.

Bio krby aneb krby bez komína
Jestliže si chcete doma vychutnávat kouzlo přírodního ohně a plápolajících plamenů, ale zároveň byste se rádi vyhnuli všem starostem s instalací a provozem klasického krbu nebo kamen, pořiďte si biokrb. Jde o novou generaci krbů, které je možné instalovat, kdekoliv vás napadne. Biokrby nepotřebují totiž dřevo, elektřinu, plyn ani komín – jsou zcela nenáročné.

Konvektory se sálavou složkou – Novinka 2010
Společnost MINIB, s.r.o., se již od roku 1999 zabývá výrobou a vývojem podlahových, nástěnných, samostojných a speciálních otopných a dochlazovacích konvektorů. Jsou to speciální tělesa, u nichž je teplo či chlad převáděn do vytápěné či dochlazované místnosti prouděním - konvekcí.