Vše o vytápění 7. – výběr radiátoru
29.01.2014
Při výběru nového radiátoru do domu či bytu se mnoho lidí zaměřuje především na design, protože chtějí, aby vkusně doplňoval interiér. Primární funkcí tohoto topného tělesa je však produkce tepla. Dnes naštěstí již existují takové radiátory, v nichž se spojuje obojí. Stačí si jen vybrat správný materiál, tvar a velikost radiátoru.
Radiátory v dnešní době patří mezi nejběžnější zdroje tepla v našich domácnostech. Pomocí radiátorů ohříváme vzduch v místnosti, kde jsou instalovány. Teplá voda je ohřívána v elektrickém nebo plynovém kotli, v kotli na dřevo, uhlí nebo tepelným čerpadlem. Výkon každého topného zařízení je závislý na materiálu, tvaru a povrchu. V dnešní době narazíme na rozsáhlou nabídku nejrůznějších modelů radiátorů a tak máme někdy problém zvolit ten správný, který by byl nejen výkonný, ale také zajímavý po estetické stránce. Radiátory jsou k dostání v různých provedeních i barvách a tak máme možnost sáhnout po klasických, designových i opravdu luxusních kouscích. To se však samozřejmě odráží na jejich pořizovací ceně. Zaměřit bychom se však měli na takové, které nám přinesou finanční úsporu i při vysokém výkonu. Mnohé moderní radiátory totiž bývají na úkor svého vzhledu ochuzovány na funkčnosti a jejich výhřevnost tak zdaleka neodpovídá našim požadavkům.
Článkové ocelové radiátory mohou mít 2 až 6 elementů. Foto: Isan
Typy radiátorů
Článkové (žebrové) radiátory
Článkové radiátory jsou dalším osvědčeným způsobem vytápění interiérů. Mají prakticky neomezenou životnost, které dosahují především díky robustní konstrukci a také použitím vhodného materiálu. Výkon článkových radiátorů je dán množstvím článků (žeber), přičemž jejich standardní počet lze dodatečně změnit. Je tedy možné si je sestavit do požadovaného výkonu i rozměrů. Vynikají vysokou účinností a oproti deskovým radiátorům mají jen malý hydraulický odpor. Jejich nevýhodou může být horší údržba.
Deskové radiátory pomalu vytlačují ty žebrové. Naopak žebrové radiátory často volí do interiéru fanoušci retro. Foto: Korado
Deskové radiátory
Tento typ radiátorů je v domácnostech velmi rozšířený, jde prakticky o nejpoužívanější typ, který se dá sehnat v desítkách základních rozměrů. Svými rozměry i designem jsou tak podstatně variabilnější, než radiátory článkové a každý si mezi nimi snadno vybere ideální variantu do svého interiéru. Jejich výhodou je tedy úsporné prostorové řešení, jednoduchý vzhled, snadná montáž i regulace a dlouhá životnost. Přirozená cirkulace vody zajišťuje rychlé ohřátí těchto radiátorů. Mají nižší hmotnost a tedy i menší vodní objem - výhřevnost je tak nepatrně horší než u článkových radiátorů. Vzhledem ke svému kompaktnímu provedení se velmi snadno čistí. Pořizovací cena deskových radiátorů je v závislosti na výkonu přijatelná.
Materiály radiátorů
Měděné radiátory
Materiálem, který bude i do budoucna kralovat mezi otopnými tělesy je měď. Je totiž skvělým vodičem tepla a měděné radiátory navíc mají tu výhodu, že nestárnou. Radiátory z mědi budou i za několik desítek let ve stejném stavu a budou mít stejnou kvalitu, jako při své montáži. Další výhodou je pak jejich variabilita – vyrábí se v rovném i rohovém provedení, mohou být různě zatočené a taky jsou k dostání v mnoha barvách. Díky jejich fyzikálním vlastnostem je možné je umístit i do vlhkých prostor. Bohužel za kvalitu se platí, proto se ceny měděných radiátorů pohybují dosti vysoko, jsou až dvakrát dražší než ocelové deskové radiátory. Váš domova s nimi však získá na originalitě a bude vyvolávat dojem luxusu.
Litinové radiátory
Jakousi klasikou mezi otopnými systémy jsou u nás litinové radiátory. Mezi jejich přednosti patří dlouhá životnost, odolnost vůči korozi a velký obsah vody. Zároveň však zaostávají v oblasti přenosu tepla, který je o něco horší, protože jejich povrchová teplota je přibližně o 4 stupně Celsia nižší v porovnání s teplotou vody.
Ocelové radiátory
Ocel je materiál, který vyniká dobrou vodivostí tepla. Pokud si pořídíte ocelový deskový radiátor, můžete se spolehnout, že za přijatelnou cenu získáte topné těleso vynikající dlouhou životností. Ocelové deskové radiátory tak v dnešní době patří mezi nejpoužívanější typy radiátorů. V případě použití tepelných čerpadel jsou ideální vícedeskové ocelové radiátory.
Deskový radiátor. Foto: Korado
Hliníkové radiátory
Hliník má jednu nespornou výhodu – dokáže teplo předávat mnohem rychleji, než ostatní materiály, z nichž se radiátory vyrábí. Kvalitní hliníkový radiátor dokáže předat teplo již od 35 stupňů Celsia, k dostatečné výhřevnosti jim tedy stačí o cca 10°C nižší teplota topné vody. Zároveň mají také nízký obsah vody a jsou proto vhodné pro nízkoteplotní zdroje tepla, jako jsou kondenzační kotle či tepelná čerpadla. Z tohoto důvodu se tyto typy otopných těles stále více na našem trhu prosazují. Za nevýhodu jsou považovány poměrně vysoké finanční náklady na pořízení. Také montáž je o něco náročnější, pro instalaci hliníkového radiátoru je třeba mít odborné znalosti. Tato činnost by tak měla být přenechána odborné firmě, aby bylo zamezeno případným problémům a nutnosti častých oprav.
Další typy radiátorů
Koupelnové žebříky
Velmi praktickým doplňkem každé koupelny jsou koupelnové žebříky, které využijeme především k vysoušení vlhka z koupelny, sušení ručníků či županů. Kromě své funkční stránky mají také stránku estetickou, dokážou totiž podtrhnout celkový vzhled koupelny. Prodávají se v různých rozměrech i barvách a objednat si můžete i koupelnový radiátor na míru. Topné žebříky fungují buď na elektrický provoz, nebo jsou kombinované – lze je připojit k centrálnímu vytápění a v letním období využívat pouze na elektrický ohřev. Koupelnové radiátory však nemusí mít jen tvar žebříku, na výběr jsou i elegantní topné stěny a panely, které koupelně dají zcela jiný rozměr.
Designové radiátory
Radiátory mohou v dnešní době být i takovým prvkem interiéru, který bude vzhledově rovnocenný s nábytkem či různými designovými doplňky. Designové radiátory mohou mít téměř jakýkoliv tvar, barevnost a mohou mít také neobvyklé umístění. Snadno si tak radiátor spletete s obrazem či lampou, v předsíni vás pak může zaujmout radiátor kombinovaný se zrcadlem či poličkou, zatímco v obývacím pokoji bude dominantním prvkem radiátor v dřevěném, mramorovém nebo třeba skleněném provedení. Designové radiátory umožňují jak vertikální, tak i horizontální uchycení. V současnosti není pro výrobce problém vyrobit radiátor lemující obloukovou stěnu, případně vysoký radiátor, který bude připevněn k úzké stěně. Fantazii se meze nekladou. Vždy je třeba myslet na to, aby byl designový radiátor nejen esteticky dokonalý, ale především, aby plnil svou funkci, tedy dobře vytápěl daný prostor.
Designový nástěnný radiátor Joy. Foto: Isan
Radiátory Collom a Solar jsou vhodné nejen do koupelny, ale také v ostatních místnostech nebo jako prostorový předel. Foto: Isan
Otopné lavice
Na chodby, k bazénům či do zimních zahrad se hodí otopné lavice. Jde o konvektor s krycí deskou, na kterou je možné si sednout. Prodávají se však i otopné lavice bez krycí desky. Tento druh radiátoru je možné využít také v místech, kde jsou velké prosklené plochy, protože jsou nenápadné a nechají tak okna vyniknout. Díky svým vynikajícím tepelným parametrům zaručují dokonalou tepelnou pohodu v místnosti.
Otopná lavice Licon
Olejové radiátory
Elektrický olejový radiátor je typem přímotopného zařízení. Skládá se z ocelových žeber, uvnitř kterých je olej. Jeho výhodou je, že začne hřát téměř ihned po zapnutí a díky olejové náplni, která má akumulační schopnosti, ohřívá vzduch ještě nějaký čas po vypnutí. Vzhledem k tomu, že v sobě mají zabudovaný termostat, je možné teplo v olejových radiátorech udržovat na požadované hodnotě. Některé modely jsou vybaveny také ventilátorem, který pomáhá efektivněji předávat teplo. Olejové radiátory mají nízkou spotřebu energie a jsou mobilní. Jsou tak skvělým zdrojem tepla pro chaty, chalupy, ale užitek udělají i v bytech během chladných dní mimo topnou sezónu. V současnosti se však vyrábějí i elektrické olejové radiátory s akumulací pro stálé vytápění, které se vyznačují hospodárným provozem, vysokým komfortem, akumulační schopností a jednoduchou montáží.
Olejové radiátory Conrad a Ardes
Výkon radiátorů
Na výkon radiátoru má vliv materiál, z něhož je vyroben a velikost - u článkových radiátorů pak množství článků. Výkon by se měl pohybovat mezi 60 až 100 watty na jeden metr čtvereční. Jaký výkon by měl radiátor mít, aby bezpečně vyhřál danou místnost, je možné si orientačně vypočítat. Potřebujeme znát výšku, délku a šířku prostoru, kde bude topné těleso umístěno. Tyto 3 rozměry je třeba mezi sebou vynásobit, čímž získáme objem místnosti. Tento výsledek vynásobíme 50W a dostaneme přibližný výkon radiátoru, který potřebujeme.
Aby radiátor dobře fungoval
- při výběru se zaměřujeme především na funkčnost, ne na design
- nejvyššího výkonu dosáhneme úhlopříčným zapojením radiátoru (vstup a výstup)
- radiátor by měl být osazen regulačními prvky (ventily)
- radiátory nezakrýváme záclonami ani závěsy, nepřistavujeme k nim nábytkem
- otopný systém pravidelně odvzdušňujeme, vzduch v soustavě může zvýšit spotřebu energie až o čtvrtinu
- jpa -
Další články z rubriky Vytápění
Jak fungují a kam se hodí topné koberce?
Vše o vytápění 6. – Kotle na tuhá paliva
Jak fungují akumulační kamna a kam se hodí?
Vytápění domácností pomocí LPG
Vše o vytápění 3. – Sálavé infrapanely
Článek byl zobrazen 57370 krát.
Diskuze k článku
Není radiátor jako radiátor
Hubert | 06.01.2017 13:15:52
Největší rozdíl mezi plechovými a litinovými radiátory není v účinnosti, ale v hlučnosti. Zkuste si spát u plechového radiátoru, u něhož se večer otevře termostatický ventil a začne do něho přitékat teplá voda z kotle – pak budete poslouchat nekonečné cvakání roztahujícího se plechu, který se oproti navařené vložce uvnitř radiátoru (zvyšující teplosměnou plochu a zvyšující tak jeho výkon) napíná mnohem rychleji, než chladnější vložka uvnitř. Litinové radiátory jsou nesmrtelné a pokud někomu nevadí pomalejší náběh teploty v místnosti (přichází v úvahu jen při zátopu na chalupách při příjezdu), tak se žádný rozdíl v trvale vytápěném prostoru nepozná (ať už finančně nebo pocitově). Jediný rozdíl při nákupu „nových“ plechových (ocelových) radiátorů je vysoká vstupní investice, nekonečné cvakání a poněkud rychlejší zátop ve vymrzlé místnosti – toť vše, nehledejte v tom vědu. Jsem instalatér, 20 let praxe.
Výběr radiátoru
Komprs | 18.11.2014 07:42:48
Sortiment radiátorů je dnes obrovský. Od litinových přes deskové až po designové. V současnosti ale nejvíce záleží na účinnosti těchto otopných těles. Proto se dnes do popředí zájmu dostávají konvektory a deskové radiátory X-Control s řízeným zatékáním. Samozřejmě, že záleží i na vzhledu, ale podívejte se, jak vypadají současné konvektory nebo X-Control. Myslím si, že dobře zapadnou do jakéhokoliv interiéru.
Kopecky | 26.02.2015 21:11:29
Mně se víc líbí ty konvektory. Mají moderní vzhled a svými úspornými vlastnostmi v budoucnosti nahradí funkci radiátorů. Jejich velkou výhodou je dobrá regulovatelnost a rychlý zátop. V systému s tepelným čerpadlem, které umožní reverzní chod, v létě ochlazují interiéry a nahrazují klimatizaci.Při výběru bych preferoval novou řadu konvektorů firmy Korado
Re: Výběr radiátoru
Tom | 05.06.2020 23:42:40
My se pristehovali do bytu kde jsou hlinikove radiatory Armatmetal a po 3 zimach musim pochvalit. Pry jsou v baraku uz 19 let a zatim bez potizi. Navic vypadaji fakt dobre. Ted stavime domek, tak vybiram co dat. Bud podlahovka nebo prave Armat, libi se nam ze je delaji na miru, takze mame volnou ruku.
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Voda, plyn a topení
Topení uhlím může být ekologické a levné
Návratem k topení uhlím řeší mnohé domácnosti stále zvyšování cen elektřiny a zemního plynu. Ministerstvo životního prostředí však chce přimět lidi k topení ekologičtějšímu. Podle jeho představ by se v kamnech mělo topit čím dál méně. Pro mnoho domácností je však uhlí nejlevnější variantou, a proto jím topí dále.
Jaké máme možnosti ohřevu vody
Život bez teplé vody si už, alespoň v naší evropské civilizaci a klimatických podmínkách, ani neumíme představit. Teplou vodu považujeme zkrátka za běžnou věc. Na začátku je ovšem voda studená a musíme ji nějak ohřát. Jaké jsou možnosti?
Radiátor na přání není už jen sen!
Jistě znáte z vlastní zkušenosti, že zboží je kolem nás mnoho a v různé kvalitě. Když však začnete něco konkrétního hledat, dá Vám to velkou práci, pokud to vůbec seženete. Nemluvě o finanční náročnosti. Je běžné koupit oděvy na přání, modní doplňky, obuv, nábytek, ale co třeba radiátory?
Instalace tepelných čerpadel Buderus
Tepelná čerpadla se stále více dostávají do popředí zájmu zákazníků hledajících technologii zaručující v současnosti, ale i budoucnosti nízké provozní náklady za vytápění a ohřev teplé či bazénové vody. Ve spolupráci technických specialistů značky Buderus s montážními firmami se realizovala řada instalací pro zákazníky, kteří neváhali a rozhodli se investovat do tohoto moderního zdroje vytápění.
Úspory topení pomocí regulace komínového tahu
Využití stabilizátorů komínového tahu (rychlosti větru) se po pětiletém působení firmy S.T.O. z Ostravy stalo víceméně běžným v řadě měst a obcí. Dosáhnout úspory přibližně 35% u topení pevnými palivy a kolem 15% při topení zemním plynem znamená návratnost investice na běžném rodinném domě během 2 - 3 let.
Obrazy, které topí a šetří – infratopení Wellina
Způsob vytápění domů a bytů v dnešní době určuje zejména cena energií a pořizovací náklady. Infratopení Wellina představuje účinný a dostupný způsob vytápění s nízkými provozními náklady a bezúdržbovým provozem.
Tipy pro domácnost, jak šetřit v energetické krizi automatizací
Ceny elektřiny a plynu rostou v posledních měsících před očima. Energie jsou tak právem tématem číslo 1. Obavy, co bude v zimě a po ní, panují v mnoha domácnostech. V očekávání tak zvažujeme, jak na energiích ušetřit, aby rána cenovou pálkou tolik nebolela. Jak tedy řídit energie, abychom spotřebovali méně?
Čas na změnu vytápění - snižte náklady až o 50% s infrapanely Wellina
Hledáte možnosti, jak uspořit náklady na vytápění a přitom si pořídit kvalitní vytápění, které nezabírá prostor a několik desítek let nebude vyžadovat opravy či revize? Řešením je infratopení Wellina rakouského výrobce Redwell Manufrakur GmbH.