Fotovoltaické systémy
20.05.2007
Solární systémy mezi ekologické zdroje energie již pronikly a uplatnění při stavbách budov nachází stále častěji. Využívají se k vytápění i ohřevu vody, ale trochu stranou zůstává jiný fenomén – vlastní výroba elektřiny ze světla pomocí fotovoltaických systémů.
Slunce přímo do zásuvky
Proces ve fotovoltaických panelech probíhá trochu jinak než u známějších solárních panelů. Rozdíl je v tom, že solární panely energii kumulují a pak ji postupně vydávají zpět formou tepla. Fotovoltaický systém pracuje na principu vzájemného působení slunečního záření a hmoty. Vlivem fyzikálních pochodů dochází k pohlcování fotonů a uvolňování elektronů a důsledkem toho vznikají v polovodiči volné elektrické náboje známé jako „elektron díra“. Tak se světlo dopadající na povrch panelu změní na elektřinu, která je ze solárního článku přes měnič přiváděna do akumulátoru nebo ke spotřebiči.
Tam kam nevedou dráty
První variantou využití fotovoltaických systémů je takzvaná „Síťová verze“. Ta je určena spíše pro větší objekty nebo obce, kdy je do sítě dodávána elektřina získaná z fotovoltaických panelů. Při tomto zapojení je stejnosměrné napětí přeměněno pomocí měniče na napětí střídavé, které je dále distribuováno ke spotřebičům.
Druhou možností pro odlehlé objekty je „Ostrovní systém“. Vyrobená energie je soustředěna do akumulátorů, ze kterých je elektrická energie dle potřeby distribuována ke koncovým spotřebičům. Oproti síťové verzi tento vyžaduje systém navíc solární baterie, které uchovají vyrobenou energii na dobu, kdy není dostatek slunečního svitu (například v noci).
Využití fotovoltaického systému najde uplatnění všude, kde není možnost se napojit na přípojku elektrické energie nebo tam, kde by se vybudování elektrické přípojky nesmírně prodražilo. Chataři, chalupáři, karavanisté, pro ně jsou fotovoltaické systémy možným řešením.
Energie ze střechy nebo okna
Základní podmínkou pro instalaci fotovoltaického systému je celodenní sluneční svit bez stínících překážek a orientace plochy směrem na jih, s desetistupňovým vychýlením na západ. Velmi vhodná je sedlová střecha, díky níž se dá ušetřit část nákladů na konstrukci potřebné k polohování panelu do 45 stupňů. Kladem montáže na střechu je přirozená ochrana přede zcizením a minimálním zásahu do střešní konstrukce. Proti hovoří složitější instalace, údržba a omezený prostor pro montáž větších výkonů.
Fotovoltaické panely lze zaintegrovat přímo do stavby, buď formou hydroizolačních fólií nebo montáží střešních oken. Instalování slunečních článků na fasádu objektu působí velmi esteticky a zvláště v letních měsících stavbu chrání před přehřátím.
Sníh sníží účinnost panelů
Po celých třicet let, na kolik se odhaduje doba jejich životnosti, fotovoltaický systém vyžaduje minimální údržbu. Pouze v zimním období, kdy klesá intenzita slunečního svitu, úměrně klesne i účinnost fotovoltaického systému. Pokud jsou solární panely instalovány s menším sklonem (malý úhel vzhledem k horizontální rovině), pak je nutné během provozu elektrárny odklízet z povrchu solárních panelů. Jinak během roku se panely čistit nemusí, protože déšť se o očistu postará sám.
Elektřina vyrobená fotovoltaickým systémem je absolutně nejčistší energie bez vedlejších zplodin, kouře a hluku. Podle odborných výpočtů metr čtvereční fotovoltaické plochy vyrobí ročně přibližně 135 kWh elektrické energie, což představuje přibližně dva a půl metráku uhlí. A to už je v rozpočtu i ovzduší pořádně znát.
Autor: Irena Forejtová
Foto: archiv firem Ecosystem, Poulek Solar
Články s podobnou tématikou
Moderní dům - ekodům
Slunce hřeje a svítí zadarmo
Pasivní nebo nízkoenergetický dům
Článek byl zobrazen 10733 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Alternativní a ekologické tepelné zdroje

Celosvětová energetická soutěž Energy Globe Award
Ekonomická krize donutila Čechy znovu se stát národem kutilů. Pokud se jim svépomocí podaří něco vyrobit a přitom ušetřit peníze, mají šanci vyhrát cenu v celosvětové soutěži Energy Globe Award. Soutěž patří k nejprestižnějším oceněním v oblastech přínosu k ochraně životního prostředí a úspor energie.

Teplo chytře
Ekonomické stavby jako první z velkých stavitelů zavedly masivní podporu vytápění pomocí tepelných čerpadel. Na důvody tohoto rozhodnutí jsme se zeptali generálního ředitele společnosti pana Davida Mencla a manažera projektu pana Martina Protivy.

POROTHERM Si nabízí cestu k úsporám nákladů na vytápění
Letos nám ceny energií opět otevřou peněženky o trochu více. Tomu odpovídá i zvyšující se zájem o tuto problematiku zejména při navrhování rodinného domu.

Úsporné radiátory pro život
Na trhu se objevila nová značka radiátorů Optimized Convection vyráběná společností Licon Liberec. Jedná se o novou generaci podlahových konvektorů – radiátorů - s jedinečným technickým řešením, kde je použita celá řada inovativních prvků.

Dotace na vytápění až 190 000 Kč. Ověřeno!
Program státních dotací Zelená úsporám nabízí možnost získaní dotací pro různé druhy vytápění rodinných domů až do výše 95 000 Kč. Správnou kombinací systémů vytápění lze však dosáhnout na dotaci až 190 000 Kč. Dotace se vztahuje na vysoce úspornou a efektivní kombinaci vytápění tepelným čerpadlem a solárním systémem.

Kdo by nechtěl ušetřit za topení?
Dnes se všechno točí kolem ekonomiky a peněz. Nabízí se vysoce efektivní forma zhodnocení finančních prostředků tím, že s použitím dostupných technologií radikálně snížíme náklady na spotřebu energií, jejichž cena nezadržitelně stoupá. Naštěstí existují moderní a technicky vyspělá tepelná čerpadla, která dokáží úspěšně tento problém řešit, pokud vám je navrhne a nainstaluje zkušená firma.

Jaké tepelné čerpadlo je pro váš dům nejvhodnější?
Vybrat pro dům správné tepelné čerpadlo není jednoduché. Pokud jste se touto otázkou již zabývali, víte, že každý dodavatel na to má jiný názor. Přinášíme několik základních rad, s jejichž pomocí si můžete sami snadno zjistit, které tepelné čerpadlo bude pro váš dům nejlepší volbou. Při výběru tepelného čerpadla je důležité si uvědomit, že cílem není „mít doma tepelné čerpadlo“ ale „mít nízké provozní náklady“ a podle toho správnou technologii vybírat.

Dokonalé tepelné čerpadlo může být i krásné
Seznamme se s unikátním systémem tepelných čerpadel nové generace s plně automatizovaným provozem, v elegantní¬m designu, tichým chodem a dalšími poutavými vlastnostmi.