Řízené větrání se stává nutností
26.10.2019
V návaznosti na snižování energetické náročnosti staveb se řízené větrání stává nezbytným ve všech druzích výstavby, především však pro bydlení, ať již v bytových nebo rodinných domech.
Do popředí zájmu se dostává moderní a vysoce efektivní využití lokálních – decentrálních rekuperačních jednotek. Mezi jednotlivými typy jsou však značné rozdíly, které se projevují především v jejich účinnosti, užitných vlastnostech, nárocích na obsluhu a údržbu.
Pro své výborné parametry a vybavení provozními vlastnostmi je už 6 let na našem trhu úspěšně využíván typ DIMPLEX DL 50WA, WE a WH z produkce Glen Dimplex Group.
Předně je potřeba uvést, že se nejedná o výrobek, obsahující keramickou vložku, který střídavě
v krátkých intervalech cykluje a procházející vzduch se ohřívá nebo ochlazuje.
Jednotky DIMPLEX jsou stejně jako centrální rekuperace, vybaveny protiproudým křížovým výměníkem, přes který se dvěma ventilátorky řízeně prohání vnitřní a venkovní vzduch. Množství vyměňovaného vzduchu lze nastavit v rozmezí od 10 do 55 m3/hod., přičemž účinnost předávání tepla se pohybuje až do hodnoty 87%.
Významnou předností je velmi tichý provoz, kdy při nejčastěji užívaném 1. stupni, tj. 15 m3/hod, měřená hlučnost dosahuje téměř neslyšné hodnoty akustického tlaku, ve vzdálenosti 1 metr jen 17dB(A)! Proto se s úspěchem instalují i do ložnic, kde naprosto neruší.
Jednotka je vybavena výměnnými filtry. Pro nasávaný vzduch F7, pro odváděný vzduch G4, což oceňují především alergici, pro které je to ochrana proti pylům a jiným jemným prachovým částicím.
Proti omezení tepelných mostů přes obvodovou stěnu mezi vnitřním a venkovním prostředím, je tělo rekuperační jednotky vyrobeno z extrudovaného polystyrénu s vysokým tepelným odporem, který vylučuje vznik tepelného mostu. Celý prostup obvodovou stěnou je přes tepelně izolační tubus, do kterého se jednotka zasouvá a tvoří pak jeden, skvěle izolovaný celek, který zajišťuje mimo tepelnou izolaci také akustický útlum vnějšího hluku v úrovni 56 dB(A), proto se s výhodou instalují do stěn, orientovaných k hlučným komunikacím, případě železnici.
K plně automatickému řízení výkonu větrání slouží vestavné „čidlo kvality vzduchu“, které samo spustí nebo vypne provoz rekuperace podle toho, jaká je úroveň koncentrace CO2 v místnosti a s tím zpravidla související i vlhkostí vzduchu.
Vyřešen je i odvod kondenzované vzdušné vlhkosti, který je odváděn vyspádovaným sběračem do vnějšího prostředí na vnější okapničku, odkud mimo stěnu kape na zem. Výhodou je rovněž možnost dálkového bezdrátového ovládání až 6-ti jednotek jedním ovladačem.
Signalizace potřeby výměny filtrů je vhodným upozorněním pro zdravotně bezproblémový provoz.
Uživatelé oceňují možnost nastavit v letním období jednosměrný provoz, kdy ve večerních a nočních hodinách se přes jednotku nasává do místností „chladnější noční vzduch“, který se akumuluje, aby se ráno zavřela ventilační křídla oken a chlad se uchoval až do odpoledních hodin. Je to taková velmi jednoduchá „klimatizace“ prakticky zdarma.
Nejdůležitější je provoz v zimním období. Znehodnocený vzduch se musí nahradit čerstvým, přičemž snahou je, aby teplo z odvětrávaného vzduchu se neztratilo, ale vrátilo se s čerstvým vzduchem zpět do místnosti nebo domu. Jenže s tím vzduchem, který se odvádí, odchází rovněž nechtěná vlhkost, aby nekondenzovala na chladných místech v interiéru. To je správný princip, ale jsou -li venkovní teploty pod 0°C, může přiváděný venkovní vzduch způsobit, že na výměníku kondenzovaná vlhkost zamrzne a jednotka by se stala neprůchozí.
Rekuperační jednotky DL 50 jsou zajištěny proti zamrzání kondenzátu ve výměníku následovně:
U jednotek v provedení WA a WE je ve výměníku čidlo, které v případě zamrzání kondenzátu zastaví přívod mrazivého vzduchu. Odcházejícím vnitřním teplým vzduchem se výměník odmrazí a kondenzát odteče z jednotky. Následně se přívod venkovního vzduchu obnoví.
U jednotek WH je integrováno na vstupu venkovního vzduchu topné tělísko, které při poklesu teploty nasávaného vzduchu pod 0°C začne vzduch přihřívat, při teplotě pod -10°C topí naplno s výkonem 200 W a větrání probíhá nepřetržitě.
Výhodu této jednotky je možnost osazení jak do novostaveb, kdy se při vyzdívání obvodových stěn vynechá čtvercový otvor pro usazení hranatého tubusu. Do stávajících obvodových stěn provedených z tvrdých materiálů, jako jsou cihelné zdi nebo různé panely, třeba i betonové, využívá se k dodatečnému provedení otvoru vrtací souprava, kterou se „vyvrtá“ kruhový otvor o průměru 30 cm, do kterého se pak vkládá kruhový teleskopický tubus a do něj pak vlastní válcové těleso rekuperační jednotky. Je vždy výběr mezi hranatým nebo kruhovým tubusem, který je součástí kompletní sestavy a zahrnut v ceně.
Délka celé sestavy je variabilně přizpůsobivá podle tloušťky obvodové stěny vč. případné izolace do 53, resp. 64 cm.
Dalšími výhodami jsou:
- možnost programování intervalů výměny filtrů, podle úrovně znečistění ovzduší
- volba pouze odvádění vzduchu ven, nebo pouze nasávání z venku dovnitř
- programování denního a nočního režimu
- programování doby větrání
- programování osvětlení displeje denní nebo noční zhasnutí
- nastavení jasu displeje
- programování citlivosti čidla kvality vzduchu (CO2)
- dálkové bezdrátové ovládání jednotlivých jednotek, nebo skupinové až 6 ks jedním
ovladačem
- velice snadná údržba a čistění
- minimální provozní spotřeba elektrické energie
- každá jednotka pracuje samostatně, podle toho kde a kdy je to potřeba.
Více informací o lokální rekuperaci Dimplex ZDE.
Rekuperační jednotky DIMPLEX dodává: TERMO KOMFORT Brno, www.dimplex.cz.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 3921 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Klimatizace a vzduchotechnika
I vzduch potřebuje údržbu
Nároky na čistotu neustále stoupají. Používají se dokonalejší pračky, myčky nádobí, vysavače... Mnozí lidé si však stále neuvědomují, že důkladnou očistu a úpravu potřebuje i vzduch, který dýchají.
Máte alergii? Stále vám teče z nosu a očí? Máme řešení pro čerstvý vzduch bez prachu a pylů!
Ne, opravdu se nejedná o žádný vtip, ale o chytré technické řešení. KORASMART 1400 představuje stavebně jednoduchý a přitom efektivní způsob přívodu čerstvého vzduchu i při zavřeném okně, navíc bude vzduch předehřátý a díky účinným filtrům bez prachu a pylů. Konečně tedy existuje dostupné řešení pro každý dům a byt.
Jak fungují ochlazovače vzduchu a kdy jsou lepší než klimatizace?
V letních vedrech je jakékoliv ochlazení vítané. Ovšem ne každý snese klasickou klimatizaci. Dobrou alternativou jsou ochlazovače vzduchu, které jsou jakýmsi kompromisem mezi ventilátorem a klimatizací.
Větrání v interiéru a jeho význam pro člověka
Možná se vám to nezdá, ale vědeckými průzkumy bylo dokázáno, že dostatek čerstvého vzduchu v interiéru má blahodárný vliv na lidské zdraví. Člověk je odolnější, více koncentrovaný, plný energie a soustředěný na práci. K tomu, abychom ráno „nastartovali“ své tělo k aktivitě tedy stačí opravdu málo – větrat!
Sezóna absorbérů vlhkosti s příchodem jara nekončí
Těšíte se již na příchod teplých jarních dnů? Chystáte se uložit „vypotřebované“ absorbéry vlhkosti do sklepa nebo skříně? Myslíte si, že jaro a léto jsou měsíce, kdy pohlcovače vlhkosti nepracují? Na tyto otázky se vám pokusíme odpovědět a přidáme ještě něco navíc…
Stropní ventilátory s funkcí reverzace užijete v létě i v zimě
V povědomí lidí panuje názor, že službu stropních ventilátorů využijeme jen pro letní sezónu a s jejím koncem ztrácí své kouzlo a hlavně užitek. Není tomu tak. Stropní ventilátory s funkcí reverzace výborně využijete i v zimním provozu a ještě k tomu ušetříte až 10 procent energie na vytápění. Jak je to možné?
Jak řešit větrání v nových i modernizovaných domech?
Bolavým místem současné výstavby je špatný vnitřní vzduch. Při závodech za největším snížením potřeby energie se zapomnělo, že lidé v domech také dýchají. I když se to už ví, vzduch v těsných a uzavřených domech se tím nezlepšil. Projektant, který cítí s bydlícím, by měl v první řadě a bez ústupků vyřešit větrání. A až pak úsporu energie, ochranu tepla a další věci.
Trvalé, tiché a samočinné větrání bytů a bytových domů
Dospělý člověk vdechuje denně asi 20 m3 vzduchu. V nevětraném prostředí s nedostatkem kyslíku tento objem rychle roste a tělo o to intenzivněji vstřebává vzdušné toxické látky a prach. Roste tepová frekvence, dostavuje se únava, později nemoci. Říká se tomu „syndrom nemocných budov“. Řešením je kvalitní a zejména nepřetržité větrání. Měli bychom naň myslet na prvním místě.