Kontroly fotovoltaického systému - všechno, co je dobré o nich vědět
14.03.2024
Správné fungování fotovoltaického systému má vliv na rychlejší návratnost investice, pravidelné kontroly pak přispívají ke včasnému odhalení případných anomálií a vyšší výkonnosti systému. Navíc jsou vyžadovány zákonem - podle stavebního zákona je vlastník stavby povinen provádět kontrolu jejího technického stavu alespoň jednou za 5 let. Přečtěte si tento článek a dozvíte se, jaké výhody taková kontrola má, jak probíhá a čím se řídit při výběru osoby zodpovědné za její provedení.
Proč jsou kontroly fotovoltaických systémů důležité?
Víte, že v případě nedodržení stavebního zákona vám hrozí pokuta nebo správní řízení? Jedním z jeho požadavků jsou pravidelné kontroly nemovitosti a v jejich rámci mj. takových součástí, jako je fotovoltaický systém. Kontroly by se měly provádět jednou za 5 let, ale pokud zjistíte jakékoli anomálie, je dobré je s odborníkem probrat dříve. Kontroly tohoto typu nejsou jen formalita - především zvyšují bezpečnost obyvatel domu nebo zaměstnanců firem a současně snižují riziko zkratů či požárů. Kromě toho mají i další výhody:
- zvyšují výkonnost systému - pečlivě provedená kontrola umožňuje optimalizovat chod
PV systémů a také zkontrolovat parametry, jako je napětí, proud či výkon. Získáte tak jistotu, že Váš fotovoltaický systém plně využívá svůj potenciál,
- nižší náklady spojené s provozem - pravidelné kontroly modulů, to je šance včas odhalit případná poškození, počátky koroze či jiné poruchy. V praxi to znamená, že je můžete odstranit dříve, než vyvolají havárii systému a vysoké náklady na opravu,
- možnost zachování záruky - u některých společností je kontrola systémů podmínkou pro delší platnost záruky výrobce. Proto je vhodné se v záruční smlouvě podívat, jaké jsou všechny její podmínky.
V případě takových systémů, jako je fotovoltaika, představují pravidelné kontroly ochranu vaší investice a způsob, jak ji rychleji splatit. Abyste měli jistotu, že všechny moduly budou dobře fungovat, stojí za to vybírat výrobky pocházející od osvědčených dodavatelů.
Pravidelné kontroly fotovoltaických systémů jsou klíčové pro správné a dlouhodobé fungování při zachování zároky a výkonu. Foto: Freepik
Kdo a jak často by měl provádět kontrolu fotovoltaického systému?
Kontrola fotovoltaického systému by se měla provádět nejméně jednou za 5 let a dále vždy, když vás fungování jednotlivých modulů znejistí. Kromě toho doporučuje mnoho firem čistit a kontrolovat technický stav jednou za rok - zejména tehdy, pokud jsou PV panely vystaveny zvlášť nepříznivým povětrnostním podmínkám, znečištění nebo mechanickému poškození. Za zvážení stojí také řešení spočívající v provedení kontroly systému po zimě, abyste měli jistotu, že nedošlo ke ztrátě výkonnosti z důvodu nízkých teplot, sněhu, ledu či větru. Této kontroly by se měl zhostit elektrikář s příslušným oprávněním, například zaměstnanec firmy, která vaši instalaci vyrobila a namontovala.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 1655 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Alternativní a ekologické tepelné zdroje
Jak ochránit chodník před náledím?
Podlahové vytápění je již u nás poměrně oblíbené a celkem často používané, hlavně u novějších objektů. Obdobné systémy se však dají použít nejen v interiéru, ale i pro vytápění venkovních ploch. Že je to zbytečný luxus? Ano i ne.
Teplo chytře
Ekonomické stavby jako první z velkých stavitelů zavedly masivní podporu vytápění pomocí tepelných čerpadel. Na důvody tohoto rozhodnutí jsme se zeptali generálního ředitele společnosti pana Davida Mencla a manažera projektu pana Martina Protivy.
Dřevostavby je levnější vytápět elektřinou než plynem. Jak je to možné?
Výstavba nízkoenergetických až pasivních dřevostaveb je moderním trendem zejména z důvodu rostoucích cen energií. Charakteristickým rysem těchto staveb jsou velmi nízké tepelné ztráty a tedy i nízká potřeba tepelné energie. Pokud jste zvolili tento typ stavby, zvolili jste také správný způsob vytápění?
Světová premiéra v otopných tělesech LICON
Český výrobce otopných těles, společnost LICON má připravenou světovou novinku, která bude poprvé použita právě v podlahových konvektorech s ventilátorem LICON. O co se jedná?
Topení z kamene - nadčasový design i přednosti
Chcete si zajistit příjemné klima pro bydlení? Topení z přírodního kamene předává teplo podobně jako jemně vyzařované teplo slunečních paprsků. Tyto jemné tepelné vlny se postarají o rozvedení tepla do místnosti a zprostředkují tak obzvlášť příjemnou atmosféru v interiéru.
Kdy už je klimatizace NUTNÁ?
Kdo by si měl pořídit klimatizaci? I když tropických dnů je v české kotlině mnohem méně než těch mrazivých, přibývá stále více domácností i jiných prostor, které chtějí letní přehřívání řešit instalací klimatizační jednotky.
Chcete více nezávislosti na dodavatelích energie?
V současné době je trendem v bydlení v rodinných domech zateplovat, dávat na střechy termické a fotovoltaické solární panely, instalovat tepelná čerpadla. Tato všechna opatření jsou dělána s jediným cílem, co nejvíce ušetřit na provozu. Jedním z řešení je i akumulace do kamenného prachu.
Konvektory se sálavou složkou – Novinka 2010
Společnost MINIB, s.r.o., se již od roku 1999 zabývá výrobou a vývojem podlahových, nástěnných, samostojných a speciálních otopných a dochlazovacích konvektorů. Jsou to speciální tělesa, u nichž je teplo či chlad převáděn do vytápěné či dochlazované místnosti prouděním - konvekcí.