Biomasa – palivo budoucnosti
30.09.2006
Ze všech stran se na nás valí informace o tom, kterým palivem se vyplatí topit nejvíce, a je pravdou, že všichni stavebníci tuto otázku více či méně řeší. Při výčtu způsobů vytápění s nízkými náklady a zároveň šetrnými k přírodě nesmíme opomenout spalování biomasy.
Dřevo je obnovitelným zdrojem energie a u nás patří k nejdostupnějším palivům. Při dodržení správné technologie spalování můžeme dřevo zařadit také mezi paliva ekologická. Dřevěné brikety či pelety mají mimochodech vyšší výhřevnost než často používané hnědé uhlí. Lze doporučit kombinaci tohoto vytápění s dražším, ale mobilnějším vytápěním elektřinou.
Co je to biomasa?
Biomasa je jakási hmota rostlinného původu a tvoří ji dřevní štěpky, sláma, dřevěné brikety, pelety, obilí či kusové dřevo. Pro vytápění a ohřev vody se používá tzv. suchá biomasa. Působením vysokých teplot se z biomasy uvolňují hořlavé plynné složky - takzvaný dřevoplyn. Jestliže je tomuto přítomen vzduch, dochází k prostému spalování biomasy (hoření). Takto známe spalování dřeva v kamnech nebo starších kotlích. Moderní kotle na dřevo ovšem nabízejí jinou konstrukci, která umožňuje daleko efektivnější princip spalování pomocí tzv. pyrolytické destilace.
Konstrukce kotlů na dřevo je dnes navržena tak, aby se biomasa zahřívala bez přístupu vzduchu a teprve vzniklý dřevoplyn se odvádí do spalovacího prostoru, kde se spaluje obdobně jako jiná plynná paliva. Při spalování tedy nedochází ke klasickému hoření dřevní hmoty, nýbrž k pyrolytické destilaci, která zvyšuje účinnost kotle až na 85 procent. Část vzniklého tepla je přitom použita na zplyňování další biomasy. Výhod tohoto systému spalování je přitom hned několik - vyšší účinnost, nižší emise a snadná regulace výkonu. Provoz kotle je zpravidla řízen pomocí elektronického regulátoru v rozmezí od 40 až do 100 % výkonu. Kotel se dá odstavit na dobu až 24 hodin do tzv. tepelné rezervy, kdy topí na minimální výkon a není nutný zásah obsluhy. To je také odpověď všem, kteří se obávali večerního návratu z práce do studeného příbytku a k vyhaslému kotli. Popel stačí vybírat jednou za tři až pět dní.
Pokud vám vrtá hlavou, kde potřebné množství biomasy vzít, odpověď zní – z části na vlastní zahradě (štěpky ze slabých větví nebo drobných kmínků) a z části od výrobců a dodavatelů lisovaných pelet z pilin a dalšího dřevního odpadu.
Argumenty pro dřevoplyn:
♣ obnovitelný zdroj energie,
♣ nízké provozní náklady (6 – 10 000 korun ročně),
♣ snadná dostupnost paliva,
♣ jeho spalováním vzniká jen malé množství škodlivin a minimum popela,
♣ lze používat topná zařízení, která dokáží dřevo efektivně využít,
♣ kombinací topného zařízení s akumulačními nádržemi dosáhnete lepšího komfortu obsluhy a vyšší provozní účinnosti,
♣ u kotle na pelety s podávacím zařízením lze cely provoz zautomatizovat a regulovat podle potřeby tepla.
Foto: archiv firem TTS eko, Rioni, Atmos, GlobalTherm
Články s podobnou tématikou
Slunce hřeje a svítí zadarmo
Na komíně se vyplatí nešetřit
Elektrické infratopení
Zemní plyn nebo tepelné čerpadlo?
Jak a čím nejlépe vytápět váš dům
Alternativní zdroje energie a jejich financování
Výhody podlahového vytápění
Éra kachlových kamen neskončila!
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekcích
Kotle a ohřívače
Krby, kamna, komíny
Článek byl zobrazen 9903 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Paliva a topiva
Jak si vyberete ty nejlepší dřevěné brikety?
Jak určitě rozpoznáte ty nejkvalitnější dřevěné brikety? Staňte se mistrem v oboru pevných paliv. V následujících řádcích se dozvíte, jaké vlastnosti poznáte na první pohled a jaké informace v popisu produktu jsou důležité.
Jak skladovat dřevo na topení
Stále platí, že nejlevnější topení je dřevem. Dřevo na topení jako každý přírodní materiál pracuje, mění tvar i rozměr, sesychá a bobtná, ohýbá se, a přesto by jeho uskladnění venku ani vevnitř neměl být problém. Dřevo vzniklo venku, a tak postačí ho opatřit stříškou. Jisté nebezpečí může spočívat ve vlhnutí od terénu, ale slunce či mráz kvalitu dřeva nemění.
Dřevěné zlato jménem peleta
Uživatelé topných zařízení v domácnostech se často stávají účastníky dohadů, na kom že je řada se zatopením. Kámen, nůžky, papír ….a na koho to padne dnes? Tento rozhodovací proces se stane minulostí díky kotli na pelety.
Biomasa – palivo budoucnosti
Ze všech stran se na nás valí informace o tom, kterým palivem se vyplatí topit nejvíce, a je pravdou, že všichni stavebníci tuto otázku více či méně řeší. Při výčtu způsobů vytápění s nízkými náklady a zároveň šetrnými k přírodě nesmíme opomenout spalování biomasy.
Briketa z listí nahrazuje uhlí a dřevo
Na podzim se všude hrabe listí spadané ze stromů. Je ho všude dost. V městských parcích a ulicích tak hodně, že působí potíže. Na jeho likvidaci jsou každoročně vynakládány nemalé finanční prostředky. Suché listí však nutně nemusí končit na skládce. Může velmi dobře posloužit jako ekologické palivo.
Je nejvyšší čas připravit si zásoby dřeva na zimu
S blížící se zimou je třeba finišovat se sekáním, řezáním a štípáním dřeva, abychom si v dlouhých studených měsících měli čím vyhřát naše obydlí. Jestliže patříte k těm, kdo topí dřevem, pak víte, jaká je to dřina být dokonale připraven. Víte však, jaké dřevo se pro topení nejvíce hodí, na kolik vás vyjde a jak jej dobře uskladnit?
Proč si vybrat dubové palivové dřevo na topení?
Dub zaujme svým majestátním kmenem, který odolává divokému počasí. Od dávných věků jej mnoho kultur uctívalo jako symbol síly a vytrvalosti. Dubové palivové dřevo je velmi kvalitní a patří mezi oblíbená topiva. V následujících řádcích se dozvíte, proč si jej vybrat na topení.
Palivové dřevo nebo brikety - čím si zatopit a ušetřit?
S blížícím se podzimem se řada z nás těší na příjemné teplo, které se rozline po domácnosti, když se zatopí v krbu nebo krbových kamnech. Aby mohlo být doma teplo, je ale potřeba pořídit nějaké palivo. A zde přichází otázka - které? Mezi časté volby patří palivové dřevo nebo brikety. Jak je to u nich s výhřevností, dobou hoření a hlavně cenou?