Jsou zdravější ventilátory nebo klimatizace?
28.06.2019
Pomalu, ale jistě, začaly nejteplejší měsíce, na které se všichni tolik těšíme. Letní počasí je skvělé, když můžeme vyrazit k vodě, už méně nás ale těší, pokud musíme sedět v kanceláři nebo z jakéhokoliv důvodu trávit čas doma. V takovém případě je potřeba myslet na to, jak se adekvátně zchladit, protože nadměrné horko může mít zásadní vliv na náš organismus. Klimatizace často působí řadu potíží díky vysušování vzduchu, proto pro mnohé z nás může být lepším pomocníkem kvalitní ventilátor.
Mezi nejvíce rizikové skupiny patří v letních parnech malé děti, starší osoby a lidé se zdravotními problémy, jako je nadváha a nemoci kardiovaskulárního systému. Nejhůře působí na lidi vedra ve větších městech, kde ruku v ruce s nimi přichází také zhoršená smogová situace. Moderní technika nabízí různé možnosti, jak se extrémním vedrům bránit, přitom ale stále celosvětově statisticky stoupá množství úmrtí způsobených horkem. To dokazuje například studie publikovaná v únoru 2014 v British Medical Journal. Podle ní na území Velké Británie vzroste do roku 2050 roční počet úmrtí způsobených horkem z dnešních 2000 až na 7000, což má být způsobeno trendem stále extrémnějších veder. České podnebí je přitom velmi podobné tomu britskému, proto se dá očekávat podobný vývoj vln veder i u nás.
Základním pravidlem, které je potřeba ve vedrech dodržovat, je vysoký příjem vody. Tím zabráníme dehydrataci a zároveň se zchladíme – tělo má dostatek vody, která je z něj vylučována (dechem, potem, močí) a tím nás zbavuje přebytečného tepla. Dále je také vhodné zdržovat se v prostorách, kde je možné regulovat teplotu. Klimatizace často působí řadu potíží díky vysušování vzduchu, proto pro řadu z nás může být lepším pomocníkem kvalitní ventilátor.
Ideální pro lidský organismus je situace, kdy se teplota vzduchu v místnosti pohybuje mezi 20 a 21°C (v ložnici přibližně o 5 °C méně) a relativní vlhkost vzduchu v rozmezí 40-60% (přičemž 0 % představuje absolutně suchý vzduch a 100 % pak dokonale vlhký vzduch prosycený párou). Jenže právě využití klimatizace v období veder je často důvodem toho, že vlhkost vzduchu v místnosti klesá pod 40 %, v krajních případech až pod 20 %. „Suchý vzduch způsobuje překrvení, otok a vysychání sliznic, zhoršení imunitní bariéry sliznic, takže dochází k častějšímu onemocnění horních a dolních cest dýchacích. Překrvení sliznice nosohltanu vede k pocitům ucpaného nosu a opakovaným laryngitidám, především u dětí. Vysychání kůže má často za následek vznik chronického zánětu pokožky a ekzému. Vlivem nadměrné perspirace dochází v suchém vzduchu k únavě, fyzické skleslosti, ztrátě výkonnosti a zvýšenému pocitu žízně. U starších lidí a dětí hrozí v suchém prostředí rychlejší dehydratace,“ vysvětluje praktický lékař MUDr. Michal Hondl.
Optimální obsah vlhkosti ve vzduchu je důležitý nejen pro dýchací cesty, ale také kůži a oči. „Stav suchých očí se objeví v okamžiku, kdy slzný film přestane zvlhčovat a zvláčňovat povrch oka. Příčinou suchých očí může být nevhodné složení slz, či jejich nedostatečná produkce, často se tyto potíže objevují právě v důsledku nadměrného odpařování slzného filmu v místnostech s ústředním vytápěním,“ vysvětluje MUDr. Eva Jerhotová, oční lékařka kliniky DuoVize. Pokud ale trpíme například astmatem či jiným chronickým onemocněním dýchacích cest, je třeba sáhnout po kvalitním zvlhčovači vzduchu. Například zvlhčovač Dyson AM10 jemnou mlhu vydesinfikuje UV zářením, než vám ji pustí do místnosti. Jako jediný zvlhčovač se chlubí oceněním asthma & allergy friendly od asociace Allergy Standards Limited Skin Health Alliance, vhodný je tedy pro astmatiky i lidi trpící alergiemi. Navíc jeho design určitě neurazí ani ve vychytaném interiéru.
TIP:
Pokud vás nebaví pít čistou vodu, můžete ji obohatit o některou netradiční složku, která jí dodá originální a osvěžující příchuť. Zkuste třeba na jemné plátky nakrájet salátovou okurku, kterou necháte přes noc v lednici ve džbánu s vodou spolu s plátky citronu. Okurky mají skvělé hydratační vlastnosti a jsou z 97 % tvořeny vodou, proto také okurkový salát významně přispěje k vašemu příjmu tekutin.
Netradiční stolní ventilátor Dyson AM06 na první pohled zaujme svým atraktivním vzhledem a provedením. Nenajdete na něm žádné lopatky jako u klasických ventilátorů, které svou rotací krájí vzduch a vytvářejí tak jeho nerovnoměrný proud. Revoluční technologie Air Multiplier v kombinaci s prvky z turbodmychadel a proudových motorů nasává vzduch a násobí jeho rychlost až 15x, čímž na druhé straně vzniká silný a plynulý proud vzduchu. Ventilátor se udržuje pouhým otřením hadříkem a je zcela bezpečný i pro děti a domácí mazlíčky.
Cena: 9 199 Kč
Plnohodnotnou kombinaci zvlhčovače a ventilátoru nabízí Dyson AM10. Udržuje celoročně optimální vlhkost vzduchu ve vašem obydlí a v létě se stará také o jeho ochlazení a rovnoměrnou distribuci po místnosti, k čemuž využívá technologii Air Multiplier. Od jiných zvlhčovačů se liší tím, že umí čistit vodu, a to pomocí technologie Ultraviolet. Ta zlikviduje 99,9 % bakterií v nádržce s vodou a díky tomu je zvlhčování vzduchu v místnosti hygienické na maximum. Cena: 14 499 Kč
Ventilátor Sencor SFN 9011SL se čtyřmi funkcemi v jednom dokáže vzduch ochladit i zvlhčit. Součástí ventilátoru je i dálkové ovládání, takže můžete ventilátor ovládat pohodlně z pohovky. Cena 3499 Kč
Věžový ventilátor Bionaire BT 19 s dálkovým ovládáním se skvěle hodí do každého interiéru. Pomocí oscilace přináší velice osvěžující proudění vzduchu. Má 3 rychlosti a navíc funkce „Vánek“ a „Spánek“ vám umožní využít přírodního vánku a potřebné svěžesti na noc. Je vybavený časovačem až na 8 hodin. Cena 2790 Kč
Autor: Michal Večeřa
Foto: archiv firem
Další články z rubriky
Jak řešit větrání v nových i modernizovaných domech?
Jak mít doma příjemný chládek v parném létě a v zimě teplo
Moderní klimatizace do bytu i kanceláře je víceúčelová
Článek byl zobrazen 16677 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Klimatizace a vzduchotechnika

Regálové systémy na víno a domácí skříně na víno
Víno při skladování potřebuje specifické podmínky, které vytvoříte ideálně ve vinném sklepě. Ke skladování můžete v domácnosti využít i malé vinotéky, klimatizované skříně na víno, ve kterých jsou podobné podmínky jako ve sklepě – stálá teplota, správná vlhkost, tma a žádné vibrace. Jak a čím si vybavit vinný sklep a jak si vybrat vhodnou skříň na víno?

Jsou zdravější ventilátory nebo klimatizace?
Pomalu, ale jistě, začaly nejteplejší měsíce, na které se všichni tolik těšíme. Letní počasí je skvělé, když můžeme vyrazit k vodě, už méně nás ale těší, pokud musíme sedět v kanceláři nebo z jakéhokoliv důvodu trávit čas doma. V takovém případě je potřeba myslet na to, jak se adekvátně zchladit, protože nadměrné horko může mít zásadní vliv na náš organismus. Klimatizace často působí řadu potíží díky vysušování vzduchu, proto pro mnohé z nás může být lepším pomocníkem kvalitní ventilátor.

Turbowenty – nové siluety nad městem
Léta neúprosně ubíhají a podepisují se na našich nemovitostech. Přicházejí na řadu rekonstrukce a s tím spojená otázka. Jak zabezpečit kvalitně a efektivně izolační vlastnosti vytápěné nemovitosti? U nových staveb i rekonstrukcí je většinou hlavním cílem nejnižší spotřeba tepla, která se vedle zateplení řeší i utěsněním oken a vchodových dveří.

Efektivní vysoušení bytu po vytopení – tipy, jak minimalizovat škody
Vytopení domu nebo bytu je vždy velmi stresující záležitostí, ať už je jeho příčinou přírodní katastrofa nebo technická závada, například v podobě prasklého potrubí či vadných spotřebičů. V případě, že dojde k zatopení, je klíčová rychlá reakce, která může minimalizovat škody na majetku i na zdraví.

Jak nejlépe vytápět dům: kotlem, tepelným čerpadlem nebo klimatizací?
Ať už vybíráte zdroj vytápění do novostavby nebo rekonstruujete starší dům, rozhodně byste svou volbu měli vždy pečlivě zvážit. Náklady na vytápění totiž tvoří jednu z největších položek rodinného rozpočtu. Dříve než vás zláká nízká pořizovací cena zdroje vytápění, spočítejte si, jak se s daným typem vytápění vyšplhají vaše celoroční náklady. Svou roli také hraje, do jaké stavby vytápění pořizujete.

Turbowenty větrají samy, nepřetržitě a zdarma
Na větrací šachtice bytových domů se montují rotační hlavice, které se nazývají turbowenty. Jde o větráky, které se roztáčejí pomocí síly větru. V souvislosti s průměrem (velikostí) zařízení vzniká určitý podtlak, který má za následek zlepšení odtahu ve větracích šachticích. Ty bývají mnohdy opatřovány různými elektrickými ventilátory v různém technickém stavu.

Řízené větrání se stává nutností
V návaznosti na snižování energetické náročnosti staveb se řízené větrání stává nezbytným ve všech druzích výstavby, především však pro bydlení, ať již v bytových nebo rodinných domech.

Příjemné prostředí díky klimatizaci
Jaro se ještě nestačilo rozkoukat a některých částech republiky už začíná pomalu léto. Co budeme dělat doma či na pracovišti až teplota ještě více stoupne? Správně, pustíme si klimatizaci!