Druhy krbových vložek a jejich výhody aneb jak vybrat krbovou vložku?
22.12.2016
Krbové vložky lze rozdělit na tři základní druhy – teplovzdušné, teplovodní a sálavé/akumulační. Jednotlivé druhy se od sebe liší teplonosným médiem a také principem vytápění. Podívejme se blíže na jednotlivé typy a jejich výhody a nevýhody.
Teplovzdušné krbové vložky
Teplovzdušné krbové vložky se používají pouze jako doplňkový zdroj tepla a při vhodně zvolené krbové vložce jsou také významným designovým prvkem interiéru. Stejně jako u ostatních krbových vložek je jeho provoz kromě kýženého tepla spojen také s příjemným vizuálním zážitkem při pohledu do ohně .
Z hlediska nákladů na pořízení jsou teplovzdušné krbové vložky tím nejlevnějším způsobem vytápění, jaký lze pořídit. Účinnost krbových vložek se neustále zvyšuje, a tak moderní a kvalitní krbové vložky mají účinnost nad 80%, při relativně nízké spotřebě dřeva. Vysoká účinnost zároveň zajišťuje také ekologický provoz a nízké emise škodlivých látek do ovzduší, což je zejména v některých oblastech republiky velmi diskutované téma.
V úvodu jsme zmínili, že teplovzdušná vložka se používá především jako doplňkový zdroj tepla na přitápění a doporučují to také odborníci. Proč vlastně?
1. Teplovzdušné krbové vložky jsou již samotnými výrobci vyráběny a dimenzovány jako doplňková topidla. Na každodenní vytápění nejsou stavěny a pernamentním používáním by se zničily.
2. Teplo od krbové vložky se šíří po místnosti nerovnoměrně - nejvíce tepla je přímo u krbu a s rostoucí vzdáleností pak teplota klesá. Ve vzdáleném rohu tedy může být poměrně chladno, zatímco hned u krbu je až nesnesitelné horko.
3. Dalším negativním faktorem, který se ale týká všech krbových vložek, je znečištění interiéru. Mohou za to drobné kousky, piliny a prach, které se ze dřeva do místnosti uvolňují .
Na co si dát pozor při výběru teplovzdušné vložky?
Při pořízení teplovzdušné krbové vložky je důležité mít na paměti, že se vložka stane pevnou součástí interiéru na poměrně dlouhou dobu. Výměna vložky není rychlá, levná ani jednoduchá a vždy jsou nezbytné stavební práce – bourání obestavby a následné zdění nové. S tím je spojeno pochopitelně také znečištění a omezení provozu v dané místnosti.
Při výběru dochází nejčastěji k těmto chybám – zvolená vložka má příliš vysoký výkon nebo nízkou kvalitu. Většina stavebníků má za to, že krb, tedy krbová vložka, by měl být dostatečně velký, aby bylo na oheň dobře vidět. S rostoucími rozměry ale roste i výkon vložky. Dnešní nízkoenergetické domy a jejich minimální tepelné ztráty však jdou zcela opačným směrem. Výsledkem takto nevhodně zvolené vložky je pak příliš vysoká teplota v interiéru.
Pokud narazíme na nápadně levnou krbovou vložku, je cena většinou odrazem nízké kvality. Velmi často je vložka vyrobena z tenkého plechu a její pohyblivé části nevydrží častější používání. Prvotní lákavá úspora se bohužel vrátí jako bumerang a po krátké době bude nutné vložku vyměnit, protože nebude použitelná. Nejčastějšími defekty jsou drhnoucí otvírací mechanismy, propálení krbové vložky či zakuřování skla krbové vložky. Místo očekávané úspory zaplatíme nakonec více, než kdybychom si pořídili hned kvalitní krbovou vložku s dostatečně dlouhou zárukou.
Teplovodní krbové vložky
Pokud chceme krb jako doplňkový zdroj tepla pro celý dům, měli bychom zvolit teplovodní vložku, která je vybavena teplovodním výměníkem a může být připojena k otopné soustavě domu. Výkon vložky (udávaný v kilowattech, kW) by, stejně jako u ostatních krbových vložek, měla vždy spočítat a stanovit odborná kamnářská firma na základě tepelných ztrát domu a vytápěné plochy . Jiná situace bude totiž u pasivního nebo nízkoenergetického domu a jiná u staršího domu před nebo po rekonstrukci. U teplovodní vložky je klíčová také složitost celé otopné soustavy a toho, kolik vody bude potřeba ohřívat.
Akumulační a sálavé krby – zdravé vytápění pro nízkoenergetické domy
Teplovzdušné a teplovodní vložky pracují na principu tzv. konvekčního vytápění. Ohřívají vzduch v okolí krbu (teplovodní samozřejmě také vodu), který v místnosti dále cirkuluje. Teplý vzduch stoupá vzhůru, kde se ochladí a klesá zase dolů.
Při tzv. sálavém vytápění se teplo šíří po místnosti tepelným zářením a ohřívá přímo předměty, tedy nábytek, zvířata a osoby, podobně jako slunce. K cirkulaci vzduchu a víření prachu nedochází, proto je sálavé vytápění pro naše zdraví vhodnější. Jak ale vytvořit z krbových vložek sálavý zdroj tepla podobný např. kachlovým kamnům?
Princip sálavého tepla využívají tzv. akumulační a sálavé krby. Krbová vložka je uzavřena v obestavbě postavené ze speciálního sálavého či akumulačního materiálu. Tato obestavba na rozdíl od klasických teplovzdušných krbových vložek nemá odvětrávací mřížky. V akumulačních a sálavých krbech se topí jinak než v klasických krbových vložkách, což přináší také značnou úsporu dřeva. Doba přikládání je obvykle kratší, nejčastěji 3 hodiny. Během této doby se teplo akumuluje do materiálu obestavby. Poté se již dřevo nepřikládá a krbová vložka začíná sálat naakumulované teplo z obestavby do místnosti. Doba sálání obvykle trvá asi 5 hodin, ale může to být až 24 hodin v závislosti na typu a množství použitého materiálu obestavby.
Díky svému relativně nízkému výkonu v kombinaci s vhodně zvolenými materiály použitými na obestavbu jsou sálavé krbové vložky ideální pro nízkoenergetické domy.
Český výrobce krbových vložek FLAMEN nabízí 9 modelů krbových vložek vhodných do sálavých a akumulačních obestaveb. Modely jsou označené jako „AKU“ ve třech velikostech dvířek - BETA AKU (šíře dvířek 50 cm), ZETA AKU (60 cm) a KAPPA AKU (70 cm). Všechny 3 řady nabízejí krbové vložky v provedení jak čelním tak rohovém a vždy s dvojitým sklem.
Veškeré informace o teplovzdušných, teplovodních i sálavých krbových vložkách FLAMEN najdete na www.flamen.cz.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 26143 krát.
Diskuze k článku
Re:
Petr | 03.05.2020 00:00:09
Neví někdo, jestli je rozdíl mezi krbovou vložkou do normálního domu, a krbovou vložkou do pasivního domu?
Re: Re:
Marek | 05.05.2020 15:04:21
Do každého domu budete potřebovat jinak výkonnou krbovou vložku. Já jsem bral krbovou vložku přímo určenou do pasivních domů, která dokonce splňuje i blower door test.
Re: Re: Re:
Petr | 07.05.2020 07:57:53
Díval jsem se, co to jen ten blower door test. Která firma vyrábí takové krbové vložky?
Re: Re: Re: Re:
Marek | 09.05.2020 02:15:31
Podívejte se na krbové vložky do pasivních domů od výrobce krby-bef. Můžete si zvolit i variantu krbové vložky s externím přívodem vzduchu.
Re: Re: Re: Re: Re:
Radek | 05.01.2022 19:02:36
A můžu se zeptat jestli znáte i nějakou jinou firmu která vyrábí krbové vložky s výměníkem do pasivu?
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Krby, kamna, komíny
Jaký je rozdíl mezi stabilizátory a turbowenty?
Dosáhnout úspory po instalaci stabilizátoru komínového tahu přibližně 35% u topení pevnými palivy a kolem 15% při topení zemním plynem znamená návratnost investice na běžném rodinném domě během 2 – 3 let.
Vaše nápady: Stavba zahradního krbu IV.
Posezení u zahradního krbu je skvělým zpřejemněním tohoto období. My vám přinášíme podrobný návod na jeho stavbu na základě zkušenosti našeho čtenáře. Ve čtvrtém díle se blíže podíváme na stavbu kouřovodu.
Betonové lehčené komíny BLK - kvalitně a bez kompromisů
Již osmým rokem firma Betonové stavby – Group s.r.o., Klatovy nabízí a dodává na náš stavební trh kompletní certifikovaný komínový systém, sestávající z lehčených liapor-betonových tvárnic (BLK) a výstroje z korozivzdorné oceli DIN 1.4571, 1.4404 (ČSN 17348 a ČSN 17349).
Krbová kamna a jejich správný výběr
Poslouchat praskání dřeva, koukat na plápolající plameny, užívat si hřejivého tepla a úžasné romantické atmosféry – to vše můžete, když si pořídíte kvalitní krbová kamna, která jsou skutečným fenoménem posledních let. Živé plameny nejenže působí velice esteticky, ale navíc dokážou až o polovinu snížit výdaje na vytápění.
Kvalitní české komínové systémy EKO
Česká společnost EKO KOMÍNY, s.r.o. jako samostatný výrobce a prodejce komínových systémů EKO vznikla v roce 2004. Již dříve (od roku 2001) však své produkty prodávala pod obchodní značkou EKO a to prostřednictvím licencovaných partnerů.
Stabilizátor - součást komínu moderního domu
Ušetřete energii při topení s našimi stabilizátory firmy S.T.O., s.r.o., a to 35% u topení pevnými palivy a 15% při topení zemním plynem. Více informací o stabilizátorech naleznete na našich webových stránkách.
Topit dřevem je volba životního stylu
Topit dřevem se může na první pohled zdát jako návrat do minulosti, avšak ve skutečnosti jde o stále populárnější trend moderního životního stylu. Tento tradiční způsob vytápění má nejen své kouzlo, ale také řadu výhod pro ty, kteří hledají udržitelný, ekologický a nezávislý způsob života.
Vytápějte chytře s tepelným čerpadlem: návratnost i 2,5 roku
Přejděte na efektivní a úsporné vytápění tepelným čerpadlem. Ročně ušetříte na energiích až 78 000 Kč a investice se vám tak může vrátit už za 2,5 roku.