Topení uhlím může být ekologické a levné
30.12.2009
Návratem k topení uhlím řeší mnohé domácnosti stále zvyšování cen elektřiny a zemního plynu. Ministerstvo životního prostředí však chce přimět lidi k topení ekologičtějšímu. Podle jeho představ by se v kamnech mělo topit čím dál méně. Pro mnoho domácností je však uhlí nejlevnější variantou, a proto jím topí dále.
V současné době topí uhlím přibližně 400 tisíc rodin. Podstatným rizikem při topení uhlím je rostoucí zdanění tohoto paliva a znečišťování životního prostředí, zejména co se týče zamoření ovzduší. Ministerstvo životního prostředí uvažuje o zákazu topení uhlím od roku 2012 až 2014 . Majitelé domů a bytů by měli přejít na palivové dřevo. Základní otázkou v současnosti je, jestli se ministrům zákaz topení uhlím podaří prosadit.
Zásadou číslo jedna by mělo být - neházet do kotlů vše, co shoří. Tím totiž dáváme podstatný argument a záminku ekologům, kteří topení uhlím kritizují. Obecně také lze konstatovat, že problém není v samotném topení uhlím, ale v používání starých, nevyhovujících kotlů.
Důležitý je výběr kamen či kotle
Jednou z nejdůležitějších podmínek hospodárného topení uhlím je správná volba kotle. Ve spalování uhlí už naštěstí vývoj technologií výrazně pokročil. Nové generace kotlů na tuhá paliva některé původní nevýhody už překonávají. Jednou z podstatných novinek je možnost záměny uhlí za palivo dřevěné čili jak dřevo, tak různé dřevěné nebo dokonce rostlinné pelety. Náklady na tento typ paliva jsou výrazně nižší. Na hnědé i černé uhlí jsou vhodné odlišné druhy kotlů. Účinnost spalování v moderních kotlích se pohybuje kolem 80 %. Oproti starším typům kotlů mohou ušetřit až 1/3 nákladů.
Další významné zlepšení proti starším kotlům je automatizované přikládání paliva z násypky a často také odvod popela z roštu . Tyto vymoženosti snižují potřebu pravidelné obsluhy kotlů. Zdokonalují se i možnosti regulace výkonu. Důmyslné systémy ventilátorů mohou urychlit nebo výrazně utlumit spalování, a pokud jsou napojeny na termostaty v místnostech či na ekvitermní regulační systémy, dokážou dnes podle údajů výrobců regulovat kotle na tuhá paliva.
Nevýhodou se může jevit fakt, že pořizovací náklady moderních kotlů jsou dost vysoké. Klasické ocelové kotle se dají pořídit asi za 15 tisíc korun, litinové kotle přijdou na něco přes 20 tisíc korun, a automatické kotle se svou cenou šplhají i nad 40 tisíc korun. Životnost kotlů má rozsah zhruba od 15 do 30 let. Investice do dražšího kotle se ovšem vyplatí. Rozdíl v nákladech na palivo u klasického kotle a automatického kotle s vyšší účinností činí u černého uhlí ročně i osm tisíc korun . V případě hnědého uhlí je rozdíl zhruba pět tisíc korun. Vyšší pořizovací cena účinnějšího kotle se tak může v úspoře za palivo vrátit za tři až čtyři roky .
Kvalita uhlí a ceny
Ceny uhlí se značně liší podle druhu, dodavatele a podle sezóny, kdy se nakupuje. Na jaře, kdy bývá uhlí sezónně zlevněno, jsou ceny nižší až o čtvrtinu ve srovnání s posledními třemi měsíci roku. Černé uhlí má asi dvojnásobnou výhřevnost, ale obtížněji se zapaluje. Hnědé uhlí se dá pořídit s různým obsahem uhlíku, různou výhřevností i množstvím vody. Nejkvalitnější je hnědý antracit, který má výhřevnost 3 900 kcal a obsahuje pouze 40 % vody. Za nejméně kvalitní uhlí se považuje lignit, který nemá takovou výhřevnost a poměrně dost kouří.
Důležitá je také velikost uhlí. Nejčastěji používané druhy uhlí se označují jako ořech 1 až 5 (větší číslo znamená menší velikost). Ořech 5 má v průměru 5 až 10 mm. Nejlevnějším druhem uhlí na trhu je ořech 2. Ceny uhlí se liší podle těžebních oblastí. Za ořech zaplatíte zhruba kolem 190 korun za 1 q, kostka vás vyjde na 200 Kč za 1 q. Černé uhlí stojí okolo 500 Kč za 1 q, koks je nejdražší a vyjde na 750 korun za 1 q.
Při vytápění hnědým uhlím se roční náklady na vytápění bytu nebo rodinného domu se spotřebou kolem 80 GJ energie pohybují zhruba od 15 tisíc korun, pro černé uhlí asi od 28 tisíc korun a v případě koksu se roční náklady vyšplhají až přes 30 tisíc korun, pokud se spaluje v klasických kotlích s účinností spalování 55 až 62 procent.
Ekologická daň topení uhlím zdražuje
Takzvaná ekologická daň navýšila cenu energií od 1. ledna roku 2008. Její výše se odvíjí podle toho, jak moc dané palivo škodí životnímu prostředí . Podle názoru vlády tak na novinku nejvíce doplatí domácnosti, které topí uhlím. Dani z pevných paliv podléhá hnědé i černé uhlí, brikety, koks, polokoks, pokud jsou určeny k použití, nabízeny k prodeji nebo používány k výrobě tepla. Z daně je vyňat pouze černý jantar. Sazba daně činí 8,50 Kč na GJ spalného tepla .
Podle dostupných informačních zdrojů by tak daň pro modelovou domácnost se spotřebou 80 GJ měla činit asi 2 250 korun ročně v případně hnědého uhlí a pro černé uhlí by daň v této modelové situaci měla činit částku asi 1 800 korun. K nákladům na vytápění jde o zdražení asi o 14,6 procenta pro uhlí hnědé a pro uhlí černé asi 7,2 procenta.
Jak šetřit při topení uhlím
Určitě se vyplatí investice do zateplení domu či bytu, pak budete topit méně. Nákup uhlí proveďte v jarním období, kdy je levnější. Investujte při nákupu kotle do těch s vyšší účinností a hlavně do těch, které umí spalovat i levnější dřevo.
Pro ty, kdo uvažují o přechodu na uhlí, je ovšem klíčové, zda ministerstvo životního prostředí prosadí zákaz topení uhlím pro domácnosti. Ministerstvo životního prostředí navrhuje roky 2012 až 2014, kdy by měly domácnosti povinně přejít na ekologičtější palivo. Tím by se mělo stát dřevo.
Autor: Alexandra Rohanová
Články s podobnou tématikou
Briketa z listí nahrazuje uhlí a dřevo
Topení z kamene - nadčasový design i přednosti
Ohřívače pro chladné letní večery
Plynové krby
Konvektory na mnoho způsobů
Spalování dřeva patří k nejlevnějším způsobům vytápění
Pelety - palivo budoucnosti
Článek byl zobrazen 30843 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Kotle a ohřívače
Vytápět plynem - ano či ne?
Před pár desítkami let byla u nás doba, kdy hodně lidí přecházelo na vytápění elektrickým přímotopy. Stát tento trend podporoval s tím, že jde o velmi ekonomické řešení. Pak však došlo k postupnému zdražování elektřiny a topení přímotopy už zdaleka nebylo tak výhodné. Co teď?
Jak na teplou vodu - zvolit průtokový nebo zásobníkový ohřívač?
Přípravu teplé vody můžete řešit různými způsoby. Nejjednodušeji použitím lokálního ohřívače, umístěného u každého odběrného místa, nebo použijete skupinový (tlakový) ohřívač vody sloužící pro více odběrných míst, což však zpravidla vyžaduje instalaci krátkého potrubí. Jinou, komplexní, variantou je použití výměníku napájeného připravenou teplou topnou vodou z kotle na tuhá paliva nebo ze systému se solárními kolektory eventuálně tepelným čerpadlem.
Kotle na tuhá paliva. Jak vybrat ten nejvhodnější?
Kotle na tuhá paliva patří k tradičním způsobům topení. Ani dnes jim přitom ještě v žádném případě „neodzvonilo“ a díky několika inovacím se stále jedná o zajímavou volbu při řešení vytápění objektu.
Moderní a úsporný způsob vytápění: Systémové řešení od firmy Buderus
Rostoucí ceny paliv, zejména plynu a elektrické energie vedou většinu spotřebitelů k úvahám a k zamyšlení, jakým způsobem lze tyto pravidelné náklady snížit a tím zlepšit nejen současný, ale i budoucí rodinný rozpočet. Jednou z dostupných možností, jak tyto výdaje redukovat, je použití technologií, které primárně šetří cenné suroviny.
Střídejte palivo v jednom kotli, jak se vám zachce
Kotle na tuhá paliva se poslední dobou těší velké oblibě. Kvůli vysokým cenám energií lidé upřednostňují paliva, která si jednoduše složí doma v kotelně. A navíc už jsou na trhu i moderní kotle, se kterými se nemusíte omezovat jen na jeden způsob vytápění.
Servisní prohlídky plynových kotlů ušetří čas i peníze
Začíná topná sezóna a včas zrevidovaný kotel může ušetřit tisíce korun. Případ, kdy začátkem topné sezóny zjistíme, že zrovna ten náš kotel stávkuje, není zrovna potěšující zpráva. Stejně jako fakt, že účet po protopené sezóně naběhl do mnohem vyšších částek, než jsme původně čekali. Dobrou prevencí je včasná revize plynového kotle.
Automatický kotel na pelety sníží náklady na vytápění až o 50 %
Ani se nenadějeme a začne další dlouhá zima, s níž přijdou starosti týkající se vzrůstajících nákladů na vytápění. Pokud také po každé zimní sezóně s napětím očekáváte vyúčtování za teplo, měli byste vědět, že snížit náklady na vytápění je reálné. Může vám v tom pomoci automatický kotel Hapero na dřevěné pelety.
Jak uspořit při ohřevu vody?
Zvýšené požadavky na úspory energie, vyplývající i z připravovaného nařízení Evropské unie, týkajícího se zásobníkových ohřívačů vody, byly pro firmu AEG impulsem k vývoji ohřívače nové generace. Nové ohřívače EWH Universal, dodávané v objemech od 30 do 150 litrů, jsou odpovědí na otázku, jak mají vypadat přístroje pro ohřev vody budoucnosti.