Malá domácí větrná elektrárna
05.03.2007
O tzv. alternativních zdrojích elektrické energie se stále více mluví (ale už mnohem méně se v tomto směru dělá). Mají mnoho zarytých příznivců i neméně zarytých odpůrců. Totéž se týká i větrných elektráren. My se teď však nebudeme zabývat velkými větrnými elektrárnami, ale pouze těmi malými pro domácí použití.
Takové zařízení samozřejmě nenahradí běžnou elektrickou přípojku, ale může pomoci snížit spotřebu elektrické energie, uspořit tím nějakou tu korunu a nepatrně přispět k ochraně životního prostředí. V místech, kde elektřina není, např. na odlehlých chalupách a chatách, pak tento zdroj přinese alespoň trochu elektřiny ke svícení či jiným účelům.
Větrnou elektrárnu samozřejmě nemůžeme umístit kdekoliv. Vlastně můžeme, ale aby vyráběla elektřinu, potřebujeme vítr. To je síla nestálá a nevyzpytatelná, a zároveň všudypřítomná jako fluidum starověkých alchymistů. Rychlost a sílu větru ovlivňuje řada faktorů, od převládajících proudů a meteorologických podmínek přes geografii terénu až po zeleň a budovy. Přesto u nás jsou místa, kde se dá na vítr více či méně spolehnout, hlavně na hřebenech hor nebo naopak na rozlehlých rovinách. Ostatně jelikož domácí větrná elektrárna má být jen jakýmsi doplňkovým zdrojem, případně „bonusem“, nemůžeme očekávat její nepřetržitou činnost na 100%.
Jestliže se pro malou domácí elektrárnu rozhodneme, máme v podstatě dvě možnosti – postavit si ji sami, nebo zakoupit jako hotový výrobek či stavebnici. První možnost je ovšem vhodná jen pro zdatné kutily a nebudeme se jí tady raději hlouběji zabývat. Zájemce je možno odkázat například na knihu, která u nás loni vyšla. Napsal ji Uwe Hallenga a jmenuje se „Malá větrná elektrárna. Návod ke stavbě s konstrukčními výkresy.“ Jde o návod na stavbu větrné elektrárny s dvoulistou vrtulí o průměru 2,2 m s výkonem okolo 0,5 kW. Další informace se dají čerpat z tuzemských, ale zejména zahraničních zdrojů na internetu (viz např. http://www.instructables.com/id/EDTMO3QLQIEP287OGM/).
Řada malých elektráren však je i v prodeji. Mívají výkon od nějakých 300 W až po hodnoty řádově vyšší. Většinou pracují ve spojení s akumulátory a produkují napětí 12/24 V, které však lze měničem převést na obvyklý standard 220 V/50 Hz.
A co na to legislativa? Jestliže si na zahradu dáte vrtulku na dynamo a budete tím pohánět větrák v králíkárně, asi to nikomu vadit nebude. Ovšem jinak je teoreticky nutné i při stavbě malé větrné elektrárny do 3kW splnit řadu podmínek, o větších výkonech ani nemluvě (holt stát a energetické monopoly neradí vidí, když jsou na nich lidé nezávislí). Rozbor této problematiky najdete na adrese i-EKIS (Internetové energetické konzultační a informační středisko).
Při pozorném přečtení uvedeného článku je nicméně zřejmé, že v této otázce není tak úplně jasno a odborníci doporučují zeptat se na místním stavebním úřadu. Ale na druhou stranu se říká: Kdo se moc ptá, moc se dozví…
Informace ohledně instalace určitě rády poskytnou i firmy, zabývající se výrobou a prodejem těchto zařízení.
Autor: Michal Hamšík
Články s podobnou tématikou
Moderní dům - ekodům
Rekuperace v domácnostech
Výběr plynového kotle
Biomasa – palivo budoucnosti
Článek byl zobrazen 52805 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Alternativní a ekologické tepelné zdroje
HEATROLL radiátory budoucnosti
Heatroll má svůj vlastní styl. Nekopíruje design standardních plechových nebo litinových radiátorů. Je to radiátor, který osloví všechny, kteří se chtějí odlišit a změnit vzhled svého interiéru. Především ty, co ocení technické výhody těchto typů topných těles.
Teplovodní vs. elektrické podlahové vytápění – výhody a nevýhody jednotlivých typů
Podlahové vytápění řadíme jednoznačně ke komfortním typům vytápění bytů a domů. Má mnohé výhody, mezi nimiž je i úspora energií, a to je v dnešní době prioritní. Z hlediska rozložení otopných těles v místnostech a rozložení teploty vzduchu v interiéru má právě podlahové topení nejlepší možnosti. Podlahové vytápění řadíme mezi velkoplošné sálavé typy vytápění.
Topte, ochlazujte a větrejte nízkoenergeticky se systémem S-CONTROL
Skupina KORADO se zaměřila ještě blíže na nízkoenergetické stavby a přichází na trh s nabídkou produktů, které jsou zařazeny pod značku S-CONTROL. Buďte chytří a pořiďte si tyto výrobky s maximální úsporou při vytápění (radiátory), chlazení (konvektory) a větrání (větrací rekuperační jednotky).
Energetická náročnost budov
Nedávno prošel v Poslanecké sněmovně zákon upravující směrnici EU o energetické náročnosti budov. Cílem této směrnice je co nejvyšší snížení spotřeby energie na vytápění budov, čímž se výrazně zvýší úspory českých domácností. Všechny nemovitosti již dnes nesou označení o své energetické náročnosti, podobně jako je tomu například u spotřebičů.
Moderní vytápění pro váš dům
Doba je ve znamení růstu cen energií, čehož využívají výrobci kotlů, tepelných čerpadel a kolektorů k úplným „závodům“ v úsporách. Stavebník, který chce ekologicky a ekonomicky topit, se však již nikde nedozví, že žádný z těchto výrobků nefunguje sám o sobě. Naopak musí být vhodně začleněn do celého topení. Jen tak lze plně využít jejich vlastnosti.
Celosvětová energetická soutěž Energy Globe Award
Ekonomická krize donutila Čechy znovu se stát národem kutilů. Pokud se jim svépomocí podaří něco vyrobit a přitom ušetřit peníze, mají šanci vyhrát cenu v celosvětové soutěži Energy Globe Award. Soutěž patří k nejprestižnějším oceněním v oblastech přínosu k ochraně životního prostředí a úspor energie.
Tepelná čerpadla TRAMONTA KLIMA šetří peníze i životní prostředí
S rostoucími cenami energií je třeba uvažovat, jak co nejvíce ušetřit za vytápění. Topným zařízením budoucnosti jsou tepelná čerpadla, jejichž pořízení má nesporné výhody. Již nebudete závislí na dodávkách zemního plynu a získáte velmi účinný zdroj tepla.Tepelná čerpadla tak poskytují vysoký uživatelský komfort.
Chytré řízení FVE a TČ: Rychlá návratnost pro rodinné domy
Investice do fotovoltaických panelů (FVE) a tepelných čerpadel (TČ) láká majitele rodinných domů příslibem úspor a soběstačnosti. V praxi ale bývá obojí diskutabilní. Řešení? S pomocí inteligentního energetického managementu je návratnost investice mnohem rychlejší, a to i v řádu několika měsíců.