Jak využít solární energii doma a na zahradě?
01.04.2011
Solární energie – dvě slova, která jsou v posledních letech skloňována ve všech pádech. A není divu. Neustálé zdražování energií a s tím spojených nákladů na bydlení nutí většinu z nás zamyslet se nad tím, jak je snížit. Ohřev vody, vytápění i světlo a elektřina vůbec, není toho málo. A právě solární energie může být výborným řešením a jedním z doplňkových náhradních zdrojů.
Co je to vlastně solární energie?
Jak už samotný název napovídá, jde o energii získanou ze slunečního záření. Slunce je nevyčerpatelným zdrojem energie a její využití je nenáročné a především šetrné k přírodě. Efektivita závisí samozřejmě na místě, ve kterém bydlíte. Ačkoliv podle průzkumů lze využívat sluneční energii po celém území naší republiky, více energie získáte, pokud bydlíte v horských oblastech a na místě s velkou intenzitou i délkou slunečního svitu. Vše závisí také na proměnlivosti počasí. Energii ze slunce můžeme využívat dvěma způsoby. První z nich je pasivní a známe jej všichni, koneckonců používáme jej již celá desetiletí ať už v podobě skleníků, zimních zahrad, nebo nově také v podobě prosklených fasád či tepelně akumulačních stěn. Pro bydlení a potřebný ohřev vody, vytápění nebo zisk elektrické energie je však potřeba energii získávat aktivně za pomoci dalších zařízení a to slunečních kolektorů nebo fotovoltaických modulů.
Průměrné roční sluneční záření na území ČR
"Podle dosavadních měření se délka slunečního svitu, kdy jsou bezmračné dny v ČR, pohybuje v hodnotách od 1400 do 1700 hodin za rok. Globální záření, které dopadá kolmo na 1m2 se pohybuje 1350 Wm-2. Z toho část se odrazí zpět do atmosféry a na zem pronikne kolem 800 - 1000 Wm-2." Zdroj Revolt s.r.o.
Termické solární kolektory
Ploché kolektory
Termické solární kolektory známé také jako solární panely slouží především k ohřívání vody v domácnosti i v bazénu a k vytápění. Podle způsobu využití se můžeme setkat s plochými solárními kolektory kapalinovými nebo vzduchovými, které zachycují sluneční záření do absorbéru (nejčastěji jde o plochou desku s trubicemi), kde se záření přeměňuje na energii a za pomoci kapaliny se odvádí přímo ke spotřebě. Výhodou těchto systémů je docela jistě možnost nastřádané teplo akumulovat v zásobnících a následně jej v případě potřeby využít. Ovšem, mějte na paměti, že z hlediska úspory financí je výhodná pouze krátkodobá akumulace, při dlouhodobé dochází k tepelným ztrátám. Ploché kolektory jsou u nás velmi oblíbené a není divu, pyšní se životností až třicet let, téměř osmdesáti procentní účinností a úsporou více jak sedmdesáti procent. Před jejich nákupem, ale sledujte, jaký je jejich povrch. Pro co nejúčinnější absorpci slunečního záření se používá speciální černá barva nebo galvanické pokovení. Vybírejte taková zařízení, která disponují dutými zrcadly pro dosažení vyšších teplot, a zjistěte si, z jakého skla je systém vyroben. Sklo by vždy mělo být dostatečné pevné a nemělo by pohlcovat sluneční záření.
Plochý kolektor TS 300, S-solar
Bazénové kolektory
Vzhledem k tomu, že jsou tyto kolektory primárně používány k ohřevu vody v bazénu, patří mezi nejjednodušší typy. Chybí u nich ochranná skříň i skleněná deska a kolektor je tvořen pouze černou barvou natřeným absorbérem. I přes zdánlivou jednoduchost, je účinnost těchto systémů poměrně veliká. Rozhodně plně dostačující svému účelu.
Vakuové kolektory
Vakuové kolektory jsou ze všech typů termických kolektorů nejúčinnější, je u nich vykazována podstatně menší tepelná ztráta než u plochých kapalinových. Sluneční záření je zachycováno vakuovými trubicemi a přeměňováno na energii. Jejím působením pak dochází k odpařování kapaliny nebo alkoholu, která ve formě páry odchází do kondenzátoru, který ohřívá vodu nebo topení a následně je kapalina zchlazena a znovu odvedena do kolektoru. Pořizovací cena vakuových kolektorů je poněkud vyšší, ovšem vrátí se vám na maximální účinnosti a to i v zimních měsících, kdy není sluneční záření tak intenzivní. Jejich nevýhodou je docela jistě nemožnost ohřevu vody v bazénu i celková nevhodnost k ohřevu vody vůbec.
Vakuový plochý kolektor TS 400, S-solar
Fotovoltaické sluneční kolektory
Fotovoltaické kolektory jsou určeny pro přeměnu slunečního záření na elektrickou energii a fungují na principu fotovoltaického jevu, při němž dochází vlivem dopadu světla k pohybu elektronů a přeměně na stejnosměrný elektrický proud. Kolektory tvoří síť článků a ty mohou být buď monokrystalické (skládají se z jednoho krystalu) nebo polykrystalické z mnoha krystalů, které se od sebe liší mimo jiné tvarem i zabarvením, k dostání jsou také kolektory amorfní s amorfní křemíkovou vrstvou. U nás jsou nejčastěji používané kolektory s monokrystalickými články, jejichž účinnost se pohybuje kolem sedmnácti procent. Jednoduší na výrobu a zároveň i levnější jsou kolektory s polykrystalickými články, které ovšem nedisponují takovou čistotou materiálu. Jejich účinnost se pohybuje kolem čtrnácti procent. Amorfní články využijete spíše tam, kde nemáte problém s prostorem. Jejich účinnost je totiž podstatně nižší, ale s dostatečnou plochou se může předchozím dvěma typům vyrovnat. Oceníte u nich také poměrně nízkou pořizovací cenu. Dnes už není nutností při využívání fotovoltaického systému připojení k elektrické síti. Existuje takzvaný ostrovní fotovoltaický solární systém, který můžete využít i všude tam, kde není přístup k rozvodné síti. K jejich správnému fungování je nutné zapojení baterie, která uchovává energii na dobu, kdy nebude dostatečné sluneční záření. Přebytečnou energii však nelze dodávat do sítě, ani jí z ní v případě nedostatku získávat, jako je tomu u solárních systémů zapojených do sítě. A kolik energie, že použitím těchto systémů získáte? Z 1 m² panelu s monokrystalickými články získáte ročně až 100 kWh elektrické energie. A navzdory poměrně vysokým vstupním nákladům je návratnost již během prvních tří let provozu. Fotovoltaické panely můžete umístit jak na střechu, tak na fasádu domu. Těm s kvalitní krycí plochou z pevné desky nevadí změny počasí, neohrozí je ani sněhová nadílka, ani déšť, ani třeskutý mráz.
Správné umístění je základ
Pokud se rozhodnete pro pořízení solárního systému, pak mějte na paměti, že pro správné využití sluneční energie je nutná nejen dobrá poloha, ale také orientace střechy domu na jih a její sklon ideálně mezi 30 až 60 stupni pro celoroční provoz, pro letní postačí 30 stupňů a pro výhradně zimní pak volte sklon 60 stupňů. Pokud máte střechu orientovanou na jinou stranu, pak můžete nepříliš vhodnou polohu kompenzovat většími panely, eventuelně je lze nainstalovat na jižní fasádě domu. Bude se vám líbit nejen zajímavé řešení, které dodá vašemu domu neotřelý vzhled, ale také maximální využití slunečního záření v jarních a podzimních měsících. Velmi důležité pro účinnost solárního systému je technické provedení, izolace i jeho délka. Systém byste si měli nechat navrhnout odborníky přímo na míru. Ti totiž zohlední při jeho výběru a výrobě všechny důležité faktory. Zaměří se nejen na polohu vašeho domu, ale také na intenzitu i počet hodin slunečního záření, na četnost výskytu námrazy, která znamená tepelné ztráty, na problém stínění z okolí, vezmou v potaz předpokládanou potřebu ohřevu TUV i zda bude ohříván také bazén nebo jestli budete systémem i přitápět.
Výhody a nevýhody solární energie
Stále si nejste úplně jisti, zda do solárního systému investovat, či nikoliv? Pak vězte, že pokud se rozhodnete pro jeho instalaci, můžete využívat slunečního záření, které je na rozdíl od ostatních typů nevyčerpatelným zdrojem energie a nic vás jeho odběr nestojí. Ze solárních systémů můžete získat až sedmdesát procent teplé vody z celkové spotřeby domácnosti a až padesát procent tepla. Výhodou je docela jistě nenáročnost na údržbu a obsluhu i dlouhá životnost. V neposlední řadě se zasloužíte o zkvalitňování životního prostředí, především pak ovzduší. Nevýhodou těchto systémů je nemožnost jejich využití jako jediných a samostatných zdrojů tepla, vždy budete potřebovat ještě doplňkový zdroj energie, neboť sluneční záření není po všechny měsíce v roce stejné. Počítat musíte také s poměrně vysokou počáteční investicí, se kterou jsou spojeny také nutné úpravy na stávajících objektech i topných soustavách.
Připravila: Petra Martišková
Související články
Solární ohřev bazénu - solární kruhy ohřívají vodu zdarma
Teplá voda a elektřina ze střechy do domu
Článek byl zobrazen 15332 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Stýská se vám po létě? Pořiďte si bazén se zimní slevou!
Využijte nejvýhodnějších cen plastových bazénů MACHOV během zimních měsíců. Odolné bazény s unikátní konstrukcí, se zastřešením a zárukouTERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Stavební systém VELOX od firmy HOFFMANN Chrudim
Využijte zkušeností lídra a výhradního partnera výrobny stavebního systému VELOX. Již přes 2900 realizací stavebního systému VELOX energeticky úsporných, nízkoenergetických a pasivních staveb za posledních 32 let. Zkušenost. Kvalita. Serióznost.
Další články na téma Alternativní a ekologické tepelné zdroje
Chytré vytápění vašeho domova – zjistěte, jak na to!
Radiátorům už téměř odzvonilo. Vytopte svůj domov chytře a efektivně. Všichni víme, že tyto náklady bývají nejvyšší položkou v rodinném rozpočtu. Zjistěte, jak si zajistit teplo domova – a to doslova – tak, abyste neplatili více, než je nezbytné.
Švédské nerezové ohřívače vody - „ty vydrží“
Společnost NIBE mimo tepelných čerpadel a jejich příslušenství dodává na český trh i nerezové elektrické a nepřímotopné ohřívače vody vhodné pro malé domácnosti, rodinné domy i penziony. Nerezové provedení ohřívačů NIBE zajišťuje jejich vysokou životnost při dlouhodobém zachování kvality vody.
Tepelné čerpadlo: Proč se vyplatí a jak získat dotace?
Bez vytápění se v našich klimatických podmínkách neobejde žádná domácnost. Klasické kotle na tuhá paliva postupně nahrazují moderní zdroje, které zajišťují levné teplo i nenáročnou obsluhu. Patří mezi ně i tepelná čerpadla, na která je možné nyní získat dotace. Proč se doma vyplatí vytápět tepelným čerpadlem? Jak ho vybrat? Kolik a kde můžete na tepelné čerpadlo dostat?
Jak ochránit chodník před náledím?
Podlahové vytápění je již u nás poměrně oblíbené a celkem často používané, hlavně u novějších objektů. Obdobné systémy se však dají použít nejen v interiéru, ale i pro vytápění venkovních ploch. Že je to zbytečný luxus? Ano i ne.
Vytápějte chytře s tepelným čerpadlem: návratnost i 2,5 roku
Přejděte na efektivní a úsporné vytápění tepelným čerpadlem. Ročně ušetříte na energiích až 78 000 Kč a investice se vám tak může vrátit už za 2,5 roku.
Ohřev vody Sluncem – fototermicky nebo fotovoltaicky?
Využití energie Slunce k přímému ohřevu vody je u nás už skoro tradiční záležitostí. I když se zatím nemůžeme počtem instalací v poměru k počtu budov srovnávat např. s Rakouskem. Ztrátu momentálně mírně dotahujeme díky pobídce z programu Zelená úsporám.
Dřevostavby je levnější vytápět elektřinou než plynem. Jak je to možné?
Výstavba nízkoenergetických až pasivních dřevostaveb je moderním trendem zejména z důvodu rostoucích cen energií. Charakteristickým rysem těchto staveb jsou velmi nízké tepelné ztráty a tedy i nízká potřeba tepelné energie. Pokud jste zvolili tento typ stavby, zvolili jste také správný způsob vytápění?
Vše o vytápění 3. – Sálavé infrapanely
Vytápění domácností pomocí infrapanelů dnes není ještě příliš rozšířené, přitom právě topné panely přináší nejlevnější způsob, jak vytápět domy, byty či kanceláře pomocí elektrické energie. Infrapanely jsou díky technologii sálavého vytápění schopny předat teplo okolní stavební konstrukci a hloubkově ji prohřát. Je tak zajištěna dokonalá tepelná pohoda interiéru.