Vybíráme radiátory aneb přehled jednotlivých typů a materiálů
19.10.2021
Ještě než si představíme jednotlivé typy radiátorů a současné trendy, je třeba vědět, podle čeho tato topná tělesa vybírat. Naprostou prioritou je správně zvolený výkon radiátoru vzhledem k místnostem, které chcete vytápět. Zjištění správného výkonu je někdy trochu i detektivní prací.
Podle čeho vybrat radiátor?
Výkon
Výkon je nejdůležitějším parametrem. Přeci jen dostatečné vytopení místnosti je to, proč si jej pořizujete.
V jaké místnosti se bude radiátor nacházet?
Každý typ místnosti má specifické požadavky na to, jakým způsobem bude vytápěna. Jinak se topí v koupelně, obývacím pokoji i ložnici a k tomu je třeba přihlédnout.
Jaká je velikost místnosti?
Zásadní informací je velikost, lépe řečeno objem místnosti. Kolik metrů krychlových bude třeba vytopit? Obvykle je třeba počítat s 60 - 100 W na metr čtvereční. Jak tedy objem místnosti a tím i správný výkon vypočítat? Potřebovat budete tento vzorec (v metrech): výška místnosti × šířka místnosti × délka místnosti × 60 až 100.
Jaké má budova tepelné ztráty?
Problémovějším údajem je zjištění tepelných ztrát vašeho domu. Ty je totiž také třeba vzít v úvahu. Výkon by měl tepelné ztráty ideálně převyšovat. Jak tyto údaje zjistit? Roli přitom hrají materiály stavby (klasický rodinný dům, roubenka, panelové domy atd.) i druh izolace. Tato data bývají zprůměrována, ale lepší je poradit se s odborníkem.
Typy radiátorů
Radiátory v první řadě dělíme dle toho, zda se jedná o klasické ústřední topení nebo radiátory bez připojení ke kotli. Také záleží na systému zdroje tepla a roli v dělení pak hraje také materiál nebo konstrukce.
Systém zdroje tepla
Teplovodní radiátor
V tomto případě je hlavním zdrojem tepla ohřátá voda. Ta může být ohřáta prostřednictvím kotle, krbu nebo solárního systému.
Elektrický radiátor
Elektrický radiátor nepotřebuje ke svému chodu systém ústředního topení, jeho způsobem napájení je připojení přímo do elektrické sítě.
Kombinovaný radiátor
Kombinovaný radiátor dokáže využívat obou předchozích zdrojů. Během topné sezóny je využíván kotel, mimo ni pak za zdroj tepla slouží elektrická otopná tyč.
Radiátory pro ústřední topení
Litinové radiátory
Litinové radiátory jsou nejčastější klasikou a patří k radiátorům žebrovaným. I když dnes na trhu existuje mnoho menších a lehčích variant, litina si stále drží svou pozici. K nevýhodám sice patří její delší doba nahřívání, výhodou je ale naopak to, že litina teplo dlouho udrží. Tyto radiátory jsou zároveň velice odolné, musíte ale počítat s vyšší váhou a složitější manipulací. Litinové radiátory bývají připojeny ke kotlům na tuhá paliva.
Výhody:
- odolný materiál,
- vysoká výhřevnost,
- dobrá akumulace tepla.
Nevýhody:
- dlouhá doba nahřátí,
- těžké,
- nepříliš estetické.
Radiátor Viadrus
Hliníkové radiátory
Další žebrovanou variantou jsou hliníkové radiátory. Ty jsou vzhledem jen lehce podobné těm litinovým. Jsou celkově lehčí a rychleji se zahřívají. Narozdíl od těch litinových se také snadněji regulují a stačí jim až o několik stupňů studenější voda (než v případě litinových), aby vyprodukovaly požadovanou teplotu.
Výhody:
- nízká hmotnost
- rychlý ohřev a skvělá akumulace.
Nevýhody:
- materiál méně odolný k opotřebení.
Deskové radiátory
Deskové radiátory dnes patří k nejoblíbenějším variantám, a to především kvůli svým estetickým vlastnostem. V prostoru zabírají minimum místa a nejsou tak rušivé a výrazné, jako žebrované modely. Nejčastěji se vyrábějí z lisovaného hliníku nebo ocelového plechu a obvykle obsahují jednu až tři topné desky. K dostání jsou v mnoha velikostech i barevných provedeních a mají různě typy připojení. Ideální jsou pro tepelná čerpadla nebo kondenzační kotle.
Deskový radiátor KORADO
Výhody:
- energeticky úspornější provoz,
- esteticky příjemnější,
- snadná údržba.
Nevýhody:
- méně odolné vůči mechanickému poškození,
- nevhodné do vlhčích prostor (pokud nejsou z pozinkovaného plechu).
Radiátory bez připojení ke kotli
Koupelnové radiátory
Do koupelen jsou nejvhodnějším řešením takzvané žebříky, které slouží k vytápění místnosti a zároveň jako věšák na ručníky. Jejich specifikem je to, že jsou odolné vůči vlhkosti a zapojují se klasicky do zásuvky, mohou být ale připojeny i k ústřednímu topení, i když je to méně častá varianta. V jiných prostorech se prakticky nevyužívají.
Výhody:
- odolnost vůči vlhku,
- funkce sušení ručníků apod.,
- nenáročné na prostor.
Nevýhody:
- delší doba vytápění,
- energeticky náročnější.
Olejové radiátory
K radiátorům bez připojení ke kotli patří i přímotopy. Takovým přímotopem je i olejový radiátor, který má žebrovanou konstrukci. Ta je naplněna olejem, který se velice rychle zahřívá, vyšších teplot je schopen dosáhnout téměř okamžitě. Olej je zahříván prostřednictvím elektrické spirály a radiátor je samostatně stojící, takže jej lze využít tam, kde je zrovna potřeba. Jedná se spíše ale o dočasné řešení, protože olejový radiátor je energeticky náročný.
Olejový radiátor DeLonghi
Výhody:
- velice rychlý ohřev,
- možnost přenášení z místnosti do místnosti.
Nevýhody:
- energeticky náročný.
Barva a design
Při výběru určitě hraje roli i vzhled. Kromě výše zmíněných typů lze narazit i na různé designově specifické modely, otopné lavice, podlahové rošty a podobně. Vzhledu jdou ale naproti i výrobci běžných radiátorů.
Do každého interiéru lze najít ten pravý radiátor - radiátor Isan Atol
Ty se mohou prostoru přizpůsobit minimálně barvou, na trhu už dnes najdete kromě bílé spoustu dalších barevných provedení, a to i v tmavých odstínech. V tomto ohledu jsou nejvariabilnější deskové radiátory, které se vyrábějí v mnoha velikostech i dekorech a oblíbené jsou také vertikální nástěnné varianty.
Text: Eliška Střelková
Foto: archiv firem
Článek byl zobrazen 19986 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Voda, plyn a topení

Minib – česká otopná tělesa světové kvality
Možná jste ani netušili, že na našem území se nachází ryze česká firma v oblasti vývoje a výroby otopných těles, jejíž produkty svou kvalitou mohou být srovnávány s nejproslulejší konkurencí. I české firmy mohou dosahovat světových kvalit a právě Minib je toho důkazem. Na trhu je od roku 1999 a postupem času si neustále vypracovává stabilnější a uznávanější pozici nejen na našem a evropském trhu, ale i na celosvětovém.

Zdražování energií? Víme, jak se mu vyhnout!
Stále rostoucí ceny energií nás nutí s jejich spotřebou nakládat stále efektivněji. Zpravidla největší položkou jsou náklady na vytápění a ohřev TUV. Většina současných topných systémů je však limitována principem předávání tepelné energie do prostoru konvekčním prouděním teplého vzduchu.

Ekologické a ekonomické vytápění, to jsou krbové vložky Romotop Heat
Funkčnost, design vs. ekologie a ekonomie provozu – aspekty, které ve svých výrobcích dokáže snoubit dohromady firma Romotop. A dokázala to i v případě krbových vložek Heat, s nimiž pronikla na evropský, ale dokonce i na světový trh.

Výměnou radiátoru je možné ušetřit za vytápění tísíce korun ročně
Věděli jste, že zastaralá topná zařízení zvyšují náklady na spotřebu energie? Pokud chcete, aby vaše peníze, které za teplo dáváte, byly odteď vynakládány co nejefektivněji, vyměňte vaše staré radiátory za modernější a úspornější. Není to nijak složité, tento úkol s přehledem zvládnou i domácí kutilové. Stačí si nechat poradit, jaké zařízení je právě pro vás vhodné.

Kotle na tuhá paliva. Jak vybrat ten nejvhodnější?
Kotle na tuhá paliva patří k tradičním způsobům topení. Ani dnes jim přitom ještě v žádném případě „neodzvonilo“ a díky několika inovacím se stále jedná o zajímavou volbu při řešení vytápění objektu.

Je nejvyšší čas připravit si zásoby dřeva na zimu
S blížící se zimou je třeba finišovat se sekáním, řezáním a štípáním dřeva, abychom si v dlouhých studených měsících měli čím vyhřát naše obydlí. Jestliže patříte k těm, kdo topí dřevem, pak víte, jaká je to dřina být dokonale připraven. Víte však, jaké dřevo se pro topení nejvíce hodí, na kolik vás vyjde a jak jej dobře uskladnit?

Vše o vytápění 7. – výběr radiátoru
Při výběru nového radiátoru do domu či bytu se mnoho lidí zaměřuje především na design, protože chtějí, aby vkusně doplňoval interiér. Primární funkcí tohoto topného tělesa je však produkce tepla. Dnes naštěstí již existují takové radiátory, v nichž se spojuje obojí. Stačí si jen vybrat správný materiál, tvar a velikost radiátoru.

Čas na změnu vytápění - snižte náklady až o 50% s infrapanely Wellina
Hledáte možnosti, jak uspořit náklady na vytápění a přitom si pořídit kvalitní vytápění, které nezabírá prostor a několik desítek let nebude vyžadovat opravy či revize? Řešením je infratopení Wellina rakouského výrobce Redwell Manufrakur GmbH.