Fotovoltaické systémy
20.05.2007
Solární systémy mezi ekologické zdroje energie již pronikly a uplatnění při stavbách budov nachází stále častěji. Využívají se k vytápění i ohřevu vody, ale trochu stranou zůstává jiný fenomén – vlastní výroba elektřiny ze světla pomocí fotovoltaických systémů.
Slunce přímo do zásuvky
Proces ve fotovoltaických panelech probíhá trochu jinak než u známějších solárních panelů. Rozdíl je v tom, že solární panely energii kumulují a pak ji postupně vydávají zpět formou tepla. Fotovoltaický systém pracuje na principu vzájemného působení slunečního záření a hmoty. Vlivem fyzikálních pochodů dochází k pohlcování fotonů a uvolňování elektronů a důsledkem toho vznikají v polovodiči volné elektrické náboje známé jako „elektron díra“. Tak se světlo dopadající na povrch panelu změní na elektřinu, která je ze solárního článku přes měnič přiváděna do akumulátoru nebo ke spotřebiči.
Tam kam nevedou dráty
První variantou využití fotovoltaických systémů je takzvaná „Síťová verze“. Ta je určena spíše pro větší objekty nebo obce, kdy je do sítě dodávána elektřina získaná z fotovoltaických panelů. Při tomto zapojení je stejnosměrné napětí přeměněno pomocí měniče na napětí střídavé, které je dále distribuováno ke spotřebičům.
Druhou možností pro odlehlé objekty je „Ostrovní systém“. Vyrobená energie je soustředěna do akumulátorů, ze kterých je elektrická energie dle potřeby distribuována ke koncovým spotřebičům. Oproti síťové verzi tento vyžaduje systém navíc solární baterie, které uchovají vyrobenou energii na dobu, kdy není dostatek slunečního svitu (například v noci).
Využití fotovoltaického systému najde uplatnění všude, kde není možnost se napojit na přípojku elektrické energie nebo tam, kde by se vybudování elektrické přípojky nesmírně prodražilo. Chataři, chalupáři, karavanisté, pro ně jsou fotovoltaické systémy možným řešením.
Energie ze střechy nebo okna
Základní podmínkou pro instalaci fotovoltaického systému je celodenní sluneční svit bez stínících překážek a orientace plochy směrem na jih, s desetistupňovým vychýlením na západ. Velmi vhodná je sedlová střecha, díky níž se dá ušetřit část nákladů na konstrukci potřebné k polohování panelu do 45 stupňů. Kladem montáže na střechu je přirozená ochrana přede zcizením a minimálním zásahu do střešní konstrukce. Proti hovoří složitější instalace, údržba a omezený prostor pro montáž větších výkonů.
Fotovoltaické panely lze zaintegrovat přímo do stavby, buď formou hydroizolačních fólií nebo montáží střešních oken. Instalování slunečních článků na fasádu objektu působí velmi esteticky a zvláště v letních měsících stavbu chrání před přehřátím.
Sníh sníží účinnost panelů
Po celých třicet let, na kolik se odhaduje doba jejich životnosti, fotovoltaický systém vyžaduje minimální údržbu. Pouze v zimním období, kdy klesá intenzita slunečního svitu, úměrně klesne i účinnost fotovoltaického systému. Pokud jsou solární panely instalovány s menším sklonem (malý úhel vzhledem k horizontální rovině), pak je nutné během provozu elektrárny odklízet z povrchu solárních panelů. Jinak během roku se panely čistit nemusí, protože déšť se o očistu postará sám.
Elektřina vyrobená fotovoltaickým systémem je absolutně nejčistší energie bez vedlejších zplodin, kouře a hluku. Podle odborných výpočtů metr čtvereční fotovoltaické plochy vyrobí ročně přibližně 135 kWh elektrické energie, což představuje přibližně dva a půl metráku uhlí. A to už je v rozpočtu i ovzduší pořádně znát.
Autor: Irena Forejtová
Foto: archiv firem Ecosystem, Poulek Solar
Články s podobnou tématikou
Moderní dům - ekodům
Slunce hřeje a svítí zadarmo
Pasivní nebo nízkoenergetický dům
Článek byl zobrazen 10446 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Alternativní a ekologické tepelné zdroje
Kdy si pořídit tepelné čerpadlo?
Vytápění domů tepelným čerpadlem patří dnes k nejlevnějším způsobům z hlediska provozních nákladů, ovšem k nejdražším z hlediska nákladů pořizovacích. V rámci programu „Zelená úsporám“ lze však získat dotaci na tepelné čerpadlo ve výši 50 až 75 tisíc korun, což počáteční investici výrazně sníží.
Kvalitu vnitřního prostředí je potřeba řešit i ve stávajících stavbách
V budovách prožijeme asi 80 % svého života. Do tohoto období patří nejen čas strávený v domácnosti, ale i v kancelářských budovách nebo v obchodech. Právě v domácnosti máme ale největší možnost kvalitu vnitřního prostředí ovlivnit. Kromě teploty jako takové má na naši pohodu vliv také vlhkost vzduchu, rychlost jeho proudění a v neposlední řadě koncentrace CO2. Právě proto je důležité větrání nepodceňovat a věnovat mu patřičnou pozornost.
Tepelné čerpadlo a jeho správné umístění v domě
Tepelné čerpadlo je jedno z nejekologičtějších a nejúspornějších způsobů vytápění našich domů, ale i ono se přizpůsobuje novým trendům v bydlení. Postupem času a snahou o maximální využití plochy se domy vyvíjejí tak, že se už nepočítá s dostatečně velkou technickou místností v domě. Tyto, dnes tak už malé technické místnosti, majitelky domu obsadí např. mrazákem, automatickou pračkou, regály na různé věci pro údržbu domu a podobně. Nezbývá tedy nic jiného, než začít hledat jiné vhodné místo pro umístění tepelného čerpadla.
Solární elektrárny a termální systémy
Vzhledem k rostoucím cenám energií jistě každého napadne, jak co nejvíce snížit náklady na ohřev teplé vody a vytápění. Tak proč nevyužít zdroj, který je všude a navíc zadarmo - slunce.
Výhody a nevýhody vytápění plynovými topidly
Teplo domova - ne nadarmo se toto slovní spojení ujalo v českých domácnostech jako základ rodinného bydlení. Jestliže renovujete nebo vybíráte zcela nový systém vytápění do své domácnosti, měli byste pečlivě zvážit všechny dostupné varianty, neboť každý z vytápěcích systémů má svá pro i proti. V následujícím článku se blíže podíváme na plynová topidla.
Fotovoltaické systémy
Solární systémy mezi ekologické zdroje energie již pronikly a uplatnění při stavbách budov nachází stále častěji. Využívají se k vytápění i ohřevu vody, ale trochu stranou zůstává jiný fenomén – vlastní výroba elektřiny ze světla pomocí fotovoltaických systémů.
Kamna HAAS+SOHN – revoluční řešení pro vaše bydlení
Čas dlouhých zimních večerů je sice na míle vzdálen, ale přesto možná již teď přemýšlíte o pořízení nového zdroje vytápění. Zvláště v tomto proměnlivém počasí a výkyvech venkovních teplot je příjemné si přitopit. Společnost HAAS+SOHN Rukov si dovoluje Vám nabídnout, jak spojit příjemné s užitečným.
Fotovoltaická elektrárna – jistá investice
Fotovoltaika zažívá v roce 2009 boom nebývalých rozměrů. Státem garantovaná podpora ve formě dotovaných výkupních cen dává investorům jistotu rychlé návratnosti se zajímavým efektem - úsporou nákladů na nákup elektrické energie. Přitom na střeše RD ji může mít téměř každý.