I vzduch potřebuje údržbu
16.02.2008
Nároky na čistotu neustále stoupají. Používají se dokonalejší pračky, myčky nádobí, vysavače... Mnozí lidé si však stále neuvědomují, že důkladnou očistu a úpravu potřebuje i vzduch, který dýchají.
V posledních letech se hodně udělalo pro zlepšení venkovního životního prostředí. Jak ale vyplývá z průzkumů, většina obyvatel naší republiky se na čerstvém vzduchu pohybuje v rozmezí pouhých 2–3hodin. Zbytek dne lidé tráví v uzavřených prostorách, kde zatím žádné zlepšení nebylo zaznamenáno. Naopak v souvislosti se snahou o úsporu tepla se utěsňují okna a větrání se omezuje naminimum. To vede k tomu, že se v interiérech hromadí škodlivé látky uvolňující se ze syntetických materiálů, pracích a čisticích prostředků. Jedná se o bakterie, plísně, zbytky roztočů, pyly, prach... Vzduch uvnitř některých budov je až 100 x znečištěnější než ovzduší v průmyslových městech.
JAKÉ JSOU POTÍŽE
Bezprostřední zdravotní potíže způsobené znečištěným vzduchem mají podobu podrážděných očí, krku, nosu... Dlouhodobější účinky mohou pak být příčinou astmatu, hypersenzitivy, alergií, ale i chřipek a srdečních chorob. Naštěstí trh dnes nabízí přístroje, které mohou výrazně zvýšit kvalitu vzduchu, který dýcháte. Jejich hlavním úkolem je s co nejvyšší účinností zbavit vzduch většiny škodlivin v pevném i kapalném skupenství.
ČISTIČE VZDUCHU
Současný trh nabízí čističky vzduchu pracující na různých principech. Čističe s vodními filtry zachycují nečistoty do nádržky s vodou, která slouží zároveň k vlhčení vzduchu odpařováním z hladiny. Protiprašná účinnost těchto přístrojů je 50 až 70%. Vodu ve filtru je však třeba včas vyměňovat, aby v ní nedošlo k množení bakterií.
Vyšší účinnost mají čističky s absorpčním principem čištění vzduchu. Jsou založeny na využití filtru s živočišným uhlím často ve spojení s filtrem na čištění pylu a prachu. Protiprašná účinnost těchto čističů dosahuje až 99,97 %.
Třetí skupina čističů vzduchu pracuje na fotokatalyckém principu. Jeho podstatou je chemický rozklad emisí do bezpečných komponent (voda, oxid uhličitý) a jejich okyselení na povrchu fotokatalyzátoru pod vlivem ultrafialového záření. Tento princip efektivně ničí toxiny, viry i bakterie.
Čtvrtou skupinu tvoří přístroje s elektrostatickým filtrem. Jejich předností je možnost umývání filtrů vodou, čímž se podstatně snižují náklady na provoz. Jejich protiprašná účinnost přesahuje 90 %. Nevýhodou těchto přístrojů je vyšší pořizovací cena.
Další skupina čističů vzduchu využívá sterilizační vlastnosti ozónu. V čističce se vytváří ozón, který sterilizuje vzduch od virů a bakterií a odstraňuje pachy a kouř. Součástí těchto čističů je ionizátor, přístroj, urychlující shlukování a sedimentaci prašných částic z ovzduší. Elektrickými silami je navíc odpuzují, takže se částice zachytí na nejbližších plochách. Výsledkem je výrazné snížení koncentrace respirabilního prachu ve vnitřním ovzduší.
NEDOSTATEČNÁ VLHKOST
Výskyt škodlivých částic však nemusí být jediným nedostatkem vzduchu, který dýcháte. Vašemu zdraví neprospívá ani nedostatečná vlhkost vzduchu. Ta se v zimním období ve vytápěných místnostech mnohých domácností pohybuje okolo pouhých 20 %, zatímco za optimální se považuje vlhkost v rozmezí 40–50 %. Pokud dýcháte suchý vzduch, prach, bakterie, viry, výkaly roztočů, které jsou za normálního stavu zachycovány nosní sliznicí a vydechovány zpět, se dostávají do dýchacího ústrojí. Dochází tak k přetěžování imunitního systému a následně k podráždění sliznic, dráždivému kašli, popraskaným rtům. Suchým vzduchem trpí i vaše pokožka.
ZVLHČOVAČE VZDUCHU
Zvlhčování vzduchu je nezbytné zvláště v topném období, kdy vlhkost vzduchu v místnostech často nedosahuje ani zmíněných 20%. K zajištění vhodné vlhkosti vzduchu slouží různé druhy zvlhčovačů vzduchu. Existují různé druhy zvlhčovacích systémů, od nejjednodušších, jako je studený odpar nebo tepelný mikroodpar, až po mechanické, parní a ultrazvukové zvlhčovače. Při volbě vhodného zvlhčovače vzduchu je vhodné se poradit s ošetřujícím lékařem. Vzájmu zajištění optimální vlhkosti se doporučují zvlhčovače s regulací.
Měli byste vědět Pro provoz čističe platí – jedna místnost, jeden přístroj. Pro provoz čističe je důležitý ionizátor, který zvyšuje jeho účinnost. Čistič vzduchu musí být vybaven indikátorem zanesení filtru, který upozorňuje na potřebu výměny filtru. Čistič vzduchu by měl být v provozu trvale nebo alespoň po dobu pobytu osob v místnosti.
Kvalitní čističe vzduchu dokáží zbavit vzduch většiny škodlivin. V zimě je v některých místnostech vlhkost pouze 20 %, za optimální se ale považuje 40–50 %.
Autor: Alena Vondráková, Časopisy pro volý čas
Foto: archiv firem Avair, JML
Články s podobnou tématikou
Pohlcovač vlhkosti
Větrat lze i se zavřenými okny
Bojujeme s plísněmi
Vybíráme zvlhčovač vzduchu
Klimatizace, ta se bude hodit…
Ventilátor – vítané osvěžení pro letní dny
Článek byl zobrazen 21211 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Klimatizace a vzduchotechnika
Máte alergii? Stále vám teče z nosu a očí? Máme řešení pro čerstvý vzduch bez prachu a pylů!
Ne, opravdu se nejedná o žádný vtip, ale o chytré technické řešení. KORASMART 1400 představuje stavebně jednoduchý a přitom efektivní způsob přívodu čerstvého vzduchu i při zavřeném okně, navíc bude vzduch předehřátý a díky účinným filtrům bez prachu a pylů. Konečně tedy existuje dostupné řešení pro každý dům a byt.
Výhody teplovodního podlahového topení s možností chlazení
Teplovodní podlahové topení s možností chlazení představuje moderní a efektivní řešení pro vytápění i klimatizaci obytných a komerčních prostor. V kombinaci s tepelným čerpadlem se navíc jedná o ekonomické řešení zajišťující celoroční komfort.
Klimatizaci lze využít i pro levné vytápění
Klimatizace je zařízení, které slouží k regulaci teploty, vlhkosti a často i čistoty vzduchu v uzavřeném prostoru. Umožnuje udržovat v interiéru příjemnou teplotu bez ohledu na venkovní podmínky. Klimatizace je velkým přínosem v letních měsících, kdy přináší úlevu od horka, ale také v zimě, kdy naopak pomáhá levně vytápět.
Suchý vzduch může nejen za svědění pokožky a pálení očí. Jak vzduch v bytě zvlhčit?
Pokud máte doma správnou vlhkost vzduchu, můžete si být jisti, že žijete ve zdravém prostředí. Přemíra vlhkosti, ale také nedostatečná vlhkost se totiž negativně odrazí na vašem zdraví. Pokud vás trápí suchý vzduch, můžete si pomoci nejen pokojovými rostlinami nebo elektrickými pomocníky. Zjistěte, jak mít doma optimální relativní vlhkost vzduchu.
Turbowenty jsou rotující větrací hlavice
Jedná se o větráky, které se roztáčejí pomocí síly větru. Vznikající podtlak má za následek zlepšení odtahu ve větracích šachticích, původně opatřených elektrickými ventilátory často v různém technickém stavu. Zákazníci ušetří elektrickou energii, odpadá potřeba elektrických kabelů v těžko kontrolovatelných šachticích panelových domů a v neposlední řadě nejsou nájemníci obtěžováni hlukem ventilátorů, protože turbowent se otáčí naprosto tiše.
Jak vybrat klimatizaci?
Před výběrem konkrétního typu klimatizace je potřeba zvážit řadu aspektů, jako je počet klimatizovaných místností a jejich velikost, výkon klimatizace, spotřeba energie, hlučnost, způsob ovládání a pochopitelně také cena. Jak tedy vybrat tu nejlepší klimatizaci právě pro váš domov nebo kancelář?
Jak vybrat vhodný ventilátor do parného léta?
V parných letních dnech hledáme jakýkoliv způsob, jak se alespoň na chvíli zchladit. V posledních letech se dostávají zpět na výsluní ventilátory, které toho však kromě pouhého vytváření příjemného vánku zvládají mnohem více. Dokážou ionizovat vzduch, vytvořit dojem přírodního větru nebo myslet na to, abychom během spánku neprochladli.
Jak fungují ochlazovače vzduchu a kdy jsou lepší než klimatizace?
V letních vedrech je jakékoliv ochlazení vítané. Ovšem ne každý snese klasickou klimatizaci. Dobrou alternativou jsou ochlazovače vzduchu, které jsou jakýmsi kompromisem mezi ventilátorem a klimatizací.