SlideWood design zastřešení

Reklama

Jak využít solární energii doma a na zahradě?

Poslat upozornění na tento článek emailem Vytisknout článek

01.04.2011

Solární energie – dvě slova, která jsou v posledních letech skloňována ve všech pádech. A není divu. Neustálé zdražování energií a s tím spojených nákladů na bydlení nutí většinu z nás zamyslet se nad tím, jak je snížit. Ohřev vody, vytápění i světlo a elektřina vůbec, není toho málo. A právě solární energie může být výborným řešením a jedním z doplňkových náhradních zdrojů.

Co je to vlastně solární energie?

Jak už samotný název napovídá, jde o energii získanou ze slunečního záření. Slunce je nevyčerpatelným zdrojem energie a její využití je nenáročné a především šetrné k přírodě. Efektivita závisí samozřejmě na místě, ve kterém bydlíte. Ačkoliv podle průzkumů lze využívat sluneční energii po celém území naší republiky, více energie získáte, pokud bydlíte v horských oblastech a na místě s velkou intenzitou i délkou slunečního svitu. Vše závisí také na proměnlivosti počasí. Energii ze slunce můžeme využívat dvěma způsoby. První z nich je pasivní a známe jej všichni, koneckonců používáme jej již celá desetiletí ať už v podobě skleníků, zimních zahrad, nebo nově také v podobě prosklených fasád či tepelně akumulačních stěn. Pro bydlení a potřebný ohřev vody, vytápění nebo zisk elektrické energie je však potřeba energii získávat aktivně za pomoci dalších zařízení a to slunečních kolektorů nebo fotovoltaických modulů.


Průměrné roční sluneční záření na území ČR

"Podle dosavadních měření se délka slunečního svitu, kdy jsou bezmračné dny v ČR, pohybuje v hodnotách od 1400 do 1700 hodin za rok. Globální záření, které dopadá kolmo na 1m2 se pohybuje 1350 Wm-2. Z toho část se odrazí zpět do atmosféry a na zem pronikne kolem 800 - 1000 Wm-2."  Zdroj Revolt s.r.o.

Termické solární kolektory

Ploché kolektory

Termické solární kolektory známé také jako solární panely slouží především k ohřívání vody v domácnosti i v bazénu a k vytápění. Podle způsobu využití se můžeme setkat s plochými solárními kolektory kapalinovými nebo vzduchovými, které zachycují sluneční záření do absorbéru (nejčastěji jde o plochou desku s trubicemi), kde se záření přeměňuje na energii a za pomoci kapaliny se odvádí přímo ke spotřebě. Výhodou těchto systémů je docela jistě možnost nastřádané teplo akumulovat v zásobnících a následně jej v případě potřeby využít. Ovšem, mějte na paměti, že z hlediska úspory financí je výhodná pouze krátkodobá akumulace, při dlouhodobé dochází k tepelným ztrátám. Ploché kolektory jsou u nás velmi oblíbené a není divu, pyšní se životností až třicet let, téměř osmdesáti procentní účinností a úsporou více jak sedmdesáti procent. Před jejich nákupem, ale sledujte, jaký je jejich povrch. Pro co nejúčinnější absorpci slunečního záření se používá speciální černá barva nebo galvanické pokovení. Vybírejte taková zařízení, která disponují dutými zrcadly pro dosažení vyšších teplot, a zjistěte si, z jakého skla je systém vyroben. Sklo by vždy mělo být dostatečné pevné a nemělo by pohlcovat sluneční záření.


Plochý kolektor TS 300, S-solar

Bazénové kolektory

Vzhledem k tomu, že jsou tyto kolektory primárně používány k ohřevu vody v bazénu, patří mezi nejjednodušší typy. Chybí u nich ochranná skříň i skleněná deska a kolektor je tvořen pouze černou barvou natřeným absorbérem. I přes zdánlivou jednoduchost, je účinnost těchto systémů poměrně veliká. Rozhodně plně dostačující svému účelu.

Vakuové kolektory

Vakuové kolektory jsou ze všech typů termických kolektorů nejúčinnější, je u nich vykazována podstatně menší tepelná ztráta než u plochých kapalinových. Sluneční záření je zachycováno vakuovými trubicemi a přeměňováno na energii. Jejím působením pak dochází k odpařování kapaliny nebo alkoholu, která ve formě páry odchází do kondenzátoru, který ohřívá vodu nebo topení a následně je kapalina zchlazena a znovu odvedena do kolektoru. Pořizovací cena vakuových kolektorů je poněkud vyšší, ovšem vrátí se vám na maximální účinnosti a to i v zimních měsících, kdy není sluneční záření tak intenzivní. Jejich nevýhodou je docela jistě nemožnost ohřevu vody v bazénu i celková nevhodnost k ohřevu vody vůbec.


Vakuový plochý kolektor TS 400, S-solar

Fotovoltaické sluneční kolektory

Fotovoltaické kolektory jsou určeny pro přeměnu slunečního záření na elektrickou energii a fungují na principu fotovoltaického jevu, při němž dochází vlivem dopadu světla k pohybu elektronů a přeměně na stejnosměrný elektrický proud. Kolektory tvoří síť článků a ty mohou být buď monokrystalické (skládají se z jednoho krystalu) nebo polykrystalické z mnoha krystalů, které se od sebe liší mimo jiné tvarem i zabarvením, k dostání jsou také kolektory amorfní s amorfní křemíkovou vrstvou. U nás jsou nejčastěji používané kolektory s monokrystalickými články, jejichž účinnost se pohybuje kolem sedmnácti procent. Jednoduší na výrobu a zároveň i levnější jsou kolektory s polykrystalickými články, které ovšem nedisponují takovou čistotou materiálu. Jejich účinnost se pohybuje kolem čtrnácti procent. Amorfní články využijete spíše tam, kde nemáte problém s prostorem. Jejich účinnost je totiž podstatně nižší, ale s dostatečnou plochou se může předchozím dvěma typům vyrovnat. Oceníte u nich také poměrně nízkou pořizovací cenu. Dnes už není nutností při využívání fotovoltaického systému připojení k elektrické síti. Existuje takzvaný ostrovní fotovoltaický solární systém, který můžete využít i všude tam, kde není přístup k rozvodné síti. K jejich správnému fungování je nutné zapojení baterie, která uchovává energii na dobu, kdy nebude dostatečné sluneční záření. Přebytečnou energii však nelze dodávat do sítě, ani jí z ní v případě nedostatku získávat, jako je tomu u solárních systémů zapojených do sítě. A kolik energie, že použitím těchto systémů získáte? Z 1 m² panelu s monokrystalickými články získáte ročně až 100 kWh elektrické energie. A navzdory poměrně vysokým vstupním nákladům je návratnost již během prvních tří let provozu. Fotovoltaické panely můžete umístit jak na střechu, tak na fasádu domu. Těm s kvalitní krycí plochou z pevné desky nevadí změny počasí, neohrozí je ani sněhová nadílka, ani déšť, ani třeskutý mráz.

Správné umístění je základ

Pokud se rozhodnete pro pořízení solárního systému, pak mějte na paměti, že pro správné využití sluneční energie je nutná nejen dobrá poloha, ale také orientace střechy domu na jih a její sklon ideálně mezi 30 až 60 stupni pro celoroční provoz, pro letní postačí 30 stupňů a pro výhradně zimní pak volte sklon 60 stupňů. Pokud máte střechu orientovanou na jinou stranu, pak můžete nepříliš vhodnou polohu kompenzovat většími panely, eventuelně je lze nainstalovat na jižní fasádě domu. Bude se vám líbit nejen zajímavé řešení, které dodá vašemu domu neotřelý vzhled, ale také maximální využití slunečního záření v jarních a podzimních měsících. Velmi důležité pro účinnost solárního systému je technické provedení, izolace i jeho délka. Systém byste si měli nechat navrhnout odborníky přímo na míru. Ti totiž zohlední při jeho výběru a výrobě všechny důležité faktory. Zaměří se nejen na polohu vašeho domu, ale také na intenzitu i počet hodin slunečního záření, na četnost výskytu námrazy, která znamená tepelné ztráty, na problém stínění z okolí, vezmou v potaz předpokládanou potřebu ohřevu TUV i zda bude ohříván také bazén nebo jestli budete systémem i přitápět.

Výhody a nevýhody solární energie

Stále si nejste úplně jisti, zda do solárního systému investovat, či nikoliv? Pak vězte, že pokud se rozhodnete pro jeho instalaci, můžete využívat slunečního záření, které je na rozdíl od ostatních typů nevyčerpatelným zdrojem energie a nic vás jeho odběr nestojí. Ze solárních systémů můžete získat až sedmdesát procent teplé vody z celkové spotřeby domácnosti a až padesát procent tepla. Výhodou je docela jistě nenáročnost na údržbu a obsluhu i dlouhá životnost. V neposlední řadě se zasloužíte o zkvalitňování životního prostředí, především pak ovzduší. Nevýhodou těchto systémů je nemožnost jejich využití jako jediných a samostatných zdrojů tepla, vždy budete potřebovat ještě doplňkový zdroj energie, neboť sluneční záření není po všechny měsíce v roce stejné. Počítat musíte také s poměrně vysokou počáteční investicí, se kterou jsou spojeny také nutné úpravy na stávajících objektech i topných soustavách.

Připravila: Petra Martišková 

Článek byl zobrazen 15527 krát.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

Nenalezen žádný záznam

Kontextová reklama

  • Kvalitní nábytek české výroby

    Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
  • Domácí vodíková terapie ImunoH2!

    Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
  • Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů

    Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
  • Tepelná čerpadla Mach – Chameleon

    Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
  • Schody na zakázku od českého výrobce

    Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.

Další články na téma Alternativní a ekologické tepelné zdroje

Jak využít solární energii doma a na zahradě?

Jak využít solární energii doma a na zahradě?

Solární energie – dvě slova, která jsou v posledních letech skloňována ve všech pádech. A není divu. Neustálé zdražování energií a s tím spojených nákladů na bydlení nutí většinu z nás zamyslet se nad tím, jak je snížit. Ohřev vody, vytápění i světlo a elektřina vůbec, není toho málo. A právě solární energie může být výborným řešením a jedním z doplňkových náhradních zdrojů.

 
HEATROLL  radiátory budoucnosti

HEATROLL radiátory budoucnosti

Heatroll má svůj vlastní styl. Nekopíruje design standardních plechových nebo litinových radiátorů. Je to radiátor, který osloví všechny, kteří se chtějí odlišit a změnit vzhled svého interiéru. Především ty, co ocení technické výhody těchto typů topných těles.

 
Postavte si fotovoltaickou elektrárnu sami

Postavte si fotovoltaickou elektrárnu sami

Fotovoltaická elektrárna pro kutily znamená zajímavou úsporu v počátečních nákladech. Máte "zlaté ručičky"? Pojďme se podívat na instalaci na klasickou taškovou střechu. Uvidíte, že to je snadné?

 
Tepelná čerpadla na chalupě

Tepelná čerpadla na chalupě

Tepelná čerpadla jsou běžně používaným zdrojem tepla pro vytápění a přípravu teplé vody pro rodinné domy. Při správném výběru čerpadla mohou být výhodné i pro chaty a chalupy.

 
Designové radiátory a jejich pestré formy

Designové radiátory a jejich pestré formy

Designové radiátory pomalu ale jistě nahrazují ty staré, nevzhledné a často také zbytečně robustní. To ale neznamená, že na trhu nenajdete klasiku či retro, i zde můžeme hovořit o neobyčejném designovém zpracování, vhodném do moderní domácnosti. Designové radiátory můžou vypadat různě, proto si zde uveďme alespoň základní typy a formy. Váš výběr pak bude snadnější. A pokud si vůbec nevíte rady, zeptejte se rovnou zkušeného řemeslníka.

 
Podlahové vytápění - chytrá volba

Podlahové vytápění - chytrá volba

Každý člověk vnímá teplo jinak. Rozhodující pro osobní tepelnou pohodu je teplota vzduchu v místnosti. Čím rovnoměrněji je vzduch zahřátý a čím vyšší je podíl sálání při předávání tepla z topného systému, tím dříve člověk začne vnímat teplotu okolí jako příjemnou. Na rozdíl od všech ostatních topných systémů podlahové vytápění využívá přirozeného sálání tepla. Podlahové vytápění PEDOTHERM má při předávání tepla sálavý podíl vyzařování okolo 60%.

 
Topí nebo chladí – chytré radiátory Licon

Topí nebo chladí – chytré radiátory Licon

Při výstavbě domu či bytu nebo jejich rekonstrukci je výběr vhodného systému vytápění zcela zásadní. Najít takový systém, který nám zajistí dostatečnou tepelnou pohodu, sníží spotřebu energie a navíc je šetrný k životnímu prostředí, nemusí být vždy jednoduché. Takovéto moderní energeticky úsporné vytápění zajišťují právě nízkoteplotní otopné soustavy s účinnými konvektory Licon.

 
Současné radiátory již nejsou jen fádní desky pod oknem

Současné radiátory již nejsou jen fádní desky pod oknem

Ty tam jsou doby, kdy radiátor kazil celkový dojem z celé místnosti. V současné době se stále častěji objevují na trhu designové radiátory, které nabízejí nejen různorodý design, ale také méně tradiční materiály.

 

Zpět na předchozí stránku

Aircool Vytápění partner

Reklama

Náš tip

Aku vyvětvovací pila a plotostřih

Husqvarna 120i. Vyvětvovací pila a plotostřih s dosahem až 4 metry s výkonem benzinového stroje.

 

ŠIKMÉ A OBLOUKOVÉ PLISÉ ROLETY

Plisé lze zhotovit i v atypických tvarech. Ve většině případů jej lze na rozdíl od atypických hliníkových žaluzií kompletně stahovat a vytahovat.

 

BEZÚDRŽBOVÝ PLASTOVÝ PLOT Z „TRAPLASTU“

Nemáte zatím žádnou zkušenost s plastovými plotovkami z materiálu Traplast™? Prohlédněte si plastovou plotovku ve vybrané barvě a zakončení hlavy! Objednejte si vzorek zdarma.

 

UMĚLÝ "ŽIVÝ" PLOT a ZÁSTĚNY

Umělé zelené stěny jsou skvělým řešení pro ty, kteří potřebují rychle a efektivně vytvořit optický nebo hlukový předěl od sousedů, rušné ulice nebo vytvořit zajímavý zahradní prvek.

 

MAMUT GLUE DISPER FIX

Kvalitní, rychlé a spolehlivé lepidlo využijete v dílně, domácnosti, garáži nebo i na pracovišti. Lepí většinu materiálů jako je dřevo, beton, kov, kámen apod.

 

NEVIDITELNÝ OBRUBNÍK

Neviditelný plastový obrubník je vhodný k zamezení prorůstání trávy nežádoucím směrem. Velmi odolný plast, který vydrží i opakovaný přejezd travní sekačkou.

 

Olivová servírovací prkénka

Servírovací kuchyňská prkénka z olivového dřeva. Široký výběr prkének s  nádhernou kresbou dřeva. Ruční výroba z dílny italského řemeslníka. 

 

Reklama

Reklama

Firmy z oboru

KVALITNÍ TEPELNÁ ČERPADLA MACH

Chcete tepelné čerpadlo, které Vás nezklame dlouhá léta? Kontaktujte nás! Navrhneme, vyrobíme, nainstalujeme a postaráme se o Vás, již od roku 1996.

REVEL od 1994 - TOPNÉ SYSTÉMY na klíč

Projektová dokumentace, cenová nabídka, podlahové topení/chlazení, příprava teplé vody, TEPELNÉ ČERPADLO vzduch-voda. Komplexní i dílčí řešení.

KORADO - český výrobce radiátorů

Otopná tělesa pro vás vyrábíme už více než 50 let. V našem portfoliu najdete nejen radiátory RADIK ale i koupelnové žebříky, designová tělesa, konvektory a rekuperace.

Nejčtenější z této rubriky

Vaše nápady: Stavba zahradního krbu I.

Vaše nápady: Stavba zahradního krbu I.

Posezení u zahradního krbu je aktuální již v tomto období. My vám přinášíme podrobný návod na jeho stavbu na základě zkušenosti našeho čtenáře.

 

Teplo chytře

Teplo chytře

Ekonomické stavby jako první z velkých stavitelů zavedly masivní podporu vytápění pomocí tepelných čerpadel. Na důvody tohoto rozhodnutí jsme se zeptali generálního ředitele společnosti pana Davida Mencla a manažera projektu pana Martina Protivy.

 

Venkovní ohniště - koupit hotové nebo vyrobit svépomoci?

Venkovní ohniště - koupit hotové nebo vyrobit svépomoci?

Ohniště je oblíbenou součástí venkovního sezení. Kdo negriluje nebo alespoň neopéká párky, jako kdyby vůbec nebyl. Mít zahradu bez ohniště je obrovská škoda, zejména pro domácí kutily, kteří si jej hravě sestaví i sami. A ti méně zruční si můžou vybrat z široké nabídky ohnišť v obchodech.

 

Teplovodní vs. elektrické podlahové vytápění – výhody a nevýhody jednotlivých typů

Teplovodní vs. elektrické podlahové vytápění – výhody a nevýhody jednotlivých typů

Podlahové vytápění řadíme jednoznačně ke komfortním typům vytápění bytů a domů. Má mnohé výhody, mezi nimiž je i úspora energií, a to je v dnešní době prioritní. Z hlediska rozložení otopných těles v místnostech a rozložení teploty vzduchu v interiéru má právě podlahové topení nejlepší možnosti. Podlahové vytápění řadíme mezi velkoplošné sálavé typy vytápění.

 

Vše o vytápění 7. – výběr radiátoru

Vše o vytápění 7. – výběr radiátoru

Při výběru nového radiátoru do domu či bytu se mnoho lidí zaměřuje především na design, protože chtějí, aby vkusně doplňoval interiér. Primární funkcí tohoto topného tělesa je však produkce tepla. Dnes naštěstí již existují takové radiátory, v nichž se spojuje obojí. Stačí si jen vybrat správný materiál, tvar a velikost radiátoru.

 

Malá domácí větrná elektrárna

Malá domácí větrná elektrárna

O tzv. alternativních zdrojích elektrické energie se stále více mluví (ale už mnohem méně se v tomto směru dělá). Mají mnoho zarytých příznivců i neméně zarytých odpůrců. Totéž se týká i větrných elektráren. My se teď však nebudeme zabývat velkými větrnými elektrárnami, ale pouze těmi malými pro domácí použití.

 

Je libo klobásky z domácí udírny?

Je libo klobásky z domácí udírny?

Máte rádi domácí klobásky? A co třeba uzený sýr? Že ano? Pak by možná nebylo od věci popřemýšlet nad domácí udírnou. Stačí k tomu poměrně nevelká zahrádka, nějaký ten materiál a trocha zručnosti.

 

Vybíráme elektrický bojler – inteligentní bojler ví, kdy se chodíme koupat

Vybíráme elektrický bojler – inteligentní bojler ví, kdy se chodíme koupat

Chceme-li mít teplou vodu k dispozici okamžitě a v dostatečném množství, musíme si správně vybrat způsob, kterým ji budeme ohřívat. Efektivní a bezproblémový ohřev vody zajistí elektrické bojlery, které v současnosti patří mezi vůbec nejžádanější metody ohřevu vody. Dnes již existují i inteligentní bojlery, které si vaši spotřebu vody pamatují a šetří vám peníze.

 

Další z této rubriky

Chcete topit levněji a bez námahy?

Chcete topit levněji a bez námahy?

V současné době je snahou každého majitele úspora provozních nákladů, mezi které patří i náklady na vytápění. Chcete i Vy šetřit bez námahy? Úsporným a ekologickým zdrojem vytápění jsou tepelná čerpadla. Mezi kvalitní tuzemské výrobky patří tepelná čerpadla Mach s patentovanou technologií zdvojených výparníků. O rozhovor jsme požádali ředitelku společnosti Tepelná čerpadla Mach, s.r.o. paní Ing. Barboru Machovou.

 

Infrapanely hřejí jako slunce

Infrapanely hřejí jako slunce

Infračervené topné panely neboli infratopení je předmětem mnoha diskuzí a zájmu široké veřejnosti už delší dobu. Klasická kachlová kamna jsou dodnes zdrojem tepla, který pracuje na základě infračerveného sálání. První centrální vytápění znali už staří Římané. Pracovalo na bázi teplovlnného topení s ohledem na přírodní způsob života a zdravého bydlení. Jak v současnosti obstojí nejpoužívanější systémy topení proti infratopení?

 

10 tipů, jak ušetřit v topné sezóně

10 tipů, jak ušetřit v topné sezóně

Babí léto je pryč, a tak je dobré začít myslet na nadcházející topnou sezónu. Jak za topení ušetřit co nejvíc a zároveň mít doma příjemnou pohodu? Dost pro to můžete udělat vy sami, a to bez větší námahy.

 

Vyvracíme mýty o uhlí

Vyvracíme mýty o uhlí

Dnešní doba, je ve znamení ochrany životního prostředí. To je zajisté chvályhodné. Ale ekologický postoj je v některých otázkách využití fosilních paliv a zejména uhlí nespravedlivě přísný a nepřesný. V tomto článku se podíváme na tyto účelové polopravdy týkající se uhlí.

 

3 zásady, na co si dát pozor v chladných zimních dnech

3 zásady, na co si dát pozor v chladných zimních dnech

Období chřipek, všichni kolem vás smrkají a kašlou… Na co si dát pozor, kromě dodržování hygienických pravidel, abyste se rovněž nerozstonali? Myslete na své zdraví a nedovolte nachlazení, aby vás minimálně na několik dní „položilo do postele“!

 

Jaké radiátory zvolit právě do vašeho interiéru?

Jaké radiátory zvolit právě do vašeho interiéru?

Zvažujete výměnu stávajícího systému topení? Rozhodli jste se investovat do radiátorů? Potom jsme si právě pro Vás připravili takový malý souhrn, který Vám může s výběrem pomoci.

 

Krby BeF Home: S žárem v srdci, vstříc budoucnosti

Krby BeF Home: S žárem v srdci, vstříc budoucnosti

Technologie moderního bydlení se za poslední dvě dekády proměňují k nepoznání. Moderní stavby dostaly mozek, který řídí všechny všechny jejich funkce, jsou efektivnější a úspornější. K mozku ale patří i srdce, kterým je například krbová vložka s živým, opravdovým ohněm.

 

Kolik můžete ušetřit při využití dotací na domácí fotovoltaickou elektrárnu?

Kolik můžete ušetřit při využití dotací na domácí fotovoltaickou elektrárnu?

Fotovoltaika pro rodinný dům je dnes hojně používaný pojem a s ním se pojí i dotace na fotovoltaiku. Jistě jste už přemýšleli nad tím, zda by se vám vyplatilo do solární elektrárny investovat, ale má to vůbec smysl? Vyplatí se všechno to papírování, zařizování a řešení?

 

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

TureckoDovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.