Fotovoltaické systémy
20.05.2007
Solární systémy mezi ekologické zdroje energie již pronikly a uplatnění při stavbách budov nachází stále častěji. Využívají se k vytápění i ohřevu vody, ale trochu stranou zůstává jiný fenomén – vlastní výroba elektřiny ze světla pomocí fotovoltaických systémů.
Slunce přímo do zásuvky
Proces ve fotovoltaických panelech probíhá trochu jinak než u známějších solárních panelů. Rozdíl je v tom, že solární panely energii kumulují a pak ji postupně vydávají zpět formou tepla. Fotovoltaický systém pracuje na principu vzájemného působení slunečního záření a hmoty. Vlivem fyzikálních pochodů dochází k pohlcování fotonů a uvolňování elektronů a důsledkem toho vznikají v polovodiči volné elektrické náboje známé jako „elektron díra“. Tak se světlo dopadající na povrch panelu změní na elektřinu, která je ze solárního článku přes měnič přiváděna do akumulátoru nebo ke spotřebiči.
Tam kam nevedou dráty
První variantou využití fotovoltaických systémů je takzvaná „Síťová verze“. Ta je určena spíše pro větší objekty nebo obce, kdy je do sítě dodávána elektřina získaná z fotovoltaických panelů. Při tomto zapojení je stejnosměrné napětí přeměněno pomocí měniče na napětí střídavé, které je dále distribuováno ke spotřebičům.
Druhou možností pro odlehlé objekty je „Ostrovní systém“. Vyrobená energie je soustředěna do akumulátorů, ze kterých je elektrická energie dle potřeby distribuována ke koncovým spotřebičům. Oproti síťové verzi tento vyžaduje systém navíc solární baterie, které uchovají vyrobenou energii na dobu, kdy není dostatek slunečního svitu (například v noci).
Využití fotovoltaického systému najde uplatnění všude, kde není možnost se napojit na přípojku elektrické energie nebo tam, kde by se vybudování elektrické přípojky nesmírně prodražilo. Chataři, chalupáři, karavanisté, pro ně jsou fotovoltaické systémy možným řešením.
Energie ze střechy nebo okna
Základní podmínkou pro instalaci fotovoltaického systému je celodenní sluneční svit bez stínících překážek a orientace plochy směrem na jih, s desetistupňovým vychýlením na západ. Velmi vhodná je sedlová střecha, díky níž se dá ušetřit část nákladů na konstrukci potřebné k polohování panelu do 45 stupňů. Kladem montáže na střechu je přirozená ochrana přede zcizením a minimálním zásahu do střešní konstrukce. Proti hovoří složitější instalace, údržba a omezený prostor pro montáž větších výkonů.
Fotovoltaické panely lze zaintegrovat přímo do stavby, buď formou hydroizolačních fólií nebo montáží střešních oken. Instalování slunečních článků na fasádu objektu působí velmi esteticky a zvláště v letních měsících stavbu chrání před přehřátím.
Sníh sníží účinnost panelů
Po celých třicet let, na kolik se odhaduje doba jejich životnosti, fotovoltaický systém vyžaduje minimální údržbu. Pouze v zimním období, kdy klesá intenzita slunečního svitu, úměrně klesne i účinnost fotovoltaického systému. Pokud jsou solární panely instalovány s menším sklonem (malý úhel vzhledem k horizontální rovině), pak je nutné během provozu elektrárny odklízet z povrchu solárních panelů. Jinak během roku se panely čistit nemusí, protože déšť se o očistu postará sám.
Elektřina vyrobená fotovoltaickým systémem je absolutně nejčistší energie bez vedlejších zplodin, kouře a hluku. Podle odborných výpočtů metr čtvereční fotovoltaické plochy vyrobí ročně přibližně 135 kWh elektrické energie, což představuje přibližně dva a půl metráku uhlí. A to už je v rozpočtu i ovzduší pořádně znát.
Autor: Irena Forejtová
Foto: archiv firem Ecosystem, Poulek Solar
Články s podobnou tématikou
Moderní dům - ekodům
Slunce hřeje a svítí zadarmo
Pasivní nebo nízkoenergetický dům
Článek byl zobrazen 9035 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Dětský rostoucí nábytek přímo od výrobce
Pořiďte dětem kvalitní rostoucí nábytek, který jim vydrží až do dospělosti a přispěje k jejich zdravému růstu. Rostoucí stoly a židle MAYER CZ - zdravé sezení pro děti od 4 do 18 let.
Další články na téma Alternativní a ekologické tepelné zdroje

Chcete více nezávislosti na dodavatelích energie?
V současné době je trendem v bydlení v rodinných domech zateplovat, dávat na střechy termické a fotovoltaické solární panely, instalovat tepelná čerpadla. Tato všechna opatření jsou dělána s jediným cílem, co nejvíce ušetřit na provozu. Jedním z řešení je i akumulace do kamenného prachu.

Konvektory se sálavou složkou – Novinka 2010
Společnost MINIB, s.r.o., se již od roku 1999 zabývá výrobou a vývojem podlahových, nástěnných, samostojných a speciálních otopných a dochlazovacích konvektorů. Jsou to speciální tělesa, u nichž je teplo či chlad převáděn do vytápěné či dochlazované místnosti prouděním - konvekcí.

Elektrické infratopení
Výběr ideálního vytápění domu je vždy jeden z nevětších problémů, před kterým stavebníci stojí. Mění se trendy, energetická náročnost staveb a hlavně ceny. Jedním ze zatím méně známých způsobů vytápění jsou elektrické sálavé panely.

Slunce hřeje a svítí zadarmo
Neustále se ztenčující zdroje energie (zejména ropy, uhlí či zemního plynu) a jejich strmé rostoucí ceny nás nutí poohlížet se po jiných variantách. Využívat energii mořských vln či větru u nás není možné, nebo se to zatím příliš nedaří, a vodní či jaderné elektrárny s sebou přinášejí často nepřekonatelné problémy. K dispozici je ovšem energie Slunce, která by při vhodném využití mohla dosavadní zdroje poměrně úspěšně nahradit.

Ohřev vody Sluncem – fototermicky nebo fotovoltaicky?
Využití energie Slunce k přímému ohřevu vody je u nás už skoro tradiční záležitostí. I když se zatím nemůžeme počtem instalací v poměru k počtu budov srovnávat např. s Rakouskem. Ztrátu momentálně mírně dotahujeme díky pobídce z programu Zelená úsporám.

Chcete topit levněji a bez námahy?
V současné době je snahou každého majitele úspora provozních nákladů, mezi které patří i náklady na vytápění. Chcete i Vy šetřit bez námahy? Úsporným a ekologickým zdrojem vytápění jsou tepelná čerpadla. Mezi kvalitní tuzemské výrobky patří tepelná čerpadla Mach s patentovanou technologií zdvojených výparníků. O rozhovor jsme požádali ředitelku společnosti Tepelná čerpadla Mach, s.r.o. paní Ing. Barboru Machovou.

Vše o vytápění 3. – Sálavé infrapanely
Vytápění domácností pomocí infrapanelů dnes není ještě příliš rozšířené, přitom právě topné panely přináší nejlevnější způsob, jak vytápět domy, byty či kanceláře pomocí elektrické energie. Infrapanely jsou díky technologii sálavého vytápění schopny předat teplo okolní stavební konstrukci a hloubkově ji prohřát. Je tak zajištěna dokonalá tepelná pohoda interiéru.

Kanadská krbová kamna
Chcete mít doma nebo na chalupě stylově vypadající kamna, která vytopí celý pokoj s minimálními náklady? Pořiďte si kanadská krbová kamna, která díky unikátní technologii spalování slibují nejen kvalitní vytápění, ale také výraznou finanční úsporu. Není nic příjemnějšího, než když si můžete v klidu domova zatopit v krbu a relaxovat po náročném dni - to vše čistě a ekologicky.