Jak a čím nejlépe vytápět váš dům
19.02.2006
Odpovědět na tuto otázku není jednoduché. Každý máme svou představu o komfortu bydlení a především o penězích, které jsme za něj ochotni platit. Komplikace je v tom, že jak naše požadavky, tak náklady s tím spojené se postupně mění.
Systém vytápění je přitom investice na řadu let a toto rozhodnutí si tak vyžaduje velkou pozornost. Špatná volba znamená zbytečné náklady na pořízení a především neúměrně drahý provoz.. Zvýšené náklady znamenají tlak na naše finance. Ve snaze zajistit více peněz musíme trávit více času v práci, a tak si často plánované domácí pohody ani příliš neužijeme.
Ideální vytápění by tedy mělo být nadčasové ve všech směrech. A trendem současnosti je připravit se spíše na ty nejpesimističtější varianty. Energie dodávané z rozvodných sítí nezlevní. Systém vytápění by tedy měl mít nízkou závislost na zdražování tohoto typu energií. Lze toho dosáhnout náhradou co nejvyššího procenta provozně levnými energiemi na bázi obnovitelných zdrojů. Celoročně fungující solární systémy na ohřev teplé vody a podporu vytápění, tepelná čerpadla, ale i krby a kamna na dřevo se stávají čím dál více samozřejmou součástí domácí technologie.
Zodpovědná volba systému vytápění by měla vycházet z pečlivě provedené studie. Při technickém řešení je třeba zodpovědět si vyčerpávajícím způsobem celou řadu otázek. Plně se osvědčil postup spočívající v následujících krocích:
- KOLIK TEPLA JE TŘEBA? Odpověď znamená stanovit co nejpřesněji celkovou potřebu tepla. Je třeba hodnotit celkovou potřebu tepla. Nejen tedy teplo potřebné na vytápění, ale také energii potřebnou pro ohřev teplé vody. Podle vypočítané hodnoty se dále dimenzují zdroj a rozvody tepla. Musíme tedy respektovat i případné budoucí potřeby (využívání dalších prostor, vyšší počet členů domácnosti pro spotřebu vody).
- JAKÉ ENERGETICKÉ ZDROJE JSOU (BUDOU) K DISPOZICI? Jinými slovy zvážit veškeré v objektu teoreticky dostupné zdroje energie. Ceny energií se mění, je třeba zamyslet se nad klady a zápory využití veškerých v objektu dostupných zdrojů energie a vytvořit jejich seznam. Může se jednat o přímé sluneční záření, pevná paliva ve všech formách (uhlí a uhelné produkty, palivové dřevo, dřevní brikety, pelety apod.), energie vázané na síťové dodávky (elektrická energie a zemní plyn), případně další formy energie (lehké topné oleje, zkapalněné plyny...).
- KOLIK BUDE STÁT ZAJIŠTĚNÍ TEPLA PŘI POUŽITÍ RŮZNÝCH PALIV? Znamená to provést analýzu nákladů na vytápění a ohřev vody pro veškeré dostupné zdroje. Doplňujícím kritériem vedle finanční náročnosti jsou ale i další hlediska. Paralelně s náklady na provoz tedy hodnotíme např. komfort užívání, stabilitu dodávek, možnosti využití dotačních programů, ekologické aspekty apod.
- KOLIK STOJÍ POŘÍZENÍ TECHNOLOGIÍ PRO RŮZNÉ TYPY DOSTUPNÝCH ENERGETICKÝCH ZDROJŮ? V této fázi je třeba stanovit investiční náklady na technologie pro zapojení veškerých dostupných zdrojů energií včetně jejich vhodných kombinací. To většinou potíže nečiní - zjistit pravděpodobné pořizovací náklady předem lze dnes poměrně přesně. Chyby se většinou dělají v nekompletnosti seznamu. Máme tendence předem vylučovat některé technologie, aniž bychom jim dali šanci.
- JAK SE PROJEVÍ VSTUPNÍ INVESTICE NA PROVOZNÍCH NÁKLADECH A KOMFORTU PROVOZU? Jinými slovy - provést finální celkové zhodnocení z hlediska ekonomického a funkčního. Technologii je ovšem vhodné hodnotit z hlediska celkových nákladů. To znamená sloučit pořizovací náklady a náklady na provoz po dobu životnosti. Jen obtížně lze dnes odhadovat budoucí provozní náklady. Ty mohou být značné v případě výhradní orientace na nevhodný typ primárního paliva. Provozní náklady ale mohou neúměrně narůstat v případě volby poruchové technologie, nevhodného zapojení a regulace.
Výsledkem zodpovědně provedené optimalizace návrhu by měl být ideální systém vytápění a ohřevu teplé vody šitý na míru současných i budoucích potřeb domu, plně respektující představy a očekávání uživatelů. Může se jednat o jednoduchou základní kombinaci kotle s automatickým provozem a radiátorového či podlahového vytápění doplněného vhodným zařízením na ohřev teplé vody (akumulační nebo průtočný systém), jak je znázorněno na schématu 1. Tento systém může být libovolně rozšířen o další vybrané zdroje tepla zapojující se při nízkých provozních nákladech významně do celkové tepelné bilance, jako např. vhodná plocha solárních kolektorů, tepelné čerpadlo, kotle a krby na dřevo a řízené větrání se zpětným ziskem tepla. Systém vytápění, jak je znázorněn na schématu 2, tak může při vhodném zapojení a regulaci zásobovat objekt teplem s minimalizovanými provozními náklady.
Obr.: schéma 1
Obr.: schéma 2
Výsledný systém vytápění se musí chovat jako kompaktní a plně funkční celek. Veškeré součásti jejich propojení a regulace musí být pečlivě navrženy a provedeny. V tom případě lze očekávat takřka ideální výsledek, který splňuje veškeré základní požadavky kladené na moderní technologie vytápění, především:
- ÚSPORNÝ PROVOZ a vysokou účinnost
- KOMFORTNÍ A PLNĚ AUTOMATICKÝ PROVOZ S OPTIMÁLNÍ REGULACÍ vždy podle potřeb celého systému hospodaření s teplem
- ZOHLEDNĚNÍ POŽADAVKŮ INTERIÉRU z hlediska prostorových nároků a designu
- NÍZKOU ZÁVISLOST na zdražování energií díky zapojení obnovitelných zdrojů energie
- VARIABILITU s možností nenáročného rozšíření a modernizace
Studie technického řešení systému vytápění provedenou v souladu s výše uvedenými požadavky lze objednat zdarma na www stránkách firmy Ecosystem Olomouc.
Autor: Dr. Jiří Hrbata, ECOSYSTEM OLOMOUC, s.r.o.
Foto: autor
Článek byl zobrazen 13716 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Alternativní a ekologické tepelné zdroje
Elektrické přímotopy s akumulací
Debaty o tom, zda je lepší přímotop nebo akumulační kamna, jsou dlouhodobé a neutuchající. Pokud chcete konečně slyšet pravdu, je prostá – nedá se to jednoznačně říci. Záleží totiž na mnoha faktorech, jako je konkrétní typ topidel a jejich rozmístění, odběrní tarif, a především konstrukce budovy a řešení jejího zateplení.
Nové topné rohože od AEG
Elektrické podlahové vytápění se nestará jenom o příjemně teplé nohy, ale je často používáno jako rozumná alternativa doplňkového vytápění v koupelnách, kuchyních a dětských pokojích nebo jiných obytných či kancelářských prostorách.
Kamna HAAS+SOHN – revoluční řešení pro vaše bydlení
Čas dlouhých zimních večerů je sice na míle vzdálen, ale přesto možná již teď přemýšlíte o pořízení nového zdroje vytápění. Zvláště v tomto proměnlivém počasí a výkyvech venkovních teplot je příjemné si přitopit. Společnost HAAS+SOHN Rukov si dovoluje Vám nabídnout, jak spojit příjemné s užitečným.
Tepelná čerpadla na chalupě
Tepelná čerpadla jsou běžně používaným zdrojem tepla pro vytápění a přípravu teplé vody pro rodinné domy. Při správném výběru čerpadla mohou být výhodné i pro chaty a chalupy.
Turbowenty – nové siluety nad městem
Léta neúprosně ubíhají a podepisují se na našich nemovitostech. Přicházejí na řadu rekonstrukce a s tím spojená otázka. Jak zabezpečit kvalitně a efektivně izolační vlastnosti vytápěné nemovitosti? U nových staveb i rekonstrukcí je většinou hlavním cílem nejnižší spotřeba tepla, která se vedle zateplení řeší i utěsněním oken a vchodových dveří.
Nové nástěnné a samostojné konvektory MINIB
Topná tělesa MINIB vynikají vysoce efektivním provozem. Při minimálních nákladech na vytápění a nárocích na prostor dosahují maximálního tepelného komfortu díky přirozené cirkulaci vzduchu. Firma nyní uvádí na trh dvě novinky – nástěnné a samostojné konvektory z oceli a unikátní způsob chlazení, tzv. chladící trámce.
Postavte si fotovoltaickou elektrárnu sami
Fotovoltaická elektrárna pro kutily znamená zajímavou úsporu v počátečních nákladech. Máte "zlaté ručičky"? Pojďme se podívat na instalaci na klasickou taškovou střechu. Uvidíte, že to je snadné?
Kontroly fotovoltaického systému - všechno, co je dobré o nich vědět
Správné fungování fotovoltaického systému má vliv na rychlejší návratnost investice, pravidelné kontroly pak přispívají ke včasnému odhalení případných anomálií a vyšší výkonnosti systému. Navíc jsou vyžadovány zákonem - podle stavebního zákona je vlastník stavby povinen provádět kontrolu jejího technického stavu alespoň jednou za 5 let. Přečtěte si tento článek a dozvíte se, jaké výhody taková kontrola má, jak probíhá a čím se řídit při výběru osoby zodpovědné za její provedení.