Chytré řízení FVE a TČ: Rychlá návratnost pro rodinné domy
07.08.2023
Investice do fotovoltaických panelů (FVE) a tepelných čerpadel (TČ) láká majitele rodinných domů příslibem úspor a soběstačnosti. V praxi ale bývá obojí diskutabilní. Řešení? S pomocí inteligentního energetického managementu je návratnost investice mnohem rychlejší, a to i v řádu několika měsíců.
Zájem o fotovoltaiku (FVE) a tepelná čerpadla (TČ) je v Česku nebývalý, což dokazuje zhruba 50 000 podaných loňských žádostí o dotace. Za oblíbeností stojí příslib významných úspor za energie a ruku v ruce s tím šetrnost k přírodě.
Ale za jakých podmínek je toto řešení skutečně efektivní?
Odpověď je jednoduchá: Inteligentní řízení domácích energií, které propojí FVE a TČ a s nimi i další technologie v domě. Nejen že takovým řešením zvýšíte efektivitu spotřeby vlastní energie. Systém automatizace, který k tomu potřebujete, stojí zlomek ceny FVE, a přitom výrazně zrychlí návratnost investice do panelů. Na návratnost 5 až 10 let můžete zapomenout, jde to za několik měsíců nebo v řádu nižších jednotek let.
Chytré řízení TČ: Topný faktor na štítku nerozhoduje
Pokud kupujete TČ, pravděpodobně se ohlížíte na to, jaký slibuje topný faktor (COP). Problém je, že TČ samo o sobě nezná predikci a reálnou spotřebu. Jednotka je obvykle nastaveno napevno na „očekávaný průměr“ a nedosahuje zdaleka svého plného potenciálu. Leda by uživatel v průběhu roku nastavení měnil dle aktuální potřeby.
Inteligentní řízení zajistí průběžnou optimalizaci vašeho TČ pro nejlepší topný faktor. V takovém případě nemá TČ klasicky pevně určenou hodnotu výstupní vody, ale pravidelně ji vyhodnocuje a automaticky mění podle aktuálních klimatických podmínek. Systém navíc reaguje na aktuální výrobu FVE a předpověď a dokáže soustavu například „předtopit“, když je to zrovna výhodné.
FVE: Vyplatí se jen za určitých podmínek
Jít nebo nejít do FVE? Pro některé i několikaleté dilema, zvažování, zjišťování, sledování spotřeby… Pořízení nahrává možnost zajímavé dotace. Fotovoltaika se v konečném důsledku vyplatí prakticky vždy. Efekt ale nemusí být takový, jaký jsme očekávali.
Porovnejme si nyní pomyslné úrovně řízení FVE:
Level 1: FVE samostatně
Vlastní FVE systém bez řídicího systému nedokáže efektivně využívat energii. Majitel nemá možnost řídit výkon, regulovat přívod, ani optimalizovat spotřebu. Chybí ochrana před přetížením, odesílání přebytků do sítě a monitorování. Investice do panelů se vracejí pomalu – často i pomaleji, než jsme čekali.
Level 2: FVE s regulátorem
Přidáním regulátoru se zvyšuje úspora a soběstačnost. Avšak systém stále nemá optimální efektivitu. Chybí predikce solárních zisků a reakce na aktuální potřeby. Řízení se soustředí jen na FVE a nedosahuje komplexního řízení energií v domě.
Level 3: FVE s inteligentním energetickým managementem
Inteligentní řízení spojuje všechny technologie včetně FVE a TČ. Systém efektivně spotřebovává energii a zohledňuje přebytky. Reguluje výkon elektrokotle, teplotu ohřevu vody a další spotřebiče. Zajišťuje podlahové vytápění, dobíjení elektromobilu a další funkce. Dokáže predikovat solární zisky a reagovat na potřeby. Nabízí flexibilitu, propojení s dynamickými cenami elektřiny (SPOT) a dálkový monitoring.
Závěr: Návratnost v měsících místo roků
V rámci testovacího měření v rodinném domě nedaleko Českých Budějovic byly postupně otestovány a porovnány varianty bez FVE, s FVE řízenou regulátorem a FVE řízenou inteligentně. Měření předčilo očekávání.
Porovnání probíhalo na jaře. Obyvatelé kupovali ze sítě přes 40 kWh za den. Poté byla zprovozněna FVE. Po 11 dnech s regulátorem byl průměrný denní nákup energie ze sítě 26 kWh. Jakmile se udělal jednoduchý zásah a FVE se napojila na inteligentní energetický management, bylo potřeba ze sítě nakoupit průměrně jen 3,5 kWh za den (téměř 100% soběstačnost)! – Inteligentní energetický management zajistil systém automatizace domácností a budov Loxone.
Proti původnímu řešení nyní dům ušetří za 10 dní zhruba 1 000 korun. Řízení energií s Loxone si vyžádalo investici zhruba 20 000 korun. Návratnost (ROI) investice chytrého řízení FVE je tak počítána zhruba na pouhých 7 měsíců!
Pokud se má FVE skutečně vyplatit, je inteligentní energetický management jejím nutným základem. Pokud vás tato problematika zajímá, můžete využít konzultace zdarma přímo od odborníků z Loxone, případně si na jejich webu přečíst více o energetickém managementu.
Přečtěte si také Tipy pro domácnost, jak šetřit v energetické krizi automatizací
- PR článek -
Článek byl zobrazen 4369 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Alternativní a ekologické tepelné zdroje

Tepelné čerpadlo Chameleon jako řídící energetická jednotka
Současná situace s cenami energií doslova nahrává spojení tepelného čerpadla s fotovoltaickou elektrárnou. Tímto spojením očekáváme maximální provozní úsporu nakupované energie, a tím pádem i nižší provozní náklady. Aby tomu tak bylo, je zapotřebí pochopit celou řadu vlivů, které do celého dění tzv. vstupují.

Tepelná čerpadla v komerčních objektech
V současné době se převážná většina tepelných čerpadel instaluje v rodinných domech, ať už v novostavbách nebo starších domech. Tento stav vychází ze skutečnosti, že rostoucí ceny energií se přímo dotýkají provozních nákladů těchto domů a tím přímo „kapsy“ jejich majitelů.

Tepelná čerpadla a další vychytávky, které šetří vaši peněženku
Také už máte po krk vysokých účtů za topení? S pomocí dotace na pořízení tepelného čerpadla se dostanete do okamžiku, kdy budete bytovou jednotku vytápět zcela ekologickým způsobem topení. Máme pro vás přichystány ale i další užitečné tipy, se kterými doma ušetříte.

PEDOTHERM - mokrý i suchý systém podlahového vytápění
Firma PEDOTHERM montuje v ČR podlahové vytápění již více než 20 let. Za tuto dobu realizovala stovky zakázek po celé republice a podlahové vytápění značky PEDOTHERM se stalo ve své třídě pojmem. Tajemství úspěchu firmy spočívá v jednoznačné orientaci na zákazníka a schopnosti uspokojit i ty nejnáročnější požadavky jak z hlediska komplexnosti dodávky, tak samozřejmě kvality a preciznosti provedení.

Jak fungují a kam se hodí topné koberce?
Také vás neustále trápí studené nohy? Je vám doma zima od podlahy? Tento problém můžete vyřešit instalací podlahového vytápění, nebo mnohem levněji pořízením topného koberce. Jsou úsporné a zároveň velmi efektivní. Jak topné koberce fungují a kde všude je možné je použít si povíme v následujícím článku.

Teplovodní vs. elektrické podlahové vytápění – výhody a nevýhody jednotlivých typů
Podlahové vytápění řadíme jednoznačně ke komfortním typům vytápění bytů a domů. Má mnohé výhody, mezi nimiž je i úspora energií, a to je v dnešní době prioritní. Z hlediska rozložení otopných těles v místnostech a rozložení teploty vzduchu v interiéru má právě podlahové topení nejlepší možnosti. Podlahové vytápění řadíme mezi velkoplošné sálavé typy vytápění.

Ohřev vody Sluncem – fototermicky nebo fotovoltaicky?
Využití energie Slunce k přímému ohřevu vody je u nás už skoro tradiční záležitostí. I když se zatím nemůžeme počtem instalací v poměru k počtu budov srovnávat např. s Rakouskem. Ztrátu momentálně mírně dotahujeme díky pobídce z programu Zelená úsporám.

Stále více důvodů pro řízené větrání s rekuperací tepla
Větrání otevřeným oknem je u nás zatím „nejsympatičtějším“ způsobem výměny vzduchu v místnostech, neboť si nežádá žádných technických vymožeností. Tento způsob se však příliš neosvědčil v tropických vedrech, a ze zkušenosti také víme, že v zimě vede nedisciplinované větrání systémem „otevřít okno a zapomenout“ ke značným únikům drahého tepla.