Může energeticky aktivní dům splácet hypotéku?
07.02.2010
Energeticky aktivní dům umí vyrábět více energie, než ji sám na svůj provoz spotřebuje. Zásadní rozdíl proti pasivnímu nebo nulovému domu dělá zisk energie. Ten je vyšší, než dům potřebuje k vytápění. V praxi to znamená, že výrobu elektřiny zajišťují fotovoltaické články a ohřev teplé vody obstarají solární články.
Energeticky aktivní dům má sice stejnou konstrukci jako pasivní nebo nulový dům, ale díky výrobě vlastní energie – elektřiny a teplé vody – je energeticky soběstačný a vyrábí energetické přebytky. Takový rodinný dům je tedy v zásadě schopen vydělávat finance ke splácení hypotéky. Svým způsobem, jde o chytré přesměrování peněz, které by stejně utíkaly komínem.
Dům, který si na sebe vydělá
Společnost Příprava stavby s. r. o. přichází na trh s koncepcí domu, v němž je možné libovolně upravovat dispozice místností, a přitom je rodinný dům stále energeticky aktivní. Nová koncepce zároveň zaručuje splnění všech kritérií tepelně technických předpisů.
Podstata stavebního řešení spočívá v oddělení střešní konstrukce od nosných a obvodových konstrukcí všech místností rodinného domu. Dosáhne se tak maximální účinnosti tepelné izolace a vyruší vznik tepelných mostů. Konstrukce střechy je řešena tak, aby usnadnila na střešní ploše usadit fotovolatickou elektrárnu. Fotovoltaické články vyrábějící elektřinu se umisťují na střechu, kde ve větší míře dopadají sluneční paprsky.
Fotovoltaické a solární panely na střeše dokážou vyrobit energii pro spotřebu domácnosti a navíc zajistí její nadbytek. Dům vyrobenou elektřinu nemusí využívat všechnu. Za poměrně slušnou cenu je možné ji dodávat do sítě. Protože je výkupní cena elektřiny přibližně 3x vyšší než nákupní, je možné takto hodně snížit provozní náklady domu. Nadbytek zaplatí uživateli vodné, stočné a ještě se může podstatnou měrou podílet na splácení hypotéky.
Jak to spočítat?
Firma Příprava stavby vypracovala konkrétní případové studie, na nichž se plusová čísla projeví. V prvém případě jde o fotovoltaický systém o ploše 50 m2 na střeše energeticky aktivního rodinného domu (o 5 280 Wp) s odhadovaným ročním výnosem přibližně 5 tisíc kWh. Cena tohoto domu se v závislosti na cenách stavebních hmot pohybuje zhruba kolem 1 600 000 korun. Máte-li hypoteční úvěr ve výši 1,2 mil. korun, který tvoří 75 procent ceny nemovitosti, pak se splácením po dobu 20 let s úrokovou sazbou 5,29 % s fixací na 5 let, činí měsíční splátka 8 113 Kč. Fotovoltaický systém na střeše domu dokáže vydělat po dodání elektrické energie do sítě měsíčně průměrně asi 5 354 korun. Za dobu své životnosti je to celkem asi 1 606 200 Kč.
V druhém případě jde o fotovoltaický systém s plochou 100 m2 na střeše energeticky aktivního rodinného domu (o 10 560 Wp) s odhadovaným ročním výnosem asi 10 tisíc kWh. V závislosti na cenách stavebních hmot je cena tohoto domu vyčíslena asi na 2 100 000 Kč. Pokud se splácí hypoteční úvěr ve výši 1 575 mil. korun, což je 75 procent ceny nemovitosti, tak při splácení po dobu 20 let s úrokovou sazbou 5,29 % s fixací na 5 let, bude měsíční splátka činit 10 648 Kč. Fotovoltaický systém na střeše tohoto domu má možnost vydělat po dodání elektrické energie do sítě asi 10 708 korun průměrně každý měsíc, a to je vlastně výše měsíční splátky hypotéky. Panely jsou schopny za dobu své životnosti vydělat asi 3 212 400 Kč.
Je třeba upozornit na to, že čísla kWh jsou závislá na umístění stavby a orientaci panelů. Také je důležité před instalací fotovoltaických panelů ověřit si možnost jejího připojení k distribuční síti. Životnost fotovoltaické elektrárny je 25 let, což je o 5 let více, než bývá obvyklá doba splácení hypotéky. Při současných vstupních podmínkách se tedy dá předpokládat další zisk nad rámec hodnoty původního úvěru.
Pár šetřících tipů pro snížení nákladů na provoz domu
Snížit náklady na provoz domu určitě pomůže rekuperace teploty špatného vzduchu v místnosti během zimního období. V hloubce asi 1,5 až 2 metrů pod úrovní terénu se totiž po celý rok drží stálá teplota, která je nezávislá na okolí. Čerstvý vzduch, který je nasáván do objektu k jeho větrání se v tomto prostředí ohřívá a pokud je jeho teplota nedostačující, je možné jen s velmi malými náklady čerstvý vzduch v místnosti tzv. doohřát.
Nízkoteplotní podlahové topení vyhřívající podlahu po celé ploše zajistí, že teplo sálá do místnosti rovnoměrně.
Výhodné může být zachytávání dešťové vody, která se dá využít ke splachování WC. Čtyřčlenná rodina tak snadno ušetří až 70 m3 vody ročně, což uspoří asi 4 tisíce korun za rok.
Nemalé množství energie za provoz klimatizace uspoříte v případě, když zvolíte koncepci uspořádání místností v budově tak, aby se daly větrat křížově. Klimatizace se v uzavřených místnostech běžně nastavuje na 19 až 20°C, ale u přirozeného větrání stačí k pohodě jen 24°C. Větraná místnost není tak vlhká, člověk se v ní cítí lépe a také bývá méně nemocný.
Zelená střecha zadržuje vodu a pouští ji do svodů méně intenzivně a po delší dobu, což má vliv na dimenzi kanalizačního potrubí. Na zelené střeše se dobře relaxuje a tráva je nejen levnější než krytina, ale je mnohem ekologičtější.
Fotovoltaická elektrárna na střeše pomáhá šetřit finance za dodávky elektrické energie. Kvalitně izolovaná stavba s možností energetických zisků, které se dají proměnit v prostředky finanční, může tedy v tomto typu nemovitosti zajistit příjemné a kvalitní bydlení.
Autor: Alexandra Rohanová ve spolupráci s firmou Připrava stavby s.r.o.
Články s podobnou tématikou
Fotovoltaické panely a sníh
Zelený úvěr a financování úspor energií
Teplá voda a elektřina ze střechy do domu
Postavte si fotovoltaickou elektrárnu sami
Solární elektrárny a termální systémy
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Alternativní a ekologické tepelné zdroje
Článek byl zobrazen 15571 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Alternativní a ekologické tepelné zdroje
Radiátor může být i designovým prvkem, který ozvláštní váš interiér
Radiátor patří mezi velmi důležité součásti centrálního vytápění, do místnosti předává teplo, které tam i udržuje. Volba vhodného typu radiátoru je tedy velice důležitá. Současný trh nabízí celou řadu různých druhů, tvarů i materiálů. Můžete se však setkat i s topnými tělesy, která neplní pouze funkci praktickou, ale i designovou.
Chytré řízení FVE a TČ: Rychlá návratnost pro rodinné domy
Investice do fotovoltaických panelů (FVE) a tepelných čerpadel (TČ) láká majitele rodinných domů příslibem úspor a soběstačnosti. V praxi ale bývá obojí diskutabilní. Řešení? S pomocí inteligentního energetického managementu je návratnost investice mnohem rychlejší, a to i v řádu několika měsíců.
Chcete topit levněji a bez námahy?
V současné době je snahou každého majitele úspora provozních nákladů, mezi které patří i náklady na vytápění. Chcete i Vy šetřit bez námahy? Úsporným a ekologickým zdrojem vytápění jsou tepelná čerpadla. Mezi kvalitní tuzemské výrobky patří tepelná čerpadla Mach s patentovanou technologií zdvojených výparníků. O rozhovor jsme požádali ředitelku společnosti Tepelná čerpadla Mach, s.r.o. paní Ing. Barboru Machovou.
Elektřina ze slunce
V současné době se hodně mluví o různých alternativních zdrojích energie. Již odpradávna tady jeden velmi výkonný a neúnavný zdroj je – slunce. Ovšem využít jej v praxi, to už není tak snadné.
Tepelné čerpadlo a jeho správné umístění v domě
Tepelné čerpadlo je jedno z nejekologičtějších a nejúspornějších způsobů vytápění našich domů, ale i ono se přizpůsobuje novým trendům v bydlení. Postupem času a snahou o maximální využití plochy se domy vyvíjejí tak, že se už nepočítá s dostatečně velkou technickou místností v domě. Tyto, dnes tak už malé technické místnosti, majitelky domu obsadí např. mrazákem, automatickou pračkou, regály na různé věci pro údržbu domu a podobně. Nezbývá tedy nic jiného, než začít hledat jiné vhodné místo pro umístění tepelného čerpadla.
Topí nebo chladí – chytré radiátory Licon
Při výstavbě domu či bytu nebo jejich rekonstrukci je výběr vhodného systému vytápění zcela zásadní. Najít takový systém, který nám zajistí dostatečnou tepelnou pohodu, sníží spotřebu energie a navíc je šetrný k životnímu prostředí, nemusí být vždy jednoduché. Takovéto moderní energeticky úsporné vytápění zajišťují právě nízkoteplotní otopné soustavy s účinnými konvektory Licon.
Užívejte si celoročního pohodlí na terase díky venkovním topidlům
Pokud jen s těžkým srdcem opouštíte s přicházejícím podzimem pohodlí své terasy či pergoly, je tu pro vás řešení. Jediným problémem jsou nízké teploty a tak není nic jednoduššího, než se venku zahřát, nejen za pomoci dek a teplého oblečení. K tomu mohou dopomoci praktická venkovní topidla, díky nimž si můžete grilovací sezónu prodloužit a své venkovní prostory využívat prakticky po celý rok. Dáte přednost plynovým topidlům nebo spíše elektrickým infrazářičům?
Obrazy, které zahřejí. Doslova!
Obrazy patří k našich domovům stejně jako teplo. Obojí zútulní místo, které máme nade vše rádi a které sdílíme s lidmi, které milujeme. Co užitečnost topení a krásu obrazů zkombinovat? Díky infrapanelům WELLINA® je to hračka! Příště, až se budete kochat krásou obrazu, tak můžete cítit skutečné teplo, které z něj sálá. A hřát vás může i vědomí, že díky infratopení také ušetříte.