Klimatizace, tepelné čerpadlo či nucené větrání s rekuperací – jak účinně a ekonomicky ochladit v létě domácnost?
25.07.2022
V případě aktivního ochlazování domácnosti sahají tuzemští uživatelé nejčastěji po klimatizaci. V posledních letech jsou však dostupné i jiné alternativy, zejména pak invertorová tepelná čerpadla či systémy řízeného větrání s rekuperací. Jaké jsou výhody a nevýhody všech tří řešení? Jak si stojí z hlediska možných úspor? A umí případně zužitkovat i odpadní energii? Nejen na tyto otázky odpovídá následující článek.
Klimatizace jako nejvýkonnější varianta
Pořízení klimatizační jednotky je nejběžnějším řešením, díky tomu, že je určena primárně k ochlazování interiéru, vyniká v tomto ohledu nejvyšším výkonem. Uživatel má na výběr ze dvou základních variant – mobilní, která nevyžaduje stavební úpravy, nebo splitové. Ta je z hlediska funkce komfortnější a účinnější. Na rozdíl od mobilní klimatizace totiž u ní není nutné řešit odvod teplého vzduchu či kondenzátu. „Pokud uživatel například odvádí teplý vzduch otevřeným oknem, aby nezůstával v interiéru, snižuje se účinnost klimatizace o 50 procent. Z hlediska efektivity je tak rozhodně vhodnější splitové řešení, u kterého je vhodné myslet na potřebné úpravy ideálně už při projektové přípravě,“ řekl Karel Kincl ze společnosti Enbra, která se zabývá prodejem klimatizací, tepelných čerpadel či systémů řízeného větrání.
Při pořizování splitové klimatizace je zároveň dobré zohlednit, jak velký prostor má ochlazovat. Podle toho pak uživatel volí optimální výkon zařízení, který lze spočítat i svépomocí. Na jeden metr krychlový je totiž potřeba orientačně cca 30 wattů chladícího výkonu. Pokud je prostor příliš velký, případně je místností pro chlazení několik, je možné zvolit i více vnitřních jednotek, které jsou připojeny k jedné venkovní multisplitové jednotce.
Často se lze setkat také s argumenty, že klimatizace je energeticky náročnější. „Ve srovnání s invertorovým tepelným čerpadlem a fotovoltaikou to platí. Na druhou stranu i u klimatizace lze při používání uspořit. V momentu, kdy je dosažena požadovaná teplota v místnosti, stačí klimatizační jednotku přepnout do režimu cirkulace, ve kterém má výrazně nižší spotřebu, než když vzduch v místnosti aktivně ochlazuje. Kromě toho samozřejmě doporučujeme sledovat i energetické štítky, které uživateli v tomto ohledu napoví,“ doplnil Karel Kincl.
Tepelné čerpadlo = chlazení zdarma?
Ačkoliv poptávka po tepelných čerpadlech aktuálně raketově roste především v souvislosti s vytápěním, využití tohoto řešení v kombinaci s fotovoltaikou je možné i během léta. Tepelné čerpadlo v takovém případě funguje na opačném, takzvaném reverzním principu – kdy produkuje chladnou vodu a prostřednictvím fancoilů nebo stropního či stěnového systému ochlazuje interiér. Fancoily mohou být umístěny pod oknem nebo pod stropem podobně jako tomu je u klimatizace, když do místnosti vhání ochlazovaný vzduch. Ochlazovat lze i prostřednictvím podlahového vytápění, zde však může nastat problém s rosným bodem podlahy, pokud na něj svítí slunce nebo nepříjemným pocitem na nohou.
„Podobně jako u klimatizace platí, že i u fancoilů jsou zpravidla nutné určité stavební úpravy. Z hlediska celkového snížení teploty v interiéru se však jedná o efektivnější řešení, než je pouze ochlazování místnosti od podlahy,“ řekl Ondřej Popelka ze společnosti Enbra s tím, že výraznou výhodou u tepelného čerpadla je jeho propojení s fotovoltaickými panely. „V letních měsících je v takovém případě možné vyrobit veškerou energii pro chlazení domácnosti prakticky zadarmo a zhodnotit naplno výkon tepelného čerpadla. Tento parametr je však dobré zohledňovat primárně v souvislosti s vytápěním, které stále zůstává primární funkcí tohoto zařízení. Další úsporu pak může představovat i využití dotačních titulů na tepelná čerpadla,“ doplnil Popelka.
Bonus čerstvého vzduchu u nuceného větrání
Zatímco klimatizace i fancoily u invertorových tepelných čerpadel využívají pro ochlazování vzduch přímo z interiéru, systém nuceného větrání s rekuperací naopak do místnosti přivádí ochlazený čerstvý vzduch. „Pokud má uživatel za cíl ochladit domácnost, aniž by musel otevírat okna, dříve či později může narazit na vysoké hodnoty oxidu uhličitého a tím i zhoršenou kvalitu vnitřního prostředí. Systém nuceného větrání s rekuperací tento limit odstraňuje,“ sdělil Karel Kincl s tím, že oproti klimatizaci dokáže rekuperační systém využít i odpadní teplo, nejčastěji k ohřevu vody.
Systém nuceného větrání pracuje v případě chlazení domácnosti s rozdílem teplot uvnitř domu a v exteriéru. Zpravidla tak vzduch do interiéru pouští pouze v případě, že je venku chladněji, nejčastěji v nočních hodinách. Aby nucené větrání s rekuperací umožňovalo ochlazování místnosti kdykoliv i během dne, je potřeba zvolit systém takzvané aktivní rekuperace, kdy je do rozvodů vzduchotechniky napojený i chladič. Princip je tak velmi podobný jako u klimatizace.
„Chladič podobně jako klimatizace vytváří kondenzát, je tedy nutné pamatovat, ideálně už u projektové dokumentace, na jeho odvádění. Zároveň je však dobré zmínit, že řízené větrání s rekuperací nedosahuje v případě chlazení takových výkonů jako klimatizace. K většímu komfortu uživatele jednoznačně přispěje, ovšem primárním účelem systému není ochlazování interiéru, ale větrání a výměna vydýchaného vzduchu za čerstvý venkovní vzduch Teplota v místnostech proto neklesne tolik jako u jiných řešení,“ uzavřel Karel Kincl.
Článek byl zobrazen 2657 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Alternativní a ekologické tepelné zdroje
Moderní systémy vytápění domácností
Všichni chceme mít doma teplo a v současné době také většina z nás přemýšlí nad tím, jak ekologicky a zároveň ekonomicky svou domácnost vytápět. Projděme si tedy několik možností, jaké eventuality můžeme při vytápění použít.
Postavte si fotovoltaickou elektrárnu sami
Fotovoltaická elektrárna pro kutily znamená zajímavou úsporu v počátečních nákladech. Máte "zlaté ručičky"? Pojďme se podívat na instalaci na klasickou taškovou střechu. Uvidíte, že to je snadné?
Fotovoltaická elektrárna pro každého
O tom jak si sami postavit fotovoltaickou elektrárnu na šikmé či rovné střeše jsme už tady psali. Je však nutno ještě objasnit spoustu mýtů, které solární elektrárny v současnosti obcházejí, čtěte dále a uvidíte, že mít svou vlastní elektrárnu na střeše rodinného domku není žádný problém.
Tepelné čerpadlo a jeho správné umístění v domě
Tepelné čerpadlo je jedno z nejekologičtějších a nejúspornějších způsobů vytápění našich domů, ale i ono se přizpůsobuje novým trendům v bydlení. Postupem času a snahou o maximální využití plochy se domy vyvíjejí tak, že se už nepočítá s dostatečně velkou technickou místností v domě. Tyto, dnes tak už malé technické místnosti, majitelky domu obsadí např. mrazákem, automatickou pračkou, regály na různé věci pro údržbu domu a podobně. Nezbývá tedy nic jiného, než začít hledat jiné vhodné místo pro umístění tepelného čerpadla.
Jak na teplou vodu - zvolit průtokový nebo zásobníkový ohřívač?
Přípravu teplé vody můžete řešit různými způsoby. Nejjednodušeji použitím lokálního ohřívače, umístěného u každého odběrného místa, nebo použijete skupinový (tlakový) ohřívač vody sloužící pro více odběrných míst, což však zpravidla vyžaduje instalaci krátkého potrubí. Jinou, komplexní, variantou je použití výměníku napájeného připravenou teplou topnou vodou z kotle na tuhá paliva nebo ze systému se solárními kolektory eventuálně tepelným čerpadlem.
Topí nebo chladí – chytré radiátory Licon
Při výstavbě domu či bytu nebo jejich rekonstrukci je výběr vhodného systému vytápění zcela zásadní. Najít takový systém, který nám zajistí dostatečnou tepelnou pohodu, sníží spotřebu energie a navíc je šetrný k životnímu prostředí, nemusí být vždy jednoduché. Takovéto moderní energeticky úsporné vytápění zajišťují právě nízkoteplotní otopné soustavy s účinnými konvektory Licon.
Zemní plyn nebo tepelné čerpadlo?
Vytápění plynem bylo koncem minulého století hojně podporováno a propagováno. Bylo levné, ekologické, snadno regulovatelné a díky masivním dotacím i skoro všude dostupné. Dlouhodobý vývoj cen energií ale ukázal, že tento způsob vytápění rozhodně není tím nejlepším řešením.
Bio krby aneb krby bez komína
Jestliže si chcete doma vychutnávat kouzlo přírodního ohně a plápolajících plamenů, ale zároveň byste se rádi vyhnuli všem starostem s instalací a provozem klasického krbu nebo kamen, pořiďte si biokrb. Jde o novou generaci krbů, které je možné instalovat, kdekoliv vás napadne. Biokrby nepotřebují totiž dřevo, elektřinu, plyn ani komín – jsou zcela nenáročné.