Dům snů – dřevostavba v přímém přenosu
06.12.2009
Na počátku reality show Dům snů se deset vybraných soutěžících párů seznámilo s pozemkem i projektem. Netradiční projekt, jehož výsledkem má být luxusní bydlení v hodnotě 13 miliónů korun, se realizoval čtyři měsíce. Odborníci pro ně hned ze startu připravili nelehký úkol. Museli se dohodnout na konečné podobě svého domu snů.
První díl: Dům snů naruby a zevnitř
Soutěžící vybírali ze čtyř možných variant, které jim nabídl autor projektu Ing. arch. Josef Smola. Vlastníma rukama uvedli soutěžící páry do života dům na hranici mezi nízkoenergetickou a pasivní stavbou. Je to bydlení, které doposud nemá v České republice obdoby.
Vjezd na pozemek zdobí okrasný a zároveň i užitečný strom – muchovník (lat. Amelanchier), který tu byl slavnostně vysazen v pondělí 18. května 2009. Strom bude dlouhá léta připomínat výhercům období, kdy bojovali o největší výhru svého života.
Dům je založen do mírného svahu. Novostavba, která je začleněna do kontextu okolní zástavby působí zcela nekonfliktně, poklidně a nedominantně. Nízká horizontální silueta podélného křídla s převýšenou podkrovní částí tvoří pohledovou podnož střešní nástavbě. Její zelená pultová střecha kopíruje sklon terénu. K součástem stavby patří i terasa a nekrytý bazén. Terasy v bezprostřední blízkosti domu tvoří dřevěné panely z tropického plantážového dřeva. Obě střechy jsou vegetační – plochá střecha v prvním podlaží i pultová střecha druhého podlaží. V projektu je využita velmi populární a přitom nejjednodušší varianta zelené střechy, tzv. úsporná střecha Optigreen.
Východní pohled
Západní pohled
Finální verze určuje podobu projektu jako dvoupodlažní, nepodsklepený samostatně stojící rodinný dům. Kompozice rodinného domu vybaveného garáží v rámci dispozic domu vychází z tvaru pozemku. Garáž je připojena k veřejné komunikaci lemující pozemek z jihu takzvanými vegetačními tvárnicemi. Na vlastním pozemku je tu k dispozici novým obyvatelům domu jedno stání pro osobní auto v garáži a dvě místa na zpevněné ploše z vegetačních tvárnic.
Dům snů je stavebnice
Z hlediska volby konstrukčního systému je dům navržen jako moderní panelová dřevostavba na principu stavebnice. Samostatný rodinný dům stojí na výměře pozemku 1 209 m2. Stavba disponuje na dvou podlažích jednou bytovou jednotkou. Bytová úhrnná podlahová plocha činí 190 m2 a nebytová plocha má 28 m2.
Konstrukčně i dispozičně je rodinný dům navržen jako flexibilní projekt. Koncepce umožňuje plnou variabilitu vnitřního prostoru. Znamená to velmi snadné provedení dispozičních změn i do budoucna, podle vyvíjejících se požadavků uživatele.
Podélný řez
Boční řez
Dům snů se staví jako ekologická a energeticky úsporná dřevostavba představující nové materiály a technologie. Realizace objektu přímo vybízela k použití systému zajišťujícího ohřev teplé vody, vytápění a chlazení, řízené větrání s rekuperací tepla včetně filtrace vzduchu a také optimální využití slunečních a vnitřních tepelných zisků.
Vytápění obytných místností je řešeno teplovzdušně pomocí cirkulačního vytápění. Interiérový vzduch je nasáván v chodbě domu, průchodem přes vzduchotechnickou jednotku je filtrován, čímž se snižuje prašnost v interiéru.
V Domě snů byla použitá krbová vložka s externím přívodem vzduchu, která byla obestavěna cihlami z nepálené hlíny. Tento typ cihel má jedinečný design, výborné akumulační schopnosti, přijímá a odevzdává vlhkosti do ovzduší a příznivě působí na lidské zdraví. Velikost obestavěného prostoru je 1,9 x 1,2 m na výšku 2,5 m. Tloušťka akumulační stěny 0,3 m.
Kromě krbu z hliněných cihel je v Domě snů v 1. patře mezi dětskými pokoji místo sádrokartonů použita hliněná omítka v tloušťce 3 cm. Hliněné omítky Claygar jsou schopny výrazně pohlcovat škodlivé látky, například kuchyňské páry, cigaretový kouř a ostatní látky způsobující potíže alergikům. Nevýhodou hliněných omítek je mokrý proces výstavby a dlouhá doba na vytvrdnutí.
V Domě snů se samozřejmě řešilo co nejlepší utěsnění oken. Okenní rámy z části kryjí tepelněizolační dřevovláknité desky. Vnitřní těsnění je s fólií, která zajišťuje vzduchotěsnost a parotěsnost. K vnějšímu těsnění se použila komprimovaná páska. Ta zabezpečuje vodotěsnost směrem dovnitř a paropropustnost směrem ven. Dřevěná eurookna SOLID COMFORT měla v Domě snů téměř svou premiéru. Snahou bylo nejen vyhovět platné ČSN na tepelnou ochranu budov, ale i náročnějším požadavkům na nízkoenergetické a pasivní domy.
Stále panuje mezi lidmi názor, že když dřevo hoří a dá se s ním topit, tak není vhodné jako stavební materiál. Jsou konzervativní a dřevostavbám nevěří. Naštěstí už většina mladých lidí zájem o dřevostavby má a dá se předpokládat, že jejich počet se v budoucnu bude zvyšovat. Je to možná také proto, že firmy se snaží zvyšovat kvalitu vlastních staveb a získávají si řadu certifikací, které jsou zárukou vysoké kvality.
Autor: Alexandra Rohanová
Článek byl zobrazen 23186 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Architekti a projektanti

Bytový projekt Slunečný vrch Jihlava
V klidné části Jihlavy, v Horním Kosově, který se stává jednou z nejdynamičtěji rostoucích oblastí města, vyrůstá bytový projekt Slunečný vrch pro zájemce všech věkových skupin. Z jižní strany bude navazovat na stávající zástavbu bytových domů, z východní strany jej bude lemovat ulice S.K.Neumanna, ze severní strany bude napojen na ulici Buková a konečně ze západní strany naváže na volný prostor v podobě zatravněné plochy.

Moderní architektura II. - Podolská vodárna
Pokaždé, když projíždím pražským Podolím, fascinovaně hledím na rozlehlou bílou budovu Podolské vodárny. Je tak čistá a chladná, podobně jako průzračná pitná voda, kterou produkuje...

Bydlení čtenářů - rodinný dům objímající zahradu
Rušná silnice v těsné blízkosti pozemku společně s okrajem sídliště byly hlavními omezujícími prvky, které ovlivnili návrh této stavby. Dům jsme tedy nechali ze strany od silnice obejmout pozemek a tím jsme vytvořili prostornou a klidnou zahradu.

Moderní architektura ve světě XXV. - Centrum mládeže u Madridu
Určitě ho má mnoho z vás doma. Maličký hlavolam z několika špičatých kostiček, ze všech stran různě šikmo zkosených, z nichž je možné poskládat hvězdičku. Možná právě jej anebo jen obyčejné papírové origami měli před očima španělští architekti ze studia Mi5 Arquitectos při přípravě projektu centra pro mladé poblíž španělského Madridu. Alespoň plány na oficiálním webu vypadají přesně jako návody na papírové skládačky.

Moderní architektura III. - Žižkovská věž
Neoddiskutovatelnou dominantou Prahy 3 je Žižkovská televizní věž. Stavba ve stylu high-tech, která vznikala v letech 1985 až 1992, ve své době vyvolala řadu rozporuplných reakcí, částečně korespondujících se změnou režimu.

Program Génius - nechte slunce platit hypotéku!
Už loňský veletrh FOR ARCH představil naprosto šokující novinku, kterou je program Génius společnosti Ekonomické stavby. „Přišli jsme na český trh s novým modelem financování, který můžeme opravdu nazvat jednoduše – geniální,“ říká David Mencl, ředitel společnosti Ekonomické stavby.

Moderní architektura XXII. - Nová radnice v Jablonci nad Nisou
Jednou z hlavních dominant Jablonce nad Nisou, proslulého města skla a bižuterie, které je branou do Jizerských hor, je Nová radnice na Mírovém náměstí.

Rekonstrukce rodinného domu OKAL
Názor na bydlení se vyvíjí spolu s měnícím se životním stylem. V naší republice stále ještě většina výstavby rodinných domů postavených do roku 1989 čeká na svou rekonstrukci. Výrazně se změnily nároky uživatelů na standardy vybavení rodinných domů, dle druhého pohledu jsou instalace staré 20 let a více nevyhovující z hlediska technického.