Jak vybrat vhodný ventilátor do parného léta?
20.05.2013
V parných letních dnech hledáme jakýkoliv způsob, jak se alespoň na chvíli zchladit. V posledních letech se dostávají zpět na výsluní ventilátory, které toho však kromě pouhého vytváření příjemného vánku zvládají mnohem více. Dokážou ionizovat vzduch, vytvořit dojem přírodního větru nebo myslet na to, abychom během spánku neprochladli.
Ne každý má to štěstí, že může proležet horký letní den u vody. Většina z nás musí vydržet v kancelářích, za skly oken, do nichž se opírá intenzivní slunce. Pokud je venku takové vedro, že pravidelná výměna vzduchu větráním není co platná, je třeba si pomoci jinak. Vysoké letní teploty se nám budou snáze překonávat s ventilátorem, který má oproti klimatizaci výrazně nižší pořizovací cenu a je ekonomičtější i ekologičtější.
Foto: podlahový ventilátor Domo DO 8131
Ventilátor a jeho výhody
Oproti klimatizaci má ventilátor hned několik výhod. Tou hlavní a zásadní výhodou je šetrnost k lidskému zdraví. Při používání klimatizace totiž často dochází k nepřirozenému podchlazování místnosti mnohdy až o 15 stupňů Celsia. Několikahodinový pobyt v takto klimatizované místnosti připomínající ledničku a následné rychlé přechody do venkovního horkého prostředí, jsou častou příčinou mnoha onemocnění. Dochází k celkovému oslabení imunity, objevují se bolesti hlavy a často se dostaví i nepříjemné angíny. To se vám během používání ventilátoru nestane. K dalším výhodám ventilátorů patří jejich nesrovnatelně nižší cena, snadná instalace i nenáročný provoz.
Jaký ventilátor vybrat?
Ventilátor vybírejte podle toho, kde jej budete pravděpodobně nejčastěji využívat. Na trhu je dnes široká nabídka různých druhů ventilátorů, které jsou v různých cenových relacích. Aby ventilátor efektně vyměňoval vzduch, řiďte se počtem výměn vzduchu v místnosti za hodinu – pro obytný prostor je doporučována 1 až 2 výměny, pro kanceláře 5 až 8 výměn za hodinu a pro kuchyně 8 až 20 výměn za hodinu. Zjistěte si objem místnosti, do níž má být ventilátor umístěn (vynásobením délky, šířky a výšky místnosti). Následně zjištěný objem vynásobte požadovaným počtem výměn vzduchu, čímž zjistíte, jaký výkon by měl daný ventilátor mít.
Velikost větráku
Na trhu se setkáte s ventilátory různých velikostí, i zde proto vybírejte především podle toho, kam se chystáte přístroj umístit. Pokud hledáte model, který chcete umístit přímo na pracovní stůl, konferenční nebo noční stolek, postačí vrtule o průměru 25 centimetrů. Existují však i ventilátory menší, s průměrem větráku pouhých 15 cm, které jsou vybaveny klipsovým úchytem. Zaberou vám tak ještě méně místa a je možné je připevnit například na okraj poličky, parapet nebo tyč.
Věžový ventilátor Bionaire s funkcí Vánek a Spánek a malý věžový ventilátor Bionaire určený na pracovní stoly
Bezpečnost
Při výběru větráku je třeba klást velký důraz také na bezpečnost. Všechny moderní ventilátory jsou opatřeny kovovou mřížkou, která brání kontaktu s rotujícími lištami. Ne u všech je však tato mřížka dostatečně kvalitní – měla by být dostatečně pevná a nikde by neměla být otevřená. Pokud máte doma malé děti, nebo zvířecí mazlíčky, kteří se pohybují volně po bytě, dejte pozor také na velikost ok v mřížce. Měly by být co nejmenší, aby se do nich nedostaly ani ty nejmenší dětské prstíky, nebo třeba kočičí tlapka. Některé kvalitní ventilátory jsou vybaveny funkcí automatického vypnutí při doteku na mřížku. Po několika vteřinách dojde k automatickému restartu a větrák se znovu spustí. Bez namontované ochranné mřížky ventilátor nikdy nepouštějte. Z hlediska bezpečnosti je dobré vybírat také dostatečně stabilní ventilátory, některé mohou být vybaveny i protiskluzovými prvky.
Komfort užívání
Dalším faktorem, který by vás měl při nákupu ventilátoru ovlivňovat, je hlučnost. Určitě nechcete například při sledování televize, nebo při čtení před spaním poslouchat protivné svištění vzduchu. S tímto rušivým elementem souvisí kvalita přístroje, především tedy jeho motoru. A právě motor má vliv nejen na hlučnost, ale také na životnost celého přístroje. Pokud byly na jeho výrobu použity nekvalitní materiály, tak se součástky velmi rychle opotřebují.
Komfortní užívání umožňují také moderní ventilátory na dálkové ovládání, nebo takové, které je možné ovládat nohou (stojanové). Dražší modely jsou vybaveny také LCD displejem s inverzním podsvícením. Zajímavou funkcí, kterou disponují některé ventilátory je tzv. "přírodní vítr", kdy se kombinují různé rychlosti a dochází k efektu přírodního vánku. Dále mnohé ventilátory nabízí i funkci „ionizace“, která přináší efekt svěžího vzduchu jakoby po dešti. Také existuje možnost nastavení nočního režimu, při kterém je minimalizováno riziko prochladnutí z průvanu při spánku. Intenzita foukání se postupně snižuje.
Jaký ventilátor koupit?
Stolní a stojanový ventilátor
Jde o nejčastější a nejžádanější typ ventilátoru, jehož výhodou je jeho mobilita a také finanční dostupnost. Nejlevnější stolní ventilátory seženete již za cca 300 korun, opravdu kvalitní přístroj ale přijde i na 2 000 korun. Stolní ventilátory je možné instalovat na pracovní stůl, konferenční stolek nebo noční stolek. Dále existují vyšší stojanové ventilátory, které se hodí do větších místností, jejich hlavice má průměr je okolo 40 cm. Zvláště u stojanových ventilátorů je důležitá stabilita. Za standard je považována možnost nastavení výšky větráku a také rychlost otáčení vrtule.
Stojanové ventilátory Conecept, Rowenta a sloupový ventilátor Bionaire
Sloupové ventilátory
Jde o ventilátory ve tvaru úzkého sloupce. Ty jsou oblíbené zejména pro svou nenáročnost na prostor a většina z nich vyniká také zajímavým designem. Jistou nevýhodou je však jejich nižší výkon, proto se hodí spíše do menších místností. Další nevýhodou mnohých výrobků je proudění vzduchu pouze u země, čímž nedochází k intenzivní výměně vzduchu v celé místnosti. Sloupové ventilátory bývají proto často kombinovány s čističkami vzduchu a ionizátorem.
Sloupové ventilátory AEG a Sencor
Stropní ventilátory
Stropní ventilátory jsou bezesporu nejbezpečnějším typem ventilátorů. Jejich výhodou je, že nikde nepřekáží a jsou zároveň stylovým doplňkem interiéru. Jsou také velmi efektivní a jejich provoz je opravdu tichý. Svým výkonem i tichostí tak mnohdy až dvojnásobně převyšují běžné stojanové ventilátory. Kromě klasických stropních ventilátorů je možné si vybrat i model se světlem. Při správné instalaci je vhodné jejich využití i v dětských pokojích.
Stropní ventilátory Westinghouse
Podlahové ventilátory
Další možností, jak osvěžit vzduch v místnosti, je instalace podlahového ventilátoru, který má nejméně dvakrát větší výkon než všechny ostatní domácí ventilátory. Je ideální pro větší prostory a rodinné domy. Aby bylo dosaženo příjemného a stejnoměrného proudění vzduchu v celé místnosti, je třeba namířit ventilátor přímo proti stropu nebo stěně.
- jpa -
Další články z rubriky Vytápění a klimatizace
Stropní ventilátory s funkcí reverzace užijete v létě i v zimě
Turbowenty - odvětrání bez elektrické energie
Klimatizace do bytu, rodinného domu i kanceláře
Příjemné prostředí díky klimatizaci
Článek byl zobrazen 42554 krát.
Diskuze k článku
Daniel | 31.05.2016 14:19:53
Ahoj jsme zastánce jakéhokoliv zařízení, které by mě v horkých letních měsících alespoň trochu ochladil. Pokud člověk chce trochu ochlazení může použít ventilátory vzduchu.
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Klimatizace a vzduchotechnika

Výhody teplovodního podlahového topení s možností chlazení
Teplovodní podlahové topení s možností chlazení představuje moderní a efektivní řešení pro vytápění i klimatizaci obytných a komerčních prostor. V kombinaci s tepelným čerpadlem se navíc jedná o ekonomické řešení zajišťující celoroční komfort.

Stropní ventilátory s funkcí reverzace užijete v létě i v zimě
V povědomí lidí panuje názor, že službu stropních ventilátorů využijeme jen pro letní sezónu a s jejím koncem ztrácí své kouzlo a hlavně užitek. Není tomu tak. Stropní ventilátory s funkcí reverzace výborně využijete i v zimním provozu a ještě k tomu ušetříte až 10 procent energie na vytápění. Jak je to možné?

Řízené větrání se stává nutností
V návaznosti na snižování energetické náročnosti staveb se řízené větrání stává nezbytným ve všech druzích výstavby, především však pro bydlení, ať již v bytových nebo rodinných domech.

Efektivní vysoušení bytu po vytopení – tipy, jak minimalizovat škody
Vytopení domu nebo bytu je vždy velmi stresující záležitostí, ať už je jeho příčinou přírodní katastrofa nebo technická závada, například v podobě prasklého potrubí či vadných spotřebičů. V případě, že dojde k zatopení, je klíčová rychlá reakce, která může minimalizovat škody na majetku i na zdraví.

Klimatizaci lze využít i pro levné vytápění
Klimatizace je zařízení, které slouží k regulaci teploty, vlhkosti a často i čistoty vzduchu v uzavřeném prostoru. Umožnuje udržovat v interiéru příjemnou teplotu bez ohledu na venkovní podmínky. Klimatizace je velkým přínosem v letních měsících, kdy přináší úlevu od horka, ale také v zimě, kdy naopak pomáhá levně vytápět.

Jaký je rozdíl mezi stabilizátory a turbowenty?
Dosáhnout úspory po instalaci stabilizátoru komínového tahu přibližně 35% u topení pevnými palivy a kolem 15% při topení zemním plynem znamená návratnost investice na běžném rodinném domě během 2 – 3 let.

Trvalé, tiché a samočinné větrání bytů a bytových domů
Dospělý člověk vdechuje denně asi 20 m3 vzduchu. V nevětraném prostředí s nedostatkem kyslíku tento objem rychle roste a tělo o to intenzivněji vstřebává vzdušné toxické látky a prach. Roste tepová frekvence, dostavuje se únava, později nemoci. Říká se tomu „syndrom nemocných budov“. Řešením je kvalitní a zejména nepřetržité větrání. Měli bychom naň myslet na prvním místě.

Tepelná čerpadla na chalupě
Tepelná čerpadla jsou běžně používaným zdrojem tepla pro vytápění a přípravu teplé vody pro rodinné domy. Při správném výběru čerpadla mohou být výhodné i pro chaty a chalupy.