Vyvracíme mýty o uhlí
04.05.2022
Dnešní doba, je ve znamení ochrany životního prostředí. To je zajisté chvályhodné. Ale ekologický postoj je v některých otázkách využití fosilních paliv a zejména uhlí nespravedlivě přísný a nepřesný. V tomto článku se podíváme na tyto účelové polopravdy týkající se uhlí.
Topení uhlím je velmi neekologické
To už dávno neplatí. Moderní kotle na uhlí, ať hnědé uhlí či černé uhlí, splňují přísné emisní normy, které mohou překonat i zařízení na spalování biomasy. Čím lépe se uhlí spálí, tím vznikne méně emisí. A moderní topné systémy umí i zachytit velké část prachu, tzn. do ovzduší se dostane minimální množství emisí a prachu.
Uhlí stále zdražuje
Všechny energie se zdražují, a přesto je uhlí pořád jedním z nejlevnějších zdrojů energie. V přepočtu výhřevnosti je stále dvakrát levnější než vytápění plynem nebo elektřinou.
Uhlí nebude
Celosvětově jsou zásoby uhlí pořád obrovské. Ještě před několika lety z důvodů intenzivního odklonu od fosilních paliv byla cena uhlí na extrémně nízké úrovni, těžba nebyla mnohdy rentabilní, a proto se mnoho dolů uzavřelo. Tato karta se v současné době začíná otáčet. V České republice máme ještě 30 milionu tun černého a 700 milionu tun hnědého vytěžitelného uhlí. Ale naše skutečné zásoby jsou u černého uhlí 16,3 miliard tun a u hnědého uhlí 8,6 miliard tun.
Na jak dlouho máme tedy zásoby uhlí
Na dlouho. Podle současné spotřeby jsou zásoby ropy a plynu na 100 až 200 let, ale celkové zásoby uhlí jsou na nepředstavitelných 2900 let a z celkového množství zásob uhlí bylo lidstvem doposud vytěženo z ověřených zásob pouze 20 %.
Topení uhlím je pracné a prašné
V současné době, kdy mnoho domácností přechází na automatické kotle, kde lze přikládat pouze jedenkrát za 2 až 3 dny je už tato „pracnost“ snížena. Také je na trhu k dostání pytlované uhlí, které minimalizuje i nepříjemný prach. Toto uhlí je k dostání jak ve variantě pytlované uhlí černé, tak i pytlované uhlí hnědé.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 2749 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Paliva a topiva

Briketa z listí nahrazuje uhlí a dřevo
Na podzim se všude hrabe listí spadané ze stromů. Je ho všude dost. V městských parcích a ulicích tak hodně, že působí potíže. Na jeho likvidaci jsou každoročně vynakládány nemalé finanční prostředky. Suché listí však nutně nemusí končit na skládce. Může velmi dobře posloužit jako ekologické palivo.

Vyvracíme mýty o uhlí
Dnešní doba, je ve znamení ochrany životního prostředí. To je zajisté chvályhodné. Ale ekologický postoj je v některých otázkách využití fosilních paliv a zejména uhlí nespravedlivě přísný a nepřesný. V tomto článku se podíváme na tyto účelové polopravdy týkající se uhlí.

Biomasa – palivo budoucnosti
Ze všech stran se na nás valí informace o tom, kterým palivem se vyplatí topit nejvíce, a je pravdou, že všichni stavebníci tuto otázku více či méně řeší. Při výčtu způsobů vytápění s nízkými náklady a zároveň šetrnými k přírodě nesmíme opomenout spalování biomasy.

Palivové dřevo nebo brikety - čím si zatopit a ušetřit?
S blížícím se podzimem se řada z nás těší na příjemné teplo, které se rozline po domácnosti, když se zatopí v krbu nebo krbových kamnech. Aby mohlo být doma teplo, je ale potřeba pořídit nějaké palivo. A zde přichází otázka - které? Mezi časté volby patří palivové dřevo nebo brikety. Jak je to u nich s výhřevností, dobou hoření a hlavně cenou?

Proč si vybrat dubové palivové dřevo na topení?
Dub zaujme svým majestátním kmenem, který odolává divokému počasí. Od dávných věků jej mnoho kultur uctívalo jako symbol síly a vytrvalosti. Dubové palivové dřevo je velmi kvalitní a patří mezi oblíbená topiva. V následujících řádcích se dozvíte, proč si jej vybrat na topení.

Dřevěné zlato jménem peleta
Uživatelé topných zařízení v domácnostech se často stávají účastníky dohadů, na kom že je řada se zatopením. Kámen, nůžky, papír ….a na koho to padne dnes? Tento rozhodovací proces se stane minulostí díky kotli na pelety.

Jak si vyberete ty nejlepší dřevěné brikety?
Jak určitě rozpoznáte ty nejkvalitnější dřevěné brikety? Staňte se mistrem v oboru pevných paliv. V následujících řádcích se dozvíte, jaké vlastnosti poznáte na první pohled a jaké informace v popisu produktu jsou důležité.

4+1 důvod, proč zvolit pelety na zatápění
V poslední době stoupá obliba malých dřevěných válečků jménem pelety. Jsou určené pro spalování ve vysoce efektivních automatických kotlích. Slyšeli jste o nich a stále přemýšlíte, jestli si moderní způsob topení pořídíte? V následujících řádcích se dozvíte více informací.