Patří komín do nízkoenergetického či pasivního domu?
23.09.2009
Snižování provozní energetické náročnosti budov je snahou řady investorů a stavebníků, kteří myslí na své budoucí náklady na vytápění. Má v takovém případě smysl se zabývat takovým tradičním prvkem budovy jako je komín?
Úkolem komínu je především zajistit bezpečný a spolehlivý odvod spalin a jejich rozptyl do volného ovzduší. Komín je ale často brán také jako potenciální zdroj úniku tepla, se kterým se právě v případě nízkoenergetických nebo pasivních domů velmi pečlivě bilancuje. To bývá někdy také důvodem, proč se stavebník vzdá možnosti instalace dnes tak oblíbeného spotřebiče jako jsou třeba krbová kamna.
Příčiny
Komíny prošly již dlouhým vývojem, po stránce bezpečnosti a spolehlivosti patří mezi nejpoužívanější třísložkové systémy - například Schiedel UNI*** PLUS - které sestávají z komínových tvárnic, vkládané tepelné izolace z minerálně vláknitých desek a vnitřní keramické vložky. Mohou odvádět spaliny od spotřebičů na různá paliva, ale pro použití v nízkoenergetických nebo pasivních domech se příliš nehodí. Na vině je jejich konstrukce, která z pohledu vlastností pro tyto typy objektů se jeví jako zastaralá. Z hlavních problémů můžeme jmenovat celkovou netěsnost (zejména v důsledku zadního odvětrání), tepelně technické vlastnosti tvárnic při průchodu tepelnou izolací a většinou možnost připojení pouze otevřených nebo na vzduchu v místnosti závislých spotřebičů.
Pro prokazování těsnosti stavby nebo jejích konstrukcí se používá standardní metoda Blower Door testu. Při definovaných podmínkách, tlakovém rozdílu 50 Pa, se měří množství vzduchu, které projde infiltrací stavebními konstrukcemi. Komínové těleso, které prochází budovou, se samozřejmě také projeví v celkové bilanci více či méně v závislosti na své konstrukci, typu spotřebiče, způsobu jeho provozu a připojení. Již zmíněné „klasické“ třísložkové systémy, které obecně využívají principu tzv. zadního odvětrání, kdy vložená tepelná izolace je provětrávána směrem zevnitř ven pomocí kanálků, jsou z pohledu infiltrace naprosto netěsné a tedy reálně nepoužitelné.
V těsných domech nelze dnes vystačit se zajištěním přívodu vzduchu pro spalování infiltrací. Pouhá průvzdušnost okny a dveřmi u nových nebo rekonstruovaných staveb zdaleka nestačí přivést dostatečné množství vzduchu pro správnou funkci spotřebičů paliv. Nutným řešením je použití uzavřených, na vzduchu v místnosti nezávislých spotřebičů, na které však „klasický“ komín není připraven.
Komín je vnímán jako cizorodý prvek také tam, kde prochází vrstvou tepelné izolace, třeba v konstrukci střechy. Tepelně izolační vlastnosti nosné části komínu – komínové tvárnice – jsou výrazně horší než vrstvy tepelné izolace, v místě průchodu vzniká tepelný most. Dalším problémem je utěsnění prostupu komínového tělesa střešní konstrukcí. Obtížně zvládnutelný detail prostupu představuje další netěsnost obvodové konstrukce.
Řešení
Jakým způsobem je možno optimálně vyřešit komín v nízkoenergetickém domě můžeme dokumentovat na moderním komínovém systému Schiedel ABSOLUT. Tento systém, doplněný několika novinkami, je právě tím ideálním řešením, které odbourává všechny nevýhody spojené s představou komínu v nízkoenergetických domech.
Jak je těsný?
Naše společnost podrobila konstrukci svých systémů měřením podle Blower Door testu se zajímavými výsledky. Pro porovnání byla provedena měření na systémech UNI*** PLUS, jako „klasickém“ třísložkovém komínu a ABSOLUT. Naměřená hodnota propustnosti na 5 m výšky systému UNI*** PLUS byla 246 m3h-1, zatímco u systémů ABSOLUT pouhých necelých 35 m3h-1 . S takovou těsností se dá „pracovat“ nejen v nízkoenergetických, ale i pasivních domech.
Pro jaké spotřebiče?
Systém ABSOLUT je označován jako absolutně univerzální systém. Jako takový proto může být provozován ve spojení s prakticky libovolnými spotřebiči. Při použití v nízkoenergetických domech je významné, že na tento systém lze připojit spotřebiče, které jsou nezávislé na vzduchu v místnosti. Provoz plynových spotřebičů nezávislých na vzduchu v místnosti je známý již dlouho. Uzavřené spotřebiče v provedení C (označované také „turbo“), se připojují ke komínu dvouplášťovými soustřednými kouřovody. Celý systém pracuje v protiproudém provozu, kdy keramická vložka odvádí spaliny, volným prostorem mezi vložkou a tepelně izolovanou tvárnicí ABSOLUT je přiváděn spalovací vzduch, který je navíc cestou předehříván teplem odváděných spalin.
Novinkou je provoz spotřebičů na pevná paliva (např. kachlová kamna, krbová kamna), nezávislých na vzduchu v místnosti. Také zde nabízí Schiedel ABSOLUT spolehlivé řešení, kdy přívod spalovacího vzduchu ke spotřebiči je řešen tepelně izolovanou šachtou v komínovém tělese. Vlastní připojení vzduchového hrdla spotřebiče se potom provede pomocí systémového adaptéru.
Tepelné mosty
Pro odstranění tepelných mostů v místě průchodu systému ABSOLUT tepelně izolačními vrstvami existuje od letošního roku novinka: termoizolační tvárnice. Je to tvárnice, kde třetina její nosné vrstvy je nahrazena tepelně izolační vložkou z pěnového skla. Umístěním této tvárnice do místa průchodu tělesa tepelně izolační vrstvou je účinným způsobem přerušen tepelný most a minimalizovány tepelné ztráty. Jako doplněk k této tvárnici slouží těsnící set. Je to patentově chráněné řešení, které pomocí dvou vrstev folie utěsní samotný prostup a minimalizuje infiltraci v daném místě.
Novinka ABSOLUT FINAL – kvalitní řešení nadstřešní části
Pro letošní podzim přichází naše firma s novinkou pro úpravu nadstřešní části systému Schiedel Absolut - pomocí prvků ABSOLUT FINAL. Tyto betonové prvky s povrchovou úpravou v imitaci cihly a integrovanou tepelnou izolací nahrazují v nadstřešní části betonové tvárnice systému Absolut. Prvky ABSOLUT FINAL vycházejí z prvků UNI*** Final, mají však dvojnásobnou výšku. V nabídce od 1.10.2009 budou k dispozici prvky pro jednoprůduchové komíny Absolut o průměru 12-18 bez i s větrací šachtou a jejich sortiment se bude nadále rozšiřovat.
Pouze dokonale navržená a provedená soustava spotřebič – komín zajistí optimální využití paliva ve spotřebiči. V případě moderních spotřebičů v objektech, kde se bilancuje s každým wattem tepelných ztrá, to platí dvojnásob. Významnou roli zde může sehrát právě komínový systém Schiedel ABSOLUT. Konstrukce komínové tvárnice s integrovanou tepelnou izolací poskytuje dostatečný tepelný odpor i tam, kde je to u stávajících třísložkových komínů nedosažitelné, neboť izolovány jsou nejen komínové průduchy, ale i přidružená šachta. Účinek tepelné izolace se příznivě projeví především při provozu, kdy komín slouží k přívodu spalovacího vzduchu ke spotřebiči a to v obou možných případech: prostřednictvím víceúčelové šachty nebo volným prostorem mezi keramickou vložkou a tvárnicí, kde je navíc přiváděný vzduch předehříván teplem odváděných spalin. Spotřebič v takovém případě pracuje s nejvyšší možnou účinností.
Více informací naleznete na www.schiedel.cz.
Související články
ABSOLUT + AERA = Komplexní řešení pro novostavby RD
Větrat lze i se zavřenými okny
Reklamštinou mluví i výrobci komínů
Kontakt:
Schiedel, a.s.
Horoušanská ul. 286
250 81 Nehvizdy
tel.: 326 999 011
www: www.schiedel.cz
e-mail: schiedel@schiedel.cz
Článek byl zobrazen 17669 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Krby, kamna, komíny
Kamnářský mistr – aneb kterak ušetřit na kvalitě
Teplo rodinného krbu… Kdo by po něm netoužil? Praskající plameny, co ochutnávají dřevěné lahůdky a vychází z nich světlo a teplo, tolik potřebné pro odpočinek a zklidnění… Přivřeme-li oči a pustíme svou fantazii na špacír, rázem se můžeme ocitnout ve středověké hodovní síni, kde byl krb nezbytným vybavením chladných kamenných sálů.
Slevový poukaz na stavební materiály finišuje…
S podzimním počasím přichází exkluzivní SLEVOVÝ POUKAZ „Stavte výhodně“, který vám značně sníží rozpočet při stavbě či rekonstrukci domu. Nabízí kvalitní stavební materiál za neopakovatelné ceny. Ale pozor, již jen pár dní můžete získat zdicí materiál, pálené střešní tašky, komínový systém, potrubí či okna a dveře s garantovanou slevou ve výši až 50 %!
Využijte možnost získat jedinečné slevy na špičkové materiály
Při výstavbě rodinného domu nyní můžete výrazně uspořit, a přitom budete stavět z vynikajícího stavebního materiálu. Komínové systémy ABSOLUT, UNI*** PLUS a STABIL můžete nyní získat se slevou až 33%.
BEF FEEL: Specifika a přednosti nejmenších krbových topenišť
V krátkém seriálu příspěvků vám postupně představíme jednotlivé produktové řady krbů BEF a jejich specifika.
Stabilizátory nad Ostravou
Když se v osmdesátých letech minulého století objevily na komínech ve Velké Británii charakteristické prstence s vloženým čočkovým profilem, měla veřejnost za to, že se jedná o dekorativní stříšku proti dešti a sněhu. Avšak aerodynamika a termodynamika tohoto patentu působila na odchod spalin v souvislosti s atmosférickými podmínkami tak pozitivně, že se úspora u topení ustálila bez ohledu na různé rekordní údaje na přibližně 35% u topení s pevnými palivy a na 15% při topení zemním plynem. A tak je tomu dodnes.
Do moderního domu patří komín. Ale ne ledajaký!
Vytápěcí systémy prošly v uplynulých letech obrovským vývojem. Některé jsou na komínových systémech zcela nezávislé, jiné naopak kladou na odvod spalin mnohem vyšší nároky. Řada stavebníků se výstavbě komínu vyhýbá ve snaze snížit pořizovací náklady domu na minimum. Z dlouhodobé perspektivy je přitom kvalitní komínový systém investicí, která se časem zúročí.
Kotle na pelety Artel – kompaktní kotle s vynikajícími parametry
Kotle na pelety Artel jsou skvělým řešením pro všechny, kdo hledají kompaktní kotel s minimální údržbou a za dostupnou cenu. Průměrná doba hoření je 2 až 3 dny a kotel lze využít i k ohřevu užitkové vody.
Střídejte palivo v jednom kotli, jak se vám zachce
Kotle na tuhá paliva se poslední dobou těší velké oblibě. Kvůli vysokým cenám energií lidé upřednostňují paliva, která si jednoduše složí doma v kotelně. A navíc už jsou na trhu i moderní kotle, se kterými se nemusíte omezovat jen na jeden způsob vytápění.