Fotovoltaická elektrárna pro každého
17.03.2010
O tom jak si sami postavit fotovoltaickou elektrárnu na šikmé či rovné střeše jsme už tady psali. Je však nutno ještě objasnit spoustu mýtů, které solární elektrárny v současnosti obcházejí, čtěte dále a uvidíte, že mít svou vlastní elektrárnu na střeše rodinného domku není žádný problém.
První nepravda – pořizovací cena je vysoká…
Ceny fotovoltaických elektráren šly meziročně o více než 20% dolů, návratnost se zkrátila z 10-11 let na 7-9 let. Jako všude i zde platí pravidlo, že s větším výkonem razantně klesá jednotková cena. Výkupní cena za vygenerovaný výkon je však stejná a na 20 let garantovaná – není výjimkou, že se vložené prostředky vrátí 2,5 krát, což odpovídá zhodnocení mezi 12-15%, dá Vám to nějaká banka?
Druhá nepravda – na solární elektrárnu budu muset složitě zařizovat stavební povolení…
Pokud solární elektrárna leží v rovině střechy a nepřesahuje její půdorys, není se čeho obávat. Ikdyž je výklad jednotlivých stavebních úřadů různý, většina se shodne, že je dostačující vyřízení územního souhlasu, což představuje pouze dodat jednoduchý popis jak budou panely na střeše rozmístěny a podpisy sousedů, že byli o vašem záměru informováni. Některé stavební úřady dokonce nepožadují žádné podklady a jsou schopny Vám ihned dát prohlášení, že se jich umístění panelů na Vaši střechu netýká.
Třetí nepravda – nikdo mi nepůjčí…
Fotovoltaika je už obor tak známý, že každá banka Vás přivítá s otevřenou náručí, stačí když v kapse budete mít připravených 20-25% investice. Na střechách RD navíc lehce získáte úvěr ze stavebního spoření klidně i pod 5% úroku ročně… Vydělávejte na tom, že si půjčíte peníze, těch 10% zisku z půjčené částky je přece pěkné, ne?
Čtvrtá nepravda – fotovoltaika destabilizuje rozvodnou síť…
Určitě jste to z médií slyšeli. Psalo se o tom kde tu a všichni byli chytří jak rádio. Pokud se ale zamyslíte nad malými slunečními elektrárnami na střechách rodinných domů, tak zjistíte, že se jich to netýká a jakýkoliv zákaz připojení výrobny je jen výmluva neschopných úředníků. Malé FVE na střechách z odborného hlediska mají naopak velký přínos v jejich lokálnosti – energie se nepřenáší na velké vzdálenosti a nedochází tedy ke ztrátám, energie se spotřebuje lokálně a uleví potřebám přenosu ze vzdálenějších míst. Navíc v době zvyšující se poptávky po energii je každý zdroj dobrý.
Myslíte si, že jsme něco opomněli, přijďte se podívat na web, kde si o problému můžete promluvit, diskutujte s námi a dalšími lidmi z oboru. Přijďte a nemakejte!
Související články:
Fotovoltaická elektrárna na (téměř) rovné střeše
Postavte si fotovoltaickou elektrárnu sami
Fotovoltaická elektrárna - jistá investice
Kontakt:
Ing. Vladimír Růžička
tel. : 603 872 069 (prac. dny 8-16 hod.)
VR OZE systems s.r.o.
783 57 Tršice 54
www.nemakej.cz
e-mail:info@nemakej.cz
- PR článek -
Článek byl zobrazen 20464 krát.
Diskuze k článku
Jana | 27.05.2024 00:30:26
Když jsem montovala fotovoltaickou elektrárnu, tak jsem hned také přemýšlela, jakým způsobem bude nejlepší řešit přetoky, tedy přebytky elektrické energie. Podařilo se mi najít společnost electree .cz , která mi zajišťuje prodej přetoků za spotové ceny na burze. Díky tomu mám kompletně pokrytou celou spotřebu.
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Voda, plyn a topení
Ušetřete za topení až několik tisíc ročně. Změňte dodavatele!
Ušetřit peníze za topení můžete několika způsoby. Můžete si pořídit tepelného čerpadlo nebo kvalitně zateplíte dům, což vyžaduje nemalou investici. Pak můžete přestat topit a začít doma chodit v péřové bundě, ale to asi není ta nejlepší cesta. Existuje ale i velmi jednoduchá a přitom efektivní cesta k úspoře. Stačí změnit dodavatele energií a užívat si teplo domova bez velkých nákladů.
Ekonomický, estetecký a elegantní způsob vytápění konvektory MINIB
Konvektor je otopné těleso, které přináší významnou úspora energie díky nízké potřebě vody, velkou dynamika vytápění, rovnoměrnější rozprostření tepla, případně chladu (u konvektorů které jsou určeny také k dochlazování), úspora místa a má moderní design. Toto těleso se navíc dokáže přizpůsobit zcela individuálním potřebám jednotlivých zákazníků.
Tepelná pohoda a pěkný design
Otopné konvektorové systémy Licon představují nadčasový a velmi efektivní způsob vytápění místností. Je to dáno jejich excelentními užitnými vlastnostmi a možnostmi elegantně skloubit funkčnost a design.
Radiátor jako umělecké dílo - kamenné designové radiátory
V dnešní době již nemusí být moderní radiátory pouhým zdrojem tepla. Umí navíc interiér zchladit, rozsvítit a ozdobit. Designové radiátory Cinier se hodí do každého interiéru a splynou s interiérem natolik, že nepoznáte, že se jedná o radiátor.
Tepelná čerpadla na chalupě
Tepelná čerpadla jsou běžně používaným zdrojem tepla pro vytápění a přípravu teplé vody pro rodinné domy. Při správném výběru čerpadla mohou být výhodné i pro chaty a chalupy.
Jak a podle čeho vybrat průtokový ohřívač vody?
Průtokový ohřívač je nejrychlejší a nejekonomičtější způsob, jak získat teplou užitkovou vodu. Využití najde v domácnostech i ve firmách, v hotelech a restauracích nebo ve veřejných budovách. Jaké parametry je nutné sledovat při výběru průtokového ohřívače?
Jak vybrat průtokový ohřívač vody? Důležitá je teplota vody, průtok i potřebný příkon
Průtokový ohřívač, je nejekonomičtější způsob přípravy teplé užitkové vody. Připravuje, ohřívá, teplou vodu pouze v momentu její spotřeby. Oprávněně jsou tedy všechny naše průtokové ohřívače zařazeny do energetické třídy „A“. Není tedy třeba žádná zásoba, která, ať již s jakkoliv kvalitní tepelnou izolací, v nádobě chladne a musí být průběžně dohřívána.
Jak často je potřeba ověřovat vodoměr?
Zákon nařizuje periodické ověřování vodoměrů, což mnozí provozovatelé někdy dosti podceňují. Na ověřovací lhůty je však třeba dávat dobrý pozor, protože domácnosti s neověřeným vodoměrem nemají povinnost platit faktury. Majitelé nájemních domů by si tak ve vlastním zájmu měli tyto lhůty hlídat.