Klimatizace, ta se bude hodit…
18.07.2007
Příjemné klima v obytné místnosti bez ohledu na počasí je základem lidského komfortu. Zatím co vytápění je od dob vynálezu pece a krbu samozřejmostí, chlazení se v našich zeměpisných šířkách stává běžným teprve nyní. Tropická vedra zasahující v poslední době i střední Evropu napovídají, že klimatizovat bude brzy nejen komfortem, ale přímo nezbytností.
Klimatizace funguje podobně jako lednička. Chladivo – směs vhodných plynů – je nejdříve ve venkovní jednotce kompresorem stlačeno, čímž se zahřeje a v kondenzátoru část tepla odevzdá do okolí, přičemž zkapalní. V kapalném stavu a pod stále vysokým tlakem proudí měděným potrubím do vnitřní jednotky. Zde je ventilem uvolněn tlak a prudkým rozpínáním se kapalina ochladí. Ve výparníku dojde k ochlazení okolního vzduchu a návratu chladiva k plynnému skupenství. Ventilátor ochlazený vzduch doslova rozvíří po místnosti. Chladivo se vrací do kompresoru, aby se celý cyklus opakoval.
Nejdokonalejším typem, a tedy ideálem je kanálová klimatizace. Ochlazený vzduch se z centrální chladící jednotky, umístěné většinou na půdě či střeše, rozvádí skrytými kanály do jednotlivých místností. Naprosto tichý provoz, dokonalé větrání a možnost kombinace se vzduchotechnickým vytápěním tvoří největší přednosti. Nenápadné mřížkované otvory ve stropě nenarušují interiér. Ale právě zabudování systému do stropu a nutnost větší centrální jednotky činí kanálovou klimatizaci náročným a ne vždy proveditelným řešením.
Dělená (split) klimatizace se skládá z venkovní a vnitřní jednotky propojené tenkým měděným potrubím. Existují formy kazetové, nástěnné, podstropní, podparapetní či sloupové. Mnohem jednodušší instalace a univerzalita je vykoupena určitou hlučností od ventilátoru pracujícím přímo v místnosti. Také větrání se musí řešit samostatně - nejjednodušeji občasným pootevřením okna, případně nočním větráním. Estetické problémy „bílých krabic na zdi“ jsou dnes překonávány designem, který může imitací dřeva či barevného odstínu ladit s interiérem, nebo v podobě zrcadla, obrazu či falešné stěny být přímo jeho doplňkem.
Ještě jednodušší a finančně méně náročné řešení tvoří kompaktní klimatizace okenní. Jak název napovídá, jedná se o systém „vše v jedné krabici“, která se zabudovává přímo do okna. S estetickou stránkou se sice nedá nic dělat, za to je rovnou vyřešeno kvalitní větrání. Za jednoduchost se platí vyšší hlučností protože kromě ventilátoru je slyšet i kompresor. Přesto tento typ patří k nejrozšířenějším jak v Americe, tak v Asii.
Tam, kde není potřeba klimatizovat nepřetržitě, pro ty kdo chtějí chladit jen při extrémních vedrech nebo o víkendech na chatě, je z finančního i praktického hlediska efektivní mobilní klimatizace. Tu tvoří také „krabice“ vybavená kolečky. Lze ji snadno přemísťovat z místnosti do místnosti a z bytu na chatu. Při instalaci stačí pouze vystrčit hadici odvádějící horký vzduch otvorem v okně, ve zdi či pootevřeným oknem. Mívá slušný výkon ale také vyšší hlučnost, neboť obsahuje ventilátor i kompresor.
Ochlazovač vzduchu je poslední šancí pro ty, kteří chtějí investovat minimum, ale ochladit se na maximum. Nespadá pod pravé klimatizační systémy, neboť funguje na principu odpařování zásobníku vody nebo ledu. Přesto dokáže ochladit vzduch o 3 – 5 stupňů a díky své finanční dostupnosti a mobilitě se hodí tam, kde ve velkých vedrech již nestačí „větrák“, ale kde vyšší investice není možná nebo zbytečná - například na chatu, nebo do malé místnosti pro nárazovou potřebu.
Na závěr několik malých velkých detailů:
limatizace může i topit – od kanálové až po mobilní. Pokud totiž disponuje vratným ventilem, funguje i jako tepelné čerpadlo. Díky tomu je schopna zajišťovat vytápění v přechodném období a být tedy využitá po celý rok.
Invertorové klimatizace dosahují až 40% úspor energie díky měniči otáček, který plynule přizpůsobuje výkon dle potřeby. Na rozdíl od standardních systémů, které se neustále vypínají a zapínají.
Filtrace a čištění vzduchu existuje v mnoha úrovních a kvalitách od obyčejného prachového zachytávače až po bakteriální a pylovou ochranu a ionizaci vzduchu.
Úprava vlhkosti – v létě odvlhčovat příliš vodou nasycený vzduch, v zimě zvlhčovat vysušený vzduch. Zatímco odvlhčování je vedlejším účinkem samotného chladícího procesu – pouze se musí odvést zkondenzovaná voda, zimní zvlhčování není standardní vlastností.
Nakonec je důležité zvolit správný výkon klimatizace. Velikost a počet místností, okenní plochy, orientace ke světovým stranám, izolace zdiva, přítomnost domácích spotřebičů, počet členů domácnosti, forma větrání – i takové až vědecké detaily jsou třeba k výpočtu tzv. tepelné zátěže. Tou se určí požadovaný výkon a zajistí se, aby investice byla efektivní a vy jste mohli být ledově klidní.
Text: Dalibor Mašek
Foto: archiv firem Klima Cool, LG, Reimont elektro, Bosch, Eta
Články s podobnou tématikou
Ventilátor – vítané osvěžení pro letní dny
Jak a čím nejlépe vytápět váš dům
Co je to pasivní dům?
Komfortní systém vytápění a větrání
Teplo, které se nevyčerpá
Doplňková topná tělesa
Příjemné prostředí díky klimatizaci
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Klimatizace a vzduchotechnika
Článek byl zobrazen 21805 krát.
Diskuze k článku
Markéta | 28.07.2016 15:36:58
Máme klimatizace terpve toto léto a je to super. Kupovali jsme na internetu a jsme spokojení.
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Stavební systém VELOX od firmy HOFFMANN Chrudim
Využijte zkušeností lídra a výhradního partnera výrobny stavebního systému VELOX. Již přes 2900 realizací stavebního systému VELOX energeticky úsporných, nízkoenergetických a pasivních staveb za posledních 32 let. Zkušenost. Kvalita. Serióznost.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst.Stýská se vám po létě? Pořiďte si bazén se zimní slevou!
Využijte nejvýhodnějších cen plastových bazénů MACHOV během zimních měsíců. Odolné bazény s unikátní konstrukcí, se zastřešením a zárukou
Další články na téma Klimatizace a vzduchotechnika
Jsou zdravější ventilátory nebo klimatizace?
Pomalu, ale jistě, začaly nejteplejší měsíce, na které se všichni tolik těšíme. Letní počasí je skvělé, když můžeme vyrazit k vodě, už méně nás ale těší, pokud musíme sedět v kanceláři nebo z jakéhokoliv důvodu trávit čas doma. V takovém případě je potřeba myslet na to, jak se adekvátně zchladit, protože nadměrné horko může mít zásadní vliv na náš organismus. Klimatizace často působí řadu potíží díky vysušování vzduchu, proto pro mnohé z nás může být lepším pomocníkem kvalitní ventilátor.
Jak nejlépe vytápět dům: kotlem, tepelným čerpadlem nebo klimatizací?
Ať už vybíráte zdroj vytápění do novostavby nebo rekonstruujete starší dům, rozhodně byste svou volbu měli vždy pečlivě zvážit. Náklady na vytápění totiž tvoří jednu z největších položek rodinného rozpočtu. Dříve než vás zláká nízká pořizovací cena zdroje vytápění, spočítejte si, jak se s daným typem vytápění vyšplhají vaše celoroční náklady. Svou roli také hraje, do jaké stavby vytápění pořizujete.
Jak na odvětrávání koupelny? Pomůže okno, ale lepší službu udělá ventilátor
Čistý a čerstvý vzduch je základním požadavkem zdravého bydlení. Vysoká vlhkost a teplota je ideálním prostředím pro tvorbu plísní a zápachu. Nejohroženějšími místnostmi v bytě jsou v tomto ohledu koupelna a WC. Jak z koupelny efektivně odvětrat vlhkost a z WC zápach?
Turbowenty větrají samy, nepřetržitě a zdarma
Na větrací šachtice bytových domů se montují rotační hlavice, které se nazývají turbowenty. Jde o větráky, které se roztáčejí pomocí síly větru. V souvislosti s průměrem (velikostí) zařízení vzniká určitý podtlak, který má za následek zlepšení odtahu ve větracích šachticích. Ty bývají mnohdy opatřovány různými elektrickými ventilátory v různém technickém stavu.
Klimatizace, ta se bude hodit…
Příjemné klima v obytné místnosti bez ohledu na počasí je základem lidského komfortu. Zatím co vytápění je od dob vynálezu pece a krbu samozřejmostí, chlazení se v našich zeměpisných šířkách stává běžným teprve nyní. Tropická vedra zasahující v poslední době i střední Evropu napovídají, že klimatizovat bude brzy nejen komfortem, ale přímo nezbytností.
Moderní klimatizace do bytu i kanceláře je víceúčelová
Léto je tady. Nadšení ze stoupajících teplot brzy vystřídají toužebné myšlenky na podzim. Kostky ledu nepomáhají a 30°C ve stínu vás nechává se pěkně vyvařit ve vlastní šťávě. Práce stojí, protože se mozkové závity již dávno přehřály a nic se vám nechce. Je vám to nějaké povědomé? A nepřemýšleli jste někdy nad klimatizací?
I vzduch potřebuje údržbu
Nároky na čistotu neustále stoupají. Používají se dokonalejší pračky, myčky nádobí, vysavače... Mnozí lidé si však stále neuvědomují, že důkladnou očistu a úpravu potřebuje i vzduch, který dýchají.
Větrání v interiéru a jeho význam pro člověka
Možná se vám to nezdá, ale vědeckými průzkumy bylo dokázáno, že dostatek čerstvého vzduchu v interiéru má blahodárný vliv na lidské zdraví. Člověk je odolnější, více koncentrovaný, plný energie a soustředěný na práci. K tomu, abychom ráno „nastartovali“ své tělo k aktivitě tedy stačí opravdu málo – větrat!