Suchý vzduch může nejen za svědění pokožky a pálení očí. Jak vzduch v bytě zvlhčit?
30.09.2023
Pokud máte doma správnou vlhkost vzduchu, můžete si být jisti, že žijete ve zdravém prostředí. Přemíra vlhkosti, ale také nedostatečná vlhkost se totiž negativně odrazí na vašem zdraví. Pokud vás trápí suchý vzduch, můžete si pomoci nejen pokojovými rostlinami nebo elektrickými pomocníky. Zjistěte, jak mít doma optimální relativní vlhkost vzduchu.
Zjistěte, co znamená relativní vlhkost vzduchu
Ideální hodnota relativní vlhkosti vzduchu závisí na ročním období. V létě se pohybuje mezi 40 až 60 %, zatímco v zimě je o něco vyšší. Hovoříme o hodnotách v rozmezí 45 až 65 %. Relativní vlhkost je pojem, který označuje míru nasycení vzduchu vodní párou.
Vlhkost vzduchu by neměla být nižší, ale ani vyšší než uvedené hodnoty. Nízká, ale i vysoká vlhkost vzduchu se totiž negativně odráží na vašem zdravotním stavu i na prostředí, ve kterém žijete.
Obrázek: Sledujte vlhkost v interiéru
Jak se suchý vzduch podepisuje na vašem zdraví?
O suchém vzduchu se mluví tehdy, pokud se vlhkost vzduchu dlouhodobě pohybuje pod 40 %. Pokud je vzduch sušší jen několik dní, většinou to ani nepostřehnete. V případě, že tento stav trvá dlouhodobě, pocítíte to na svém těle.
Problémy, které způsobuje suchý vzduch:
- vysoušení sliznic dýchacích cest,
- náchylnost k infekčním a virovým onemocněním,
- alergické reakce,
- vysušená pokožka (komplikace zejména pro osoby, které trpí ekzémem nebo lupénkou, protože je pokožka napjatá a svědí),
- praskání rtů,
- pálení očí,
- neustálý pocit žízně,
- chrapot,
- celková únava,
- pokles výkonnosti.
Příliš suchý vzduch ale také způsobuje vysychání a rozklížení masivního nábytku a praskání lakovaných povrchů. Kromě toho zvyšuje také pravděpodobnost statické elektřiny, která přitahuje prach. V domácnosti se tedy usazuje více prachu, který je nebezpečný zejména pro alergiky.
Proč doma máte suchý vzduch?
Na nízké hodnotě relativní vlhkosti vzduchu se podepisuje celá řada faktorů. Suchý vzduch vás nejčastěji potrápí v zimě. Studený vzduch totiž nedokáže udržet vodní páru. O vlhkost se připravujete například:
- topením v kachlových, peletových nebo krbových kamnech,
- nesprávným a dlouhým větráním v zimě na ventilačku, kdy si do místnosti pouštíte studený suchý vzduch.
Obrázek: Suchý vzduch může mít na svědomí topení v krbu
Ani léto není zárukou optimálně vlhkého vzduchu. V létě vzduch zbavujete vlhkosti používáním klimatizace. Do vzduchu se díky chladivu sice dostává studený, ale za to suchý vzduch.
Ani vlhký vzduch není pro vaše zdraví prospěšný
Napadlo vás, že když je pro vaše zdraví suchý vzduch špatný, tak jej jednoduše zvlhčíte? Správná myšlenka! Ale nic se nemá přehánět. Převlhčený vzduch je totiž taktéž nevhodný pro vaši kondici.
Jestliže se vlhkost v obytné místnosti šplhá nad hodnotu 65 %, zpozorněte. Něco není v pořádku. Vlhkost se samozřejmě může nárazově zvýšit třeba při vaření nebo sprchování, ale neměla by být v místnosti dlouhodobě. Jak poznáte, že je u vás doma příliš vlhko?
- Špatně vám schne prádlo,
- na stěnách se objevují vlhké mapy,
- nejen v rozích místnosti, ale i v úzkých prostorách se tvoří plíseň,
- rosí se vám okna zevnitř,
- masivní nábytek „bobtná“,
- laminový nábytek se vzdouvá,
- cítíte zatuchlý vzduch,
- korodují vám kovové části nábytku.
Vlhký vzduch je rájem pro bakterie a plísně a negativně se podepíše také na vašem zdraví. Může vás trápit:
- onemocnění kloubů,
- nachlazení,
- chronická rýma,
- astma a další respirační onemocnění.
Obrázek: Vysoká vlhkost nahrává vzniku plísní
Jak vyzrát na vlhký vzduch?
Zvýšenou relativní vlhkost vzduchu můžete zredukovat několika způsoby:
- správné větrání – v zimě větrejte krátce a intenzivně, v létě klidně od rána do večera,
- pořiďte si ventilátor – zejména v koupelně by neměl ventilátor chybět, odvádí z místnosti vlhký vzduch,
- používejte digestoř – při vaření používejte digestoř a vařte v hrncích přikrytých poklicemi,
- nesušte prádlo doma – prádlo sušte buď venku, nebo v sušičce,
- pořiďte si odvlhčovač vzduchu – přístroj dokáže vzduch zbavit vlhkosti, nádobku na kondenzát je potřeba pravidelně vylévat.
Jak účinně a efektivně zatočit se suchým vzduchem?
Jestliže vás dlouhodobě trápí nízká vlhkost vzduchu, můžete udělat několik opatření, díky kterým vlhkost vzduchu zvýšíte.
Přirozené metody a babské rady pro zvlhčení vzduchu
Než sáhnete po elektronickém přístroji pro udržování stabilní vlhkosti vzduchu, můžete si vypomoct i vlastní důmyslností. Co stojí za vyzkoušení?
- Pokojové rostliny – pokud je správně a dostatečně zaléváte, mohou i pokojové rostliny zvlhčovat vzduch. Z mokrého substrátu a podmisky se totiž vypařuje voda.
- Odpařovače vody – uplatníte je v zimě. Na radiátor postavte nádobu s vodou, která se bude vlivem tepla odpařovat. Sáhnout můžete i po speciálních odpařovacích nádobách třeba z keramiky, které se zavěšují na radiátory.
- Vlhké hadříky nebo ručníky na topení – když v zimě topíte, položte na topení vlhké ručníky, které rychleji uschnou, a navíc odpařováním vody zvlhčí a provoní váš domov.
- Sprchování – při sprchování nezavírejte do koupelny dveře, nechte vlhkost, ať pronikne do celého domova.
- Vlhké záclony či závěsy – v létě do okna pověste vyprané a šetrně odstředěné záclony či závěsy. Zatáhněte je a nechte sluneční paprsky, aby odpařovaly vodu do místnosti.
- Váza s květinami – na slunné místo postavte vázu s vodou a květinami. Nechte vodu, ať se odpaří.
Elektroničtí pomocníci aneb zvlhčovače vzduchu
Pokud se vám babské rady neosvědčily nebo já váš problém závažnější, můžete si pomoci několika přístroji.
- Evaporační zvlhčovač – disponuje mokrými filtračními rohožemi, které nasátý vzduch zvlhčí a následně distribuují zpět do místnosti. Je vhodný i do větších místností. Říká se mu také zvlhčovač vzduchu s přirozeným odparem. Díky studenému odparu nemůžete místnost převlhčit. Výhodou je nízká spotřeba energie.
- Ventilátor se zvlhčovačem – k dostání jsou ventilátory s funkcí zvlhčování vzduchu. Jejich konstrukce disponuje nádobkou na vodu. Voda se mění v páru, kterou ventilátor rozhání do místnosti. Obvykle je možné, aby ventilátor i zvlhčovač vzduchu pracovaly nezávisle na sobě.
- Pračka vzduchu – vzduch v místnosti zvlhčuje přirozeně pomocí rotujících disků, které jsou částečně ponořené do vody. Výhodou pračky vzduchu je také čištění. Nečistoty ze vzduchu se usadí na mokrém povrchu a vlhký a čistý vzduch ventilátor rozvede do místnosti.
- Ultrazvukový zvlhčovač – pomocí ultrazvuku přeměňuje vodu na mikrokapičky, ze kterých vznikne mlhovina. Mlhovinou se pak zvlhčuje vzduch. Do těchto přístrojů se používá pouze měkká, destilovaná nebo převařená voda.
- Parní zvlhčovač – říká se mu též odpařovač. Vodu zahřívá topným tělesem a výsledná ochlazená pára se pak uvolňuje do místnosti. Přístroj je vhodný i do velkých prostorů. Nevýhodou je náročnost na spotřebu energie.
Obrázek: Ventilátor se zvlhčovačem Dalap MIST 40. Zdroj: Ventilatory.cz
Jak si v místnostech udržet stabilní vlhkost?
Pokud se rozhodnete vlhkost regulovat pomocí některého z elektrických pomocníků, chtějte pokročilejší přístroje, které umí automaticky reagovat na nízkou vlhkost v místnosti. Při zaznamenání nižších hodnot začnou se zvlhčováním, které automaticky ukončí, jakmile vlhkost dosáhne nastavené hodnoty.
Pro udržení vlhkosti je potřeba také pravidelně větrat. V zimě větrejte krátce a intenzivně. Větrejte nejméně 3krát denně po 5 minutách, a to tak, že otevřete okna dokořán. V létě můžete větrat celý den ventilačkou. K tomu můžete přidat i intenzivní větrání do kříže.
V případě, že se rozhodnete například v ložnici vzduch zvlhčovat rostlinami, nezapomínejte je správně zalévat. Jen tak mohou uvolňovat potřebnou vodu. Pomocí pokojových rostlin můžete vyřešit problémy s nízkou vlhkostí vzduchu i v pasivním domě.
Pokud chcete žít ve zdravém prostředí, snažte se udržovat vlhkost vzduchu na optimální úrovni. Předejdete tak zdravotním komplikacím i poškození vybavení.
Článek byl zobrazen 4646 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Klimatizace a vzduchotechnika

Jak mít doma příjemný chládek v parném létě a v zimě teplo
Kdo by nechtěl mít doma tepelný komfort po celý rok? V zimě pěkně teplíčko a v parném létě naopak příjemný chládek. Tepelná čerpadla Dimplex umí obojí: Dokážou nejen vytápět dům a ohřívat vodu nebo bazén, ale v létě také chladit a to mnohem elegantněji než klimatizační jednotky.

Máte alergii? Stále vám teče z nosu a očí? Máme řešení pro čerstvý vzduch bez prachu a pylů!
Ne, opravdu se nejedná o žádný vtip, ale o chytré technické řešení. KORASMART 1400 představuje stavebně jednoduchý a přitom efektivní způsob přívodu čerstvého vzduchu i při zavřeném okně, navíc bude vzduch předehřátý a díky účinným filtrům bez prachu a pylů. Konečně tedy existuje dostupné řešení pro každý dům a byt.

Jak vybrat klimatizaci?
Před výběrem konkrétního typu klimatizace je potřeba zvážit řadu aspektů, jako je počet klimatizovaných místností a jejich velikost, výkon klimatizace, spotřeba energie, hlučnost, způsob ovládání a pochopitelně také cena. Jak tedy vybrat tu nejlepší klimatizaci právě pro váš domov nebo kancelář?

Větrání v interiéru a jeho význam pro člověka
Možná se vám to nezdá, ale vědeckými průzkumy bylo dokázáno, že dostatek čerstvého vzduchu v interiéru má blahodárný vliv na lidské zdraví. Člověk je odolnější, více koncentrovaný, plný energie a soustředěný na práci. K tomu, abychom ráno „nastartovali“ své tělo k aktivitě tedy stačí opravdu málo – větrat!

Klimatizace do bytu, rodinného domu i kanceláře
Klimatizace už dnes nejsou žádným luxusem, ale stávají se běžným vybavením domů a bytů. Jejich posláním už není pouze ochlazovat, ale umožňují i další úpravy vzduchu, jako je jeho topení, ionizace, filtrace a čištění vzduchu. Moderní klimatizační jednotky nabízí společnost Tramonta Klima, která se zabývá jejich kompletní dodávkou, montáží i servisem.

Klimatizace, ta se bude hodit…
Příjemné klima v obytné místnosti bez ohledu na počasí je základem lidského komfortu. Zatím co vytápění je od dob vynálezu pece a krbu samozřejmostí, chlazení se v našich zeměpisných šířkách stává běžným teprve nyní. Tropická vedra zasahující v poslední době i střední Evropu napovídají, že klimatizovat bude brzy nejen komfortem, ale přímo nezbytností.

Turbowenty – nové siluety nad městem
Léta neúprosně ubíhají a podepisují se na našich nemovitostech. Přicházejí na řadu rekonstrukce a s tím spojená otázka. Jak zabezpečit kvalitně a efektivně izolační vlastnosti vytápěné nemovitosti? U nových staveb i rekonstrukcí je většinou hlavním cílem nejnižší spotřeba tepla, která se vedle zateplení řeší i utěsněním oken a vchodových dveří.

Rekuperace – i větrání musí být řízené
Čerstvý vzduch je jednou ze základních potřeb člověka. Jeho nedostatek může vést k únavě, bolestem hlavy nebo poruchám spánku. Především moderní budovy s velmi dobrým těsněním a izolací bývají nedostatečně větrané. Dnešní okna těsní téměř dokonale a přitom nás stále rostoucí ceny tepla velmi rychle odnaučují větrat otevřenými okny.