Jak na odvětrávání koupelny? Pomůže okno, ale lepší službu udělá ventilátor
21.09.2021
Čistý a čerstvý vzduch je základním požadavkem zdravého bydlení. Vysoká vlhkost a teplota je ideálním prostředím pro tvorbu plísní a zápachu. Nejohroženějšími místnostmi v bytě jsou v tomto ohledu koupelna a WC. Jak z koupelny efektivně odvětrat vlhkost a z WC zápach?
Ventilátor by měl být nedílnou součástí koupelny i v případě, že v ní máte okno.
3 základní způsoby odvětrávání koupelny
Koupelna a WC, které jsou mnohdy spojené do jedné místnosti, patří mezi nejvlhčí prostory v domě. V některých případech může relativní vlhkost vzduchu dosáhnout hodnoty až 100 %. Při nedostatečném větrání by mohlo dojít k tvorbě plísní, které mohou dokonce ohrožovat zdraví obyvatel domu. Dlouhodobé působení vlhkosti se negativně podepisuje také na koupelnovém nábytku a vybavení, navíc může pronikat i do ostatních místností. Větrání koupelny můžete zajistit několika způsoby.
1. Přirozené větrání – jedná se o odvětrání koupelny přes volně přístupné cesty, mezi které se řadí například okno. Otevřené okno zajistí přirozené proudění vzduchu. Ne vždy však na uspokojivé odvětrání stačí. Může být příliš malé nebo nemusí být větrání dostatečně dlouhé. Proto je i v tomto případě nejlepším řešením do koupelny instalovat koupelnový ventilátor.
2. Nucené větrání pomocí ventilátoru – s dokonalým odvětráním pomůže ventilátor do koupelny, který z ní odvádí vlhkost a „špatný vzduch“. Správný model nezpůsobuje průvan, tepelné ztráty a neobtěžuje hlučným provozem. Odvod vzduchu může být řešen přes zeď ven, potrubím přes střechu či zeď ven nebo do stupaček.
3. Větrání pomocí rekuperace – využívá se především u nízkoenergetických domů, kde se stará o výměnu vzduchu a o to, aby se v domě udržovala konstantní teplota.
O zdravé klima v koupelně a na WC se postará ventilátor
Koupelnové ventilátory patří mezi nejoblíbenější způsob, jak z koupelny a WC odvětrat vlhký vzduch a zápach. Při jeho výběru je nutné brát zřetel na několik důležitých parametrů. Jen správným výběrem předejdete hluku, vracejícímu se zápachu zpět nebo tvorbě kondenzátu. Jakým způsobem je možné vzduch z WC a koupelny odsávat?
Samostatný ventilátor do koupelny a WC – koupelnový ventilátor by měl být tichý a vybaven zpětnou klapkou, aby nedocházelo ke zpětnému proudění vzduchu.
Jeden potrubní ventilátor pro odsátí obou místností – i v tomto případě je na místě použití ventilátoru se zpětnou klapkou, a navíc s vyšším výkonem.
Odsávací ventilátor na střeše – v tomto případě se ventilátor neinstaluje do místností, ale přímo na střechu. Realizace je však poměrně nákladná, je potřeba sáhnout po výkonném ventilátoru a připravit se na složité stavební úpravy.
Kam odvádět vzduch
Ventilovaný vzduch je možné odvádět koupelnovým ventilátorem přímo přes zeď ven. Další možností je odvod ze zdi či stropu přes potrubí a poslední variantou je vývod potrubím či přes zeď do stupaček.
V případě odvodu vlhkosti přes potrubí je potřeba řešit kondenzát, který se tvoří v prostoru větrací soustavy. Obvykle se tak děje v případě, že konstrukce potrubí není chráněna tepelnou izolací a vede nezateplenou půdou.
V zimním období se pak mohou teplé páry na chladnějších stěnách soustavy začít srážet a stékat zpět. Proto je v tomto případě důležité větrací soustavu zateplit, čímž předejdete tvorbě kondenzátu. Větrací soustavu je vhodné opatřit kondenzační jímkou neboli výpustí kondenzátu. Zjednodušeně se dá říci, že se jedná o část potrubí, která má vnitřní okap a boční výpusť. Pokud by se kondenzát neodváděl mimo soustavu, kapal by zpět a mohl by poničit stropy, ale také snížit životnost potrubí.
Důležité je vědět, kam bude ventilátor odvádět vzduch.
Jak na správný výběr ventilátoru do koupelny
Při výběru koupelnového ventilátoru se zaměřte na několik základních parametrů, podle kterých vyberete nejvhodnější model. Ten by měl odpovídat nejen velikosti místnosti, ale také dalším požadavkům.
Typ ventilátoru
Při výběru ventilátoru do koupelny je důležité zjistit, kam povede odváděný vzduch. Díky tomu budete vědět, jak dlouhé bude ventilační potrubí. Délka ventilačního potrubí má totiž vliv na výkon ventilátoru. Čím delší potrubí bude, tím výkonnější by měl ventilátor být. Proto budete vybírat z axiálních nebo radiálních ventilátorů.
Axiální ventilátor – je vhodný pro přímé odsávání, které může ústit přes zeď nebo strop na střechu. Maximální délka potrubí činí do 5 m. Odvod vzduchu zajišťuje vrtule, která je upevněná na ose motoru.
Radiální potrubní ventilátory – jsou výkonnější, takže je lze použít pro nepřetržité odsávání. Vyznačují se vyšším tlakem, tudíž odváděný vzduch provedou i členitými vzduchovody o délce větší než 5 m. Pro transport vzduchu se využívá turbína.
Průtok vzduchu ventilátoru
Průtok vzduchu se uvádí v jednotkách m³/hod. Jde o objem vzduchu, který je ventilátor schopen dopravit z místnosti pryč v určitém časovém období. Průtok vzduchu by měl odpovídat objemu místnosti a jejímu zatížení. Každá místnost má totiž jiné požadavky na kompletní výměnu vzduchu za hodinu. U koupelny by se vzduch měl vyměnit 7–9krát za hodinu. Objem vzduchu místnosti tedy vynásobte číslem 7. Získáte tak hodnotu v m³, které by měl odpovídat průtok vzduchu ventilátoru. Pro jednoduchý výpočet můžete použít tuto kalkulačku pro výběr správného ventilátoru.
Délka ventilačního potrubí
Délka ventilačního potrubí určuje, jak výkonný ventilátor budete potřebovat. Obecně platí, že čím delší potrubí a čím více komponentů ve ventilačním rozvodu je, tím výkonnější ventilátor budete potřebovat. V případě špatně zvoleného ventilátoru se odsávaný vzduch nemusí dostat až ven a po vypnutí větráku se odsátý vzduch může vrátit zpět do místnosti.
Tichý ventilátor Dalap 100 NOMIA ZW s časovým spínačem, hygrostatem a plastovou zpětnou klapkou.
Průměr otvoru na ventilátor
Velikost otvoru na ventilátor se řídí podle několika parametrů, mezi které patří například velikost místnosti, místo montáže, délka potrubí a počet komponentů v sestavě, ale také to, jak rychle má ventilátor vzduch z místnosti odsát.
Většinou, ale ne vždy, platí následující:
- do 100 m³/hod – ventilátory s průměrem 100 mm,
- 100 - 200 m³/hod – ventilátory s průměrem 100 mm nebo tiché ventilátory s průměrem 125 mm,
- 200 - 300 m³/hod – výkonnější ventilátory s průměrem 125 mm, tiché ventilátory s průměrem 150 mm.
Kam ventilátor umístíte
Při výběru ventilátoru, který chcete umístit přímo nad sprchový kout nebo vanu, sáhněte po 12 V modelu. Tím eliminujete riziko zásahu elektrickým proudem. Je ovšem nutné počítat s tím, že tyto výrobky mají menší výkon, a tím pádem i menší průtok vzduchu. V případě, že chcete ventilátor odolný proti vodě, sáhněte po výrobku s bezpečnostním krytím IPX1–4 .
Další vlastnosti a funkce ventilátoru
Na komfortní klima v koupelně má vliv nejen výkon ventilátoru, ale také další jeho funkce. Jedná se především o:
Zpětnou klapku – brání proudění pachů a vzduchu zpět do místnosti po vypnutí ventilátoru.
Časový doběh – ventilátor může běžet i po předem nastavené době po vypnutí či zhasnutí světla.
Čidlo vlhkosti – ventilátor se díky němu zapne ve chvíli, kdy vlhkost překročí nastavenou hranici.
Světelné/pohybové čidlo – díky němu se ventilátor automaticky zapne.
Tichý chod – tyto ventilátory jsou vybaveny motorem s nižší hlučností, ale mají také nižší výkon.
Vyšší tlak – modely, které vzduch odvedou i přes dlouhé potrubí. Kvůli vyššímu výkonu a speciálně tvarované vrtuli bývá hlučnost těchto ventilátorů vyšší.
Kuličková ložiska – umožňují ventilátor instalovat do jakékoliv polohy a prodlužují jeho životnost.
Design – do koupelny si můžete pořídit klasický ventilátor krytý mřížkou nebo dát přednost modelům s předním krytem. K dostání jsou také designové výrobky v černé, stříbrné či zlaté barvě.
Ovládání ventilátoru
Ventilátory do koupelny je možné ovládat pomocí vypínače nebo šňůrky. Oblíbené je také automatické ovládání, kdy se ventilátor spustí například při překročení hranice vlhkosti. Ventilátory se světelným či pohybovým čidlem se spustí, jakmile je narušeno detekční pole.
Nepodceňujte výběr koupelnového ventilátoru. Dokáže zpříjemnit klima v koupelně, ale také se podílí na zdravém prostředí v celém bytě či domě.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 24090 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Koupelny a WC
Hydromasáž u vás doma
Naše tělo občas potřebuje zastavit a mozek vypnout, abychom mohli načerpat nové síly. Fyzickou i psychickou regeneraci organismu podporuje vodní masáž, kterou si můžete dopřát nejen v lázních, ale už i v pohodlí domova. Díky hydromasážní vaně se můžete nechat masírovat vzduchovými bublinkami po celém těle kdykoliv chcete.
Obklady Shapes – hra světel a stínů v moderním designu
Společnost Los Kachlos, jeden z největších českých prodejců a dovozců značkových keramických obkladů a dlažeb ze Španělska, uvádí na český trh novinku - designové keramické obklady Shapes inspirované japonským uměním Origami. Jedná se o plastické 3D obklady, které jsou stále více populární jak v koupelnách a obytných místnostech, tak i v restauracích či barech.
Navštivte dům snů
Mimořádně krásný a elegantní je interiér novostavby rodinného domu. Osobitý šmrnc a styl novostavbě dodávají keramické obklady a dlažby. Keramické imitace dřeva, kamene a mramoru, které se prolínají celým domem, nejsou totiž ani trochu všední. Jsou vyrobeny těmi nejmodernějšími digitálními technologiemi, a tak vypadají přesně jako pravé přírodní materiály.
Šetřiví pomocníci do každé koupelny
Vodné a stočné je stejně jako elektřina či plyn rok od roku dražší. Přestože spotřeba vody u nás za posledních 20 let klesla o třetinu, potřebuje denně každý Čech průměrně 100 litrů vody. Od prvního ranního použití toalety až k večerní sprše, pokaždé se roztočí vodoměr a tím i vaše peněženka.
Hydromasážní vany a druhy masážních trysek
O tom, že má hydromasáž blahodárné účinky na lidské tělo, se vědělo již ve druhé polovině 20. století, kdy bylo poprvé umožněno zkombinovat vodní lázeň s masáží. V dnešní době je možné si tento relaxační zážitek dopřávat kdykoliv nás napadne. Stačí si pořídit speciální hydromasážní vanu se systémem masážních trysek, které vás dokonale uvolní.
Komfort koupele v luxusní vaně od společnosti Kreiner
Koupelna se postupem let stala nejen místem očisty, ale zároveň i místem relaxace a odpočinku. Stala se z ní důležitá součást bytu či domu a při zařizování jí dnes věnujeme stejnou pozornost jako například kuchyni či ložnici. Abychom se v koupelně cítili dobře, musí být vybavena podle našich aktuálních představ a potřeb, také proto většina z nich prochází po letech významnou změnou.
Jak dokáže nová koupelna proměnit byt
Stojíte před rozhodnutím zda už konečně zrekonstruovat starou koupelnu nebo úplně vybourat umakartové bytové jádro a dát této části bytu novou tvář? Pokud ano, tak se nechte inspirovat jednou povedenou proměnou bytového jádra v menším bytě v panelovém domě.
INN ... je koupelnový nábytek
Novou kolekci koupelnového nábytku od Dřevojasu pro letošní rok – řadu INN, si jednoznačně zamilujete. Nekomplikovaná, s dostatkem úložného prostoru, v jemně řešených liniích a v barevném povedení i dle vašeho vkusu…